Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kas gresia žalčių vestuvėms?

Švelnumas būdingas ir žalčiams.
Selemono Paltanavičiaus nuotr. / Švelnumas būdingas ir žalčiams.
Šaltinis: 15min
0
A A

Porų kūrimas arba susitikimas trumpiems ryšiams tarp tų, kurie savęs nesieja jokiais šeimos saitais, gamtoje yra labai atsakingas metas. Mes tokias akimirkas vadiname jų vestuvėmis, nes daugeliu atvejų jos žavi savo ritualais, giesmėm, judesiais, savotiškais šokiais. Suteikdami šiems ryšiams vestuvių statusą, nes juos suprantame kaip santuoką... kaip ilgai trunkančio ištikimo gyvenimo drauge garantiją. Deja...

Gamtoje tokias garantijas kitos lyties individui bent vienam veisimosi sezonui (o dar rečiau – ilgam laikui) suteikia labai nedaugelio rūšių atstovai – dažniau kai kurie paukščiai, žvėrys. Varliagyvių ar roplių tarpe tokių dalykų nestebime. Tačiau vestuvėmis vadinamų ritualų čia būna. Ko verti neršiančių varlių ir rupūžių koncertai, pavasariškai dailiai pasipuošusių tritonų šokiai šiltame sekliam vandenyje. Labai įdomi angių poravimosi preliudija, kai patinai turi išsiaiškinti, kas iš jų yra stipresnis, viršesnis. Turiu jus nuvilti – jie tikrai nežaloja vienas kito, nekovoja naudodami savo aštrius ir nuodingus dantis.

Teko ne kartą stebėti angies patinų „aiškinimąsi“, kai du pretendentai kuo aukščiau kelia galvas, apsiveja ir spaudžia vienas kito galvą žemyn. Kuris nulenkiamas, tas laikomas pralaimėjusiu ir gėdingai pasprunka. Žalčių pasaulyje viskas yra dar paprasčiau...

Selemono Paltanavičiaus nuotr./Net per vestuves reikia būti atidiems.
Selemono Paltanavičiaus nuotr./Net per vestuves reikia būti atidiems.

Šį pavasarį žalčių vestuvės jau vyko – tam labai tiko kai kurios šiltos balandžio pradžios dienos, ypač rytinė ar vakaro saulėkaita. Iš didesnio ploto susirinkę žalčiai nesnaudė: patinai persekiojo pateles, po to su jomis vijosi į „kamuolius“. Dažnai galima stebėti atvejus, kai su viena stambia patele (kai kurios jų siekia daugiau kaip 1 metrą ilgio) siekia poruotis bent keletas patinėlių. Stebėti tokias vestuves labai įdomu, nes čia yra visiška tyla, gali išgirsti tik tylų sausos pernykštės žolės čežėjimą.

VIDEO: Žalčių vestuvės

Susiporavę žalčiai pasklinda po apylinkes, patelės ilgai brandins kiaušinius, juos padės į pūvančio mėšlo, atliekų, lapų krūvas, kur jie inkubuosis iki antrosios vasaros pusės. Patinėliai keliaus sau – dažniausiai į pabalius, paežeres, drėgnas vietas, kur visada gausu maisto.

Tačiau kas atsitiks, jeigu orai atvės ir žalčiai savo vestuvių negalės švęsti? Iš tikro, jie nėra jautrūs paprastai vėsai, tačiau keli laipsniai šalčio ir sniegas yra pavojingi – šiaip ar taip, tai šaltakraujai gyvūnai, vėsoje tampantys nejudrūs. Tokia jų būsena paranki mangutams, lapėms, krankliams. Gali būt, kad vėsos pertrauktos žalčių vestuvės dar atsigaus, tačiau nebus labai sutelktos ir sėkmingos. Kada galima tikėtis jų pratęsimo? Ko gero, tik po Atvelykio, kai vėl sugrįš šiluma. Atrodo, kad balandžio gale švenčiamas žalčių vestuves turime laikyti vėlyvomis.

Selemono Paltanavičiaus nuotr./Kiek čia jūsų yra?
Selemono Paltanavičiaus nuotr./Kiek čia jūsų yra?

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min