Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 31d. 11:25

Metelių regioninis parkas – balinių vėžlių buveinė

Dusios ežeras
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Dusios ežeras

Metelių regioniniame parke karaliauja paukščiai – sezoninių migracijų metu padangę skrodžia nesuskaičiuojama daugybė sparnuočių. Dzūkijos pasididžiavimas – Dusios, Metelio ir Obelijos ežerai, kurių apylinkes pamėgo ne viena reta augalų ir gyvūnų rūšis. Juodabalės ir Kučiuliškės herpetologiniuose draustiniuose saugomi į raudonąją knygą įrašyti baliniai vėžliai.

Daugiau kaip 23 tūkst. hektarų plote tyvuliuojanti Dusia – trečias didžiausias Lietuvos ežeras, vietos gyventojų vadinamas Dzūkų jūra.

Dziedukai prismena, kad Dusia kadaise atęjo per Lazdzijų upį ir balas, o kap bus čėsas – vėl išeis, ba palei Lenkijos sienų jos duktė Galadusia, likus.

Dusia, Metelys, Obelija – ežerų trijulė, kurios apylinkėms būdinga ne tik savita gamta, bet ir kultūra. Metelių regioninio parko kraštovaizdyje ryškius pėdsakus – kalvagūbrius, kalvas, gūbrius ir daubas – paliko paskutinis ledynas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dusios, Metelio ir Obelijos ežerai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dusios, Metelio ir Obelijos ežerai

Dzūkijoje nusidriekusios žemyninės kopos grožiu nenusileidžia žymiajai Nidai, o ir vietinė jūra (Dusia) šalia.

Metelių regioninis parkas – migruojantiems paukščiams itin reikšminga vietovė. Iš 192 parke aptinkamų sparnuočių rūšių, net 47 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Viena jų – visame pasaulyje itin retai sutinkama mažiausia nardanti antis Rudė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kemsinės pieva
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kemsinės pieva

Parke įkurtuose Juodabalės ir Kučiuliškės herpetologiniuose draustiniuose aptinkami jau išnykusiais laikyti baliniai vėžliai, vietinių dar vadinami „geležinėmis varlėmis“. Siekiant išsaugoti itin retą rūšį, atliekami specialūs gamtotvarkos darbai: kasamos naujos ir tvarkomos senos kūdros, prižiūrimos kiaušinių dėjimo vietos.

Metelių regioninio parko ežeruose aptinkamos į raudonąją knygą įrašytos ežerinės rainės. Karpinių šeimai skiriamos nedidelės vikrios žuvelės gyvena priedugnėse, o žiemas leidžia įsiraususios į dugną.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Drevėtasis Širvinto ąžuolas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Drevėtasis Širvinto ąžuolas

Dusios ežero pašonėje stūkso įspūdingas Prelomciškės piliakalnis, nuo kurio atsiveria kvapą gniaužiantys apylinkių vaizdai. Unikalią krašto istoriją byloja Kryžių šventovė, Statiškės kaimas, Kalniškės mūšio vieta. Taip pat verta apsilankyti Metelių Kristaus atsimainymo bažnyčioje.

Parko teritorijoje išlikęs gatvinis Obelninkų kaimas išsiskiria tradicine architektūra. Nors dzūkų nameliai kuklūs, jų šeimininkai – svetingi.

Metelių regioninis parkas fotografo akimis:

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min