Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 04 22, 07:31

Gamtosauginės Prezidento V.Adamkaus premijos laureatu išrinktas G.Bučas

Tarptautinę motinos Žemės dieną, balandžio 22-ąją, paaiškėjo Prezidentinės Valdo Adamkaus bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo gamtosauginės premijos (5 tūkst. eurų) laureatas. Juo komitetas šiais metais išrinko Giedrių Bučą – socialinės inciatyvos „Kūrybos kampas 360°“ įkūrėją, pokyčių lyderį, visuomenininką, socialinį verslininką, 2020 m. darnos žygio pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!“ iniciatorių, rašoma Vytauto Didžiojo universiteto pranešime spaudai.
Giedrius Bučas
Giedrius Bučas / Pranešimo spaudai autorių nuotr.

Premija Giedriui Bučui teikiama už tai, kad jis savo veikla ir asmeniniu pavyzdžiu skleidžia darnią gyvenseną, kuria socialines ir menines iniciatyvas, suburia įvairias bendruomenes, puoselėja aplinkosaugines mintis ir griauna „žaliuosius mitus“.

„Įvertinimo sulaukė G.Bučo socialinė iniciatyva „Kūrybos kampas 360˚“ ir 80 dienų žygis pėsčiomis po Lietuvą. Jo metu G.Bučas surinko 52 tūkstančius vienetų (viso 1 133 kg) atliekų. Įvertintos ir ekologinio meno instaliacijos, tokios kaip „Vertybių krioklys“, kuri buvo eksponuojama MO muziejuje Vilniuje. Nepastebėtomis neliko jo pastangos šviesti visuomenę ir skleisti darnią gyvenseną. Labai svarbus yra ir paties G.Bučo asmeninis pavyzdys, nuoširdi, taiki laikysena ir ilgalaikis atsidavimas idėjai kurti darnesnį gyvenimą Lietuvoje“, – teigia Prezidentinės bibliotekos-muziejaus direktorius ir vienas iš komiteto narių Arūnas Antanaitis.

Pranešimo spaudai autorių nuotr./Giedrius Bučas. Žygis pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą“ 2020 m.
Pranešimo spaudai autorių nuotr./Giedrius Bučas. Žygis pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą“ 2020 m.

G.Bučo vizija – darnus ir švarus pasaulis. Švarus visomis prasmėmis. Jis dalijasi patirtimi bei žiniomis su visais besidominčiais darniu vartojimu ir aplinkosauga bei teigia, kad itin įdomios diskusijos būna su vaikais, jaunimu ir šeimomis.

„Visuomenei iš esmės būtina pakeisti savo mąstymą tvarumo ir vartojimo klausimais. Privalome suprasti, kad visi esame atsakingi už tai, kokią planetą paliksime ateities kartoms. Visa savo esybe pradėkime ieškoti būdų, kaip gyventi darnoje – keiskime savo įpročius, grįžkime prie esminių vertybių. Tik tada pagerinsime mus supančią aplinką“, – įsitikinęs gamtosaugos aktyvistas.

G.Bučas tikina, kad savo veikla užsiima ne dėl premijų, tačiau kiekvienas įvertinimas, visgi, yra malonus.

„Aš tikiu, kad kai atiduodi dalį savęs, tai sugrįžta su kaupu. Šis įvertinimas tai tik patvirtina. Meluočiau, jeigu sakyčiau, kad jis nesvarbus. Taip, tai labai svarbus įvertinimas, ypač Valdo Adamkaus, žmogaus, kuris man yra vienas iš įkvėpėjų ir autoritetų. Ir tai parodo, kad einu teisingu keliu, o svarbiausia – parodo, kad turiu nemažai kolegų, bendraminčių ir sekėjų pagalbos. Tai įkvėpimas ir atsakomybė veikti toliau“, – tikina premijos laureatas ir priduria, kad premijos lėšas skirs tolesnei veiklai vykdyti ir naujam meniniam-edukaciniam projektui įgyvendinti.

Paklausus, ko norėtų palinkėti Lietuvos gamtai, G.Bučas sako, kad labiausiai norėtų palinkėjimą skirti žmonėms: „Mylėkime ir gerbkime gamtą. Ne tik Lietuvos, bet ir visos planetos, tuomet gamta mums atsidėkos. Aš niekaip negaliu atskirti gamtos, gyvūnijos ir žmonių. Mes esame vienis, visi vienoje planetoje, bendroje ekosistemoje. Mes galime būti geresni, labiau mylėti save, mus supančią aplinką. Nuoširdžiai tuo tikiu. O jeigu tik galėčiau, tai paprašyčiau Žemės atleisti už mūsų klaidas ir suteikti dar vieną galimybę žmonijai išgyventi, patikėti, kad mes pasikeisime.“

Premijos įteikimas vyks birželio 4 d. – Tarptautinės aplinkos apsaugos dienos išvakarėse – Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode. Planuojama, kad premiją G.Bučui įteiks Prezidentas Valdas Adamkus.

Skirtingos nominacijos

Premijos rengėjai sulaukė 21 nominacijos. Jos aprėpė visas keturias premijos kategorijas – mokslo pasiekimų, aplinkosaugos inovacijų verslo, visuomeninės veiklos, aplinkosaugos politikos ir valdymo sritis. „Iš viso buvo nominuota 19 asmenų, du iš jų – nominuoti skirtingų organizacijų. Nominacijas siuntė aplinkosauga besirūpinančios visuomeninės organizacijos, atskiri visuomenininkai, verslo asociacijos, mokslo įstaigos, valstybinių įstaigų tarnautojai ir politikai“, – teigia Prezidentinės bibliotekos-muziejaus direktorius A.Antanaitis ir papildo, kad be laureato išskirtinio komiteto dėmesio už pasiekimus Lietuvos aplinkosaugai sulaukė ir kiti nominantai: Klaipėdiečių iniciatyva už demokratiją ir ekologiją (KIDE) ir jos lyderė Alina Andronova už miestiečių interesų gyventi švaresniame mieste gynimą; Žymantas Morkvėnas, organizacijos Baltijos aplinkos forumo lyderis ir jo ilgalaikė veikla siekiant išsaugoti gamtą Lietuvoje; Lina Paškevičiūtė už visuomenininkų telkimą ir atstovavimą nevyriausybinėms organizacijoms Nacionaliniame miškų susitarime; Tatjana Paulauskienė už perspektyvų ir išskirtinį mokslinį išradimą, leidžiantį valyti vandenį nuo naftos atliekų naudojant perdirbtą popierių.

Premijos nugalėtoją išrinko komitetas. Jį sudaro skirtingoms sferoms atstovaujantys savo sričių specialistai: prof. Birutė Galdikas (žymi Kanados lietuvė, antropologė ir ekologė, VDU Garbės daktarė), dr. Nerijus Jurkonis (VDU Botanikos sodo direktorius, VDU Aplinkotyros katedros dėstytojas), dr. Visvaldas Varžinskas (KTU Pakavimo inovacijų tyrimo centro direktorius), Donatas Puslys (žurnalistas, Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) Medijų ir demokratijos programos vadovas), Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius (Europos Komisija, Aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės sritys), Arūnas Antanaitis (Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius).

Vardinė prezidento premija – įprasminti ir paskatinti aplinkosauginius sprendimus

JAV gyvenantis Gabrielius Gedvila, Valdo Adamkaus ilgametis draugas bei jo rinkiminio štabo, kuomet V. Adamkus kandidatavo į Čikagos Sanitarijos Rajono patikėtinių tarybą 1968 m., vadovas, yra įsitikinęs, kad aplinkos apsauga buvo, yra ir išliks ypatingo dėmesio reikalaujanti globali problema. Norėdamas įprasminti bei atkreipti dėmesį į aplinkosauginius pasiekimus Lietuvoje ir pagerbti velionės žmonos atminimą, įsteigė 100 tūkst. dolerių fondą. Jo lėšos bus skiriamos Prezidento Valdo Adamkaus – draugo, žinomo aplinkosaugininko, šalies Prezidento – premijai.

Prezidentinės bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo premija už visuomenės dėmesio ir pagarbos vertus pasiekimus, pastangas apsaugoti ir atstatyti gamtinę aplinką Lietuvoje bei kaimynystėje ir užtikrinti išteklių tvarumą teikiama nuo 2021 m. Premijai ir toliau bus laukiami teikti moksliniai tyrimai, išradimai, pilietinės veiklos, asmenys ir organizacijos, atkreipiančios dėmesį į gamtosaugą ir skatinančios veikti, taip pat politikos sprendimai ar verslo iniciatyvos, siekiančios sukurti tvaresnį vystymąsi ir švaresnę ateitį išrandant arba pritaikant pažangiausius sprendimus.

2021 m. pirmuoju atkurtos gamtosauginės Prezidento V.Adamkaus premijos laureatu tapo dokumentinio filmo „Sengirė“ režisierius Mindaugas Survila.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min