Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 21d. 10:02

LIFE programa šiemet skyrė finansavimą 123 naujiems projektams!

Mažosios žąsys Lietuvoje Žalias
Boriso Belchevo nuotr. / Mažosios žąsys Lietuvoje

Pagal 2019 m. kvietimą Europos Komisija patvirtino 123 naujus LIFE projektus, kurių investicijos sieks beveik 590 mln. eurų, tame tarpe iš Europos Sąjungos biudžeto bus skirta daugiau kaip 280 mln. eurų. Šiemet skirta suma projektams, siekiantiems didelių tikslų aplinkos, gamtos ir klimato politikos srityse, yra net 37 procentais didesnė nei pernai.

LIFE programa kasmet tampa vis aktualesnė, tą patvirtina už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Komisijos narys Virginijus Sinkevičius: „LIFE projektai iš tiesų padeda praktiškai keisti padėtį. Juos įgyvendinant randami būdai, kaip išspręsti kai kurias didžiausias mūsų laikų problemas, pavyzdžiui, klimato kaitos, gamtos nykimo, netausaus išteklių naudojimo. Sparčiai pakartojus projektus plačiu mastu visoje ES, jie gali padėti ES ne tik pasiekti plataus užmojo ES žaliojo kurso uždavinius, bet ir sukurti žalesnę ir atsparesnę Europą mums visiems ir būsimoms kartoms.“

Populiariausia LIFE programos Aplinkos paprogramės prioritetinė sritis – „Aplinka ir išteklių efektyvumas“. Pagal 2019 m. kvietimą buvo patvirtinti net 47 šios srities projektai. Kita nemažiau LIFE programai aktuali sritis – „Gamta ir biologinė įvairovė“, pagal kurią finansavimą užsitikrino net 34 projektai (tiesa, šiems projektams skirta dažniausia lėšų suma). Plačiąją visuomenę aplinkos klausimais informuos „Aplinkos valdymo ir informavimo“ projektai. Iš gausaus koncepcijų skaičiaus tokių buvo patvirtinti tik 8.

Klimato paprogramė kasmet tampa vis aktualesne. Pagal 2019 metų kvietimą finansavimą gavo 34 šios paprogramės projektai: 16 klimato kaitos švelninimo, 15 prisitaikymo prie klimato kaitos ir 3 klimato valdymo ir informavimo.

Finansuojami LIFE projektai pademonstruos, kaip atliekinė pramonės šiluma gali virsti elektros energija, o polistireno atliekos – LEGO kaladėlėmis; koks turėtų būti tvarus žemės ūkis, kad būtų apsaugoti vabzdžiai; kaip naujoviški patalpų dažai gali pagerinti orą patalpose; kaip kavos šalutinius produktus paversti naujais ingredientais gyvuliams šerti ir t.t.

Reiktų pastebėti, kad pagal 2019 m. kvietimą Europos Komisija gavo virš 1250 projektų koncepcijų, iš kurių kas dešimta virto sėkmingai paruošta paraiška ir tapo finansuotinu LIFE programos projektu.

Sklandžiai pateikti LIFE paraiškas pavyko net 23 Europos Sąjungos šalims. LIFE programos lyderėmis kaip ir anksčiau išlieka Italija ir Ispanija, atitinkamai parengusios po 29 ir 28 finansavimą gavusius projektus. Vokietija – trečioji šalis pagal laimėjusių LIFE projektų skaičių 2019 metų kvietime, finansavimą užtikrinusi 11 LIFE projektų. Kitos 20 Europos Sąjungos šalių neišsiskiria žymiu laimėjusių projektų skaičiumi, jos gavo po 1-8 projektus.

Šaltinis: projektas „LIFE gebėjimų stiprinimas Lietuvoje“ (APVA)
Šaltinis: projektas „LIFE gebėjimų stiprinimas Lietuvoje“ (APVA)

Lietuvai kaip ir kitoms 7 Europos Sąjungos šalims pagal LIFE programą paskirtas finansavimas vienam LIFE projektui. Sėkmingai finansavimą gavo projektas „Mažosios žąsies svarbiausių teritorijų tinklo apsauga prisitaikant prie klimato kaitos” Nr. LIFE19 NAT/LT/000898, kurį pateikė Lietuvos ornitologų draugija su 8 partneriais. Tai – penkerių metų tarptautinis projektas, skirtas apsaugoti rečiausią Europoje žąsį, kurios visa populiacija Senajame kontinente sudaro apie 100 individų.

Sėkmingai finansavimą gavo projektas „Mažosios žąsies svarbiausių teritorijų tinklo apsauga prisitaikant prie klimato kaitos”

Svarbiose Europos gamtinėse teritorijose, tarp jų Nemuno deltoje, Senrusnės ir Sennemunės ežerų paukščių apsaugai svarbioje teritorijoje Lietuvoje, numatomi žiemoviečių ir laikino apsistojimo vietų atkūrimo darbai – sumedėjusios augalijos šalinimas, grunto valymas bei hidrologinio režimo atstatymas. Šio projekto veiklas finansuos Europos Sąjungos LIFE programa, Norvegijos aplinkosaugos agentūra, Vengrijos Respublikos Žemės ūkio ministerija ir Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija.

2021 metais prasidės naujas Europos Sąjungos finansinis laikotarpis, o LIFE programa bus atnaujinta 2021-2024 metams. Naujojo LIFE reglamento bei programos derybos Briuselyje artėja į pabaigą, o pirmieji LIFE kvietimai nusimato jau 2021 m. I-II ketvirtį.

Nuo 2016 m. balandžio mėn. Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra vykdo Europos Komisijos ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos finansuojamą projektą „LIFE gebėjimų stiprinimas Lietuvoje“. Vienas svarbiausių tikslų – stiprinti organizacijų gebėjimus teikti kokybiškas paraiškas, atitinkančias LIFE programos reikalavimus. Pasitikrinti, ar Jūsų planuojamas sprendimas gali būti finansuojamas LIFE programos lėšomis galite apsilankydami LIFE gide http://gidas.lifeprojektai.lt/ arba kreipkitės info@lifeprojektai.lt.


Straipsnis parengtas pagal 2020-11-16 d. Europos Komisijos informaciją: https://ec.europa.eu/easme/en/news/280-million-eu-funding-new-life-projects.


Partnerio turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min