Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 08 29, 11:43

Kamanų gamtinis rezervatas: paslaptingos pelkių akys ir vabzdžiais mintanti saulašarė

Kamanų gamtinis rezervatas – vieta, kurioje karaliauja gamta. Iš pirmo žvilgsnio ramiuose pelkynuose knibždėte knibžda gyvybė. Čia įsikūrė ne vieta reta augalų ir gyvūnų rūšis. Kamanų rezervatas – Europos mastu svarbi ir saugoma teritorija.
Kamanų ežeras
Kamanų ežeras / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Rezervatas įsteigtas siekiant išsaugoti didžiausią Šiaurės Lietuvoje pelkyną, unikalų vietos kraštovaizdį ir jame karaliaujančius retus gyvūnus bei augalus. Besižvalgant po Kamanų gamtinį rezervatą susidaro įspūdis, kad patekai į kitą, savas taisykles turintį pasaulį.

Kone pusę rezervato ploto užima Kamanų pelkė, kurioje priskaičiuojama 12 sunkiai išbrendamų klampynių. Pastarosiose yra net 120 ežerokšniais vadinamų gilių, tačiau nedidelių vandens telkinių.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Salų ežerėliai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Salų ežerėliai

Rezervate tyvuliuojantis Kamanų senežeris – ledynmečiu susiformavusio ežero liekama. Vos 3 metrų gylio vandens telkinį labiausiai mėgsta paukščiai, kurių, sezoninių migracijų metu jų čia susirenka daugybė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kamanų ežeras
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kamanų ežeras

Negilius rezervato vandens telkinius pamėgo didžiausias iš visoje Europoje gyvenančių tritonų, vadinamas skiauterėtuoju. Didžiausias – skamba bauginančiai? Neišsigąskite, jo ilgis siekia vos 14-20 cm. Jeigu lankysitės birželio-liepos mėnesiais, galbūt išvysite baltamargę šaškytę – drugį, įrašytą į Lietuvos raudonąją knygą. Ne mažiau įspūdingas ir žalvarinis puošniažygis ar juodasis opolonas. Saugomų vabzdžių Kamanų gamtiniame rezervate priskaičiuojama 14.

Čia gyvena net 46 saugomų paukščių rūšys! Aukštapelkę pamėgo dirvinis sėjikas, čia užsuka ir pievinės lingės. Rezervate įsikūrė ir Lietuvoje retai sutinkami tetervinai, tikučiai ir žvirblinės pelėdos. Kamanų gamtinis rezervatas – vieta, kurią aplankyti būtina kiekvienam paukščių entuziastui.

Sigitos Sprainaitytės nuotr./Mažalapė saulašarė
Sigitos Sprainaitytės nuotr./Mažalapė saulašarė

Ne mažiau įspūdinga augalija. Maždaug 4 tūkst. hektarų užimančiame rezervate aptinkamos 36 saugomos augalų rūšys. Plačialapę klumpaitę išduoda didelis geltonas žiedas, raktažolę pelenėlę priešingai – kuklūs, šviesiai violetiniai žiedeliai. Beje, Kamanų gamtiniame rezervate auga sparčiai nykstanti vabzdžiaėdžių augalų rūšis – mažalapė saulašarė. Ar žinojote, kad tokį mitybos būdą lėmė skurdi aplinka, kurioje ir aptinkami vabzdžiaėdžiai? Teigiama, kad dėl būtinų medžiagų stygiaus dirvožemyje, šiems augalams evoliucijos eigoje teko prisitaikyti ir pradėti misti vabzdžiais.

Kamanų gamtinis rezervatas fotografo akimis:

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min