2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2022 04 20

Laikas keisti dantų šepetuką: kokį pasirinkti ir kur dėti senąjį?

Laikantis burnos higienos specialistų rekomendacijų, Lietuvoje kiekvieną mėnesį būtų įsigyjama (ir tiek pat išmetama) apie milijoną dantų šepetukų arba jų antgalių. Bet kuriuo atveju nesuklysime sakydami: tenka susimąstyti, kuris iš šių daiktų – tinkamiausias ir kur išmesti panaudotą. Į šiuos klausimus atsakė burnos higienos žinovės ir VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) viešinimo ir rinkodaros specialistė.
Dantų priežiūra
Dantų priežiūra / 123RF.com nuotr.

„Kiekvienas dantų šepetėlis turi savo funkciją: tiek įprastas, tiek tarpdančių, vieno danties ar elektrinis. Paprastas dantų šepetėlis neišvalo tarpdančių, todėl reikia naudoti skirtą tarpdančiams. Vieno danties šepetėlis padeda gerai išvalyti vieną dantį ir apnašas prie dantenų. Gydytojai visada rekomenduoja rinktis šepetėlius su minkštais šereliais. Tokiu būdu išvengiama danties emalio ar dantenų pažeidimo“, – dėmesį atkreipia Goštauto odontologijos klinikos (GOK) burnos higienos specialistė Ula Česnakavičiūtė.

Pasak jos, tiek rankiniai, tiek elektriniai dantų šepetėliai efektyviai šalina apnašas. Nors elektriniai dantų šepetėliai neretai yra brangesni, jie gali būti geras sprendimas vyresniems asmenis, taip pat vaikams arba nešiojantiems breketus.

„Viena svarbiausių elektrinių šepetėlių funkcijų – reakcija į spaudimą. Žmonės, valydamiesi dantis, linkę spausti šepetėlį per stipriai, tuomet pažeidžiami kietieji ir minkštieji danties audiniai. Reaguodamas į didelį spaudimą elektrinis šepetėlis sustos. Ar galvutė turi rotacinius (besisukančius pirmyn-atgal) judesius, ar garsinius (vad. „sonic“) – nėra svarbu. Pasirinkimas priklauso nuo burnos anatomijos, danties, sąkandžio, individualių poreikių. Šepetėlis turėtų keliauti pagal dantų eilę ir grįžti atgal – veikti panašiai kaip švytuoklė“, – aiškina U.Česnakavičiūtė.

Klinikos burnos higienos specialistės Alos Lialko-Pladis teigimu, gydytojai rekomenduoja rinktis sintetinius dantų šepetėlius, nes jie yra patvaresni už natūralius – ne taip greitai nusidėvi jų šereliai. Natūralaus pluošto šereliai – tinkamas pasirinkimas alergiškiems asmenims (nors sintetiniai labai retais atvejais sukelia alergines reakcijas), tačiau jie nėra tokie patvarūs, juose kaupiasi daugiau bakterijų.

„Plastikinis, medinis ar kitoks dantų šepetėlio kotas – dantų higienos požiūriu neturi skirtumo. Svarbu, kad šepetėlis būtų patogus laikyti rankoje, ergonomiškas, o pats kotas būtų pakankamai lankstus, kad sumažintų spaudimą valant dantis“, – sako A.Lialko-Pladis.

Burnos higienos specialistės paaiškino, kodėl dantų šepetėlius ar jų antgalius derėtų keisti kas 2–3 mėnesius arba iškart persirgus viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, herpes. Reguliariai naudojant dantų šepetėlį, nusidėvi šereliai – jie atbunka, suskeldėja. Dėl to prarandamas valymo efektyvumas. Seni šepetėliai gali pradėti braižyti emalį arba dantenas.

Kaip naudoti dantų šepetėlį?

  • Valykitės dantis po dvi minutes du kartus per dieną (ryte ir vakare).
  • Nespauskite dantų šepetėlio per stipriai. Tai gali pažeisti dantenas ir dantų emalį.
  • Laikykite dantų šepetėlį tarsi rašiklį, pakreipę į dantenas 45 laipsnių kampu. Pradėkite valyti išorinę dantų pusę, vėliau pereikite į vidinę ir procesą užbaikite valydami kramtomus paviršius. Priekinius dantis valykite trumpais išilginiais (šluojamaisiais) judesiais, o galinius – vertikaliais judesiais.
  • Keiskite šepetėlį kas 2–3 mėnesius. Kaip dažnai reikėtų tai daryti priklauso nuo šerelių kokybės, šepetėlio spaudimo stiprumo, sąkandžio bei dantų anatomijos, taip pat ir persirgtų viršutinių kvėpavimo takų ligų, herpes infekcijos.

Pagrindinės klaidos, renkantis / naudojant dantų šepetėlius

  • Pagrindinė klaida – dantų šepetėlis kietais šereliais. Teisingai valantis dantis, minkšti šereliai puikiai priglunda prie dantenų, nežaloja kietųjų ir minkštųjų audinių ir efektyviai šalina biofilmą (bakterines dantų apnašas).
  • Dantys valomi per stipriai ir per grubiai.
  • Per didelis dantų šepetėlis. Tai itin aktualu vaikams arba turintiems stipriai išreikštą rijimo refleksą.
  • Elektrinis dantų šepetėlis naudojamas su abrazyviomis dantų pastomis.

„Dantų higiena tapo kasdienės mūsų rutinos dalimi, tačiau tai kelia aplinkosaugos problemų. Visame pasaulyje kasmet išmetami milijardai dantų šepetėlių. Kai kas tai įvardija kaip reikšmingą plastiko taršos dalį. Tvirtinama, kad valant Havajų paplūdimius, surenkama net iki 100 dantų šepetėlių. Dažniausiai jie būna iš neperdirbamo plastiko. Geriausia išeitis – sudeginti jį kartu su kitomis atliekomis ir taip išgauti šilumą“, – aiškina PTO viešinimo ir rinkodaros specialistė E.Razbadauskaitė.

Ji pastebi, kad daugelis žmonių vis dar nežino, kur mesti panaudotus dantų šepetėlius.

„Dantų šepetėliams naudojami labai įvairios sudėties plastikai. Kol kas nėra nei tinkamų technologijų, nei suinteresuotų perdirbėjų, dantų šepetėlius vertinančių kaip naudingą žaliavą. Todėl jie neturėtų būti metami į plastiko pakuotėms skirtus konteinerius, nes pastarieji – skirti pakuotėms, kurios gali būti perdirbamos. Kur kas daugiau prisidėtume prie aplinkosaugos, jei pasirūpintume, kad į šiuos konteinerius patektų švarios pakuočių atliekos, nemestume ten nieko, kas užteršia potencialias žaliavas ir sumažina jų perdirbamumą“, – pabrėžia E. Razbadauskaitė.

Pasak PTO atstovės, panaudotų šepetėlių vieta – bendrųjų komunalinių atliekų konteineriai. Lieka tikėtis, kad atliekų tvarkytojų rūpesčiu iš ten jie pateks ne į sąvartynus, o į saugius atliekų deginimo įrenginius.

Apie VšĮ Pakuočių tvarkymo organizaciją

VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacija – pelno nesiekiantis viešasis juridinis asmuo. Jo tikslas – gamintojų ir importuotojų pavedimu plėtoti efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo sistemą bei vykdyti visuomenės švietimo ir informavimo veiklą, įgyvendinti teisės aktuose įtvirtintas gamintojų ir importuotojų pareigas, siekiant įvykdyti LR Vyriausybės nustatytas apmokestinamosios pakuotės atliekų tvarkymo užduotis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min