15min be reklamos
2021 06 16, 18:00

Lietuvos upėms – tūkstančiai lašišų ir šlakių

Lašišos ir šlakiai – ko gero labiausiai trokštamas žvejų laimikis. Kaip tik šių žuvų šiųmetukais ir metinukais šiomis dienomis buvo papildyti Lietuvos upių – Neries, Šventosios, Žeimenos, Dubysos, Minijos, Jūros, Bartuvos ir pajūrio Šventosios – baseinai. Šie darbai – tai dalis valstybinio plano, skirto atstatyti, sustiprinti ir pagausinti lašišinių žuvų išteklius Lietuvos vidaus vandenyse, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Tūkstančiai lašišų ir šlakių papildė Lietuvos upes Žalias
Tūkstančiai lašišų ir šlakių papildė Lietuvos upes / Asmeninio archyvo nuotr.

Iki 1960 m. lašišos Lietuvos vandenyse buvo verslinės žuvys ir jų kasmet buvo sugaunama po 3–4 tonas, vėliau laimikiai labai sumažėjo, o nuo 1981 m. jos įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą.

Pastarųjų metų mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad lašišinių žuvų Lietuvos vandenyse daugėja. Tam įtakos turėjo daug kompleksinių priemonių, tarp kurių ir Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos indėlis – dirbtinis šių žuvų veisimas ir išleidimas į vidaus vandenis. Sėkmingai įgyvendinus lašišų išteklių atkūrimo programas, jos išbrauktos iš Lietuvos raudonosios knygos saugomų rūšių sąrašo.

Šiemet, vadovaujantis Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2021 metų planu, naujuose namuose įkurdinta beveik 330 tūkst. vnt. lašišinių žuvų. Išleista 114 tūkst. vnt. lašišų ir 132 tūkst. vnt. šlakių šiumetukų, taip pat 60 tūkst. vnt. lašišų ir 23,5 tūkst. vnt. šlakių metinukų (rituolių).

Į šalies upes išleistos lašišinės žuvys dirbtiniu būdu išveistos ir paaugintos Žuvininkystės tarnybos Rytų regiono žuvivaisos skyriuje Žeimenoje. Būtent šiame skyriuje 1965 m. buvo sėkmingai pradėti vykdyti lašišų ir šlakių veisimo ir auginimo darbai. Lašišos buvo auginamos iki lytinio subrendimo, tada paimami ir inkubuojami jų ikrai. 1998 m. su Danijos specialistų pagalba buvo pastatytas lašišinių žuvų cechas su inkubatoriumi ir veisimo bei paauginimo cechais, o 2006 m. pastatytas atskiras šlakių veisimo ir paauginimo cechas.

Asmeninio archyvo nuotr./Tūkstančiai lašišų ir šlakių papildė Lietuvos upes
Asmeninio archyvo nuotr./Tūkstančiai lašišų ir šlakių papildė Lietuvos upes

Iki šiol Rytų regiono žuvivaisos skyriuje Žeimenoje dirbantys kvalifikuoti, aukštuosius mokslus baigę specialistai rūpinasi, kad Lietuvos upėse netrūktų lašišinių žuvų. Kasmet išauginama ir į vidaus vandenys išleidžiama iki 0,5 milijono vnt. šių žuvų.

Tikimasi ir toliau sėkmingai gausinti vertingų lašišinių žuvų populiaciją mūsų šalies upėse.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min