2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2022 04 07

Iniciatyva „River Cleanup Lietuva“ kviečia pasitikti vasarą švariomis upėmis

Gegužės 27–29 d. visoje Lietuvoje vyks kasmetinė upių švarinimo iniciatyva „River Cleanup Lietuva“. Organizatoriai kviečia gyventojus registruoti tvarkymosi taškus ir burti komandas, paskutinį pavasario savaitgalį padėsiančias išvalyti upes, tvenkinius ir jų pakrantes, prie kurių šią vasarą leisime laiką, rašoma Žaliosios politikos instituto pranešime žiniasklaidai.
Nusekusi Neries upė
Neries upė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Temos: 3 Gamta Upė Tarša

Milijoną kilogramų – tiek plastiko atliekų iš upių ir jų pakrančių iniciatyva „River Cleanup“ jau pašalino pasauliniu mastu. Pernai šis tarptautinis tvarkymosi projektas vyko beveik 50 pasaulio valstybių – nuo JAV iki Japonijos, Ganos ir Kamerūno. Iniciatyvos įkūrėjas Thomas de Groote'as tikisi, kad iki 2025 m. iš upių visame pasaulyje pavyks pašalinti 100 mln. kg atliekų.

2017 m. Belgijoje gimusi „River Cleanup“ iniciatyva Lietuvoje vyksta jau ketvirtus metus. Pernai upių švarinimui susibūrė bent 1 500 savanorių, sutvarkiusių daugiau nei 80 užterštų teritorijų prie 33 upių.

Upėse galima rasti net televizorių

Kasmet vandens telkinių pakrantėse ar net pačiose upėse iniciatyvos dalyviai randa ne tik smulkių atliekų, tokių kaip plastikinės pakuotės, stiklinė gėrimų tara, nuorūkos, bet ir šaldytuvų, televizorių, baldų ir kitų buityje naudojamų stambių daiktų. Tiesa, iniciatyvos organizatoriai pastebi ir teigiamų tendencijų – tos teritorijos, kurias savanoriai sutvarko, išlieka švarios, todėl sekančiais metais tvarkymuisi ieškoma jau kitų užterštų vietų.

„Prisijungti prie tvarkymosi kviečiame tiek bendruomenes, įmonių ar organizacijų kolektyvus, tiek ir šeimas ar pavienius asmenis. Pernai ypač aktyviai įsitraukė narų ir baidarininkų klubai, valtimis upes narstė ir atliekas iš jų traukė kariškiai, dažnai prisijungia ir gelbėtojų tarnybos.

Prisidėti galime kiekvienas, reikia tik rasti užterštą teritoriją, ją užregistruoti tarptautiniame žemėlapyje ir paskutinį pavasario savaitgalį, subūrus grupę bendraminčių, keliauti prie upės su pirštinėmis ir šiukšlių maišais rankose“, – sako „River Cleanup“ iniciatyvą Lietuvoje atstovaujančio Žaliosios politikos instituto direktorius Remigijus Lapinskas.

Tiesa, organizatoriai tvarkymuisi siūlo rinktis artimiausią, atliekomis užterštą vandens telkinį, galimą pasiekti pėsčiomis ar kitu, aplinkai draugišku, būdu. Atliekas, jei jų nėra daug, kviečia išrūšiuoti artimiausiuose konteineriuose. Jei planuojama tvarkyti didesniu atliekų kiekiu užterštą plotą, dar prieš tvarkymąsi rekomenduojama susisiekti ir suderinti jų išvežimą su seniūnija, savivaldybe ar atliekų tvarkymo kompanija.

Galimybė aktyviai praleisti laiką gamtoje

Organizatorių teigimu, ne visas gamtoje paliktas atliekas yra paprasta ištraukti, pakelti ir pristatyti į atliekų tvarkymo aikšteles. Pavyzdžiui, ilgai upėje gulėjusios padangos smenga į smėlį, todėl tenka pasinaudoti kastuvu ar kitais įrankiais. Todėl šiemet bus skiriama daugiau dėmesio fiziniam pasirengimui – dalyviai bus kviečiami prieš tvarkymąsi atlikti mankštą. Be to, visi bus supažindinti su profesionalaus trenerio paruoštomis gairėmis, kaip saugiai kelti sunkius daiktus.

Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) ir Lietuvos olimpinis fondas (LOF), antrus metus iš eilės prie projekto įgyvendinimo prisidedantis skiriama finansine parama, į šią iniciatyvą žvelgia ne tik kaip į galimybę prisidėti prie aplinkos švarinimo, bet ir kaip į puikią progą aktyviai leisti laiką gamtoje.

„Įvairiomis iniciatyvomis ir renginiais nuolat skatiname aktyvų gyvenimo būdą, kviečiame daugiau laiko praleisti gryname ore, dažniau judėti, įsitraukti ne tik į sportines, bet ir pramogines, socialines veiklas. Džiaugiamės, kad „LTeam STARTUP GOES GREEN“ programa jau antrus metus iš eilės finansuoja „River Cleanup“ iniciatyvą. Aplinkosaugos tema kasmet tampa vis aktualesnė, visi norime gyventi švariau, tvariau ir džiaugtis švaresniais Lietuvos ežerais ir upėmis“, – sako LOF direktorius Mantas Marcinkevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min