2022 03 23

Mylime gamtą, bet puodelis rankoje verčia tuo suabejoti

Vis labiau šildanti saulė vilioja į gatves, parkus, skverus. Bundančios gamtos vaizdai maloniai nuteikia. Pasėdėti saulės atokaitoje su puodeliu kavos, arbatos ar neskubant pavaikštinėti su bičiuliu – smagu. Mylime gamtą! Bet ar tikrai? Pasak VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) viešinimo ir rinkodaros specialistės Eglės Razbadauskaitės, jei rankoje – vienkartinis puodelis, tai išduoda, kad meilė gamtai nelabai didelė.
Vyras su kava išsinešimui
Vyras su kava išsinešimui / 123rf.com nuotr.

Popieriniai puodeliai – beveik neperdirbami

„Kiekvienas vienkartinis puodelis – tai žala gamtai. Ir nors daugelis vis dar mano, kad popieriniai puodeliai yra ekologiškas sprendimas, deja, tai klaidingas įsitikinimas. Atsižvelgiant į ataskaitas, pasaulyje šiuo metu perdirbama tik apie 1 proc. tokių popierinių puodelių. Bėda ta, kad didžioji jų dalis padengta plonu plastiko sluoksniu, ir tai labai apsunkina perdirbimą. Kitų šaltinių teigimu, perdirbamas tik 1 iš 400 tokių puodelių. Skaičiuojama, kad į sąvartyną papuolantys popieriniai puodeliai suyra maždaug per 30 metų. Perkant gėrimą vienkartiniame puodelyje tai verčia rimtai susimąstyti“, – sako E.Razbadauskaitė.

PTO nuotr./Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė
PTO nuotr./Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė

Pasak PTO atstovės, popieriniams puodeliams pagaminti kasmet iškertama daugiau nei 20 milijonų medžių. Kuo mažiau medžių, tuo iš mūsų atmosferos sugeriama mažiau anglies dioksido, o tai – didžiulė žala mūsų ekosistemai.

„Suprantu, per daugelį rūpesčių nepagalvojame, kad kartu su savimi galėtume pasiimti daugkartinį puodelį ir gertuvę, o galbūt tiesiog pamirštame juos. Tačiau mylėti gamtą nereiškia vien tiktai džiaugtis jos grožiu. Kad ir ką mylėtum, prireikia kokiu nors būdu pasirūpinti“, – tvirtina E.Razbadauskaitė.

Ar norime mokėti už vis labiau brangstančius puodelius?

PTO atstovė taip pat atkreipia dėmesį, kad, kylant energetinių išteklių ir žaliavų kainoms, šis procesas atsiliepia ir vienkartinių gaminių kainoms. Kitaip sakant, brangiau teks mokėti ne tik už kavą, bet ir už vienkartinį puodelį, į kurį kava bus supilama.

„Europos kavinių savininkai jau vasario mėnesį buvo susirūpinę, kad vienkartinių popierinių puodelių kaina išaugo daugiau kaip tris kartus. Tai lėmė ne tik išaugusios jų gamybos sąnaudos, bet ir logistikos išlaidos, nes didžioji dalis tokių gaminių atkeliauja iš Kinijos. Be to, pastaruoju metu vis dažniau kalbama ir apie logistikos trikdžius, sukeliančius vienkartinių puodelių stygių. Tai – dar viena priežastis tiek vartotojams, tiek ir kavinėms keisti vartojimo kultūrą, pamažu atsisakant vienkartinių gaminių“, – pastebi PTO atstovė E.Razbadauskaitė.

Pūvant išsiskiria aplinką teršiantis metanas

PTO viešinimo ir rinkodaros specialistė taip pat primena, kad vienkartiniai popieriniai puodeliai yra priskiriami prie pakuočių, tad panaudojus juos reikėtų išmesti į plastiko pakuotėms skirtus konteinerius. Jei toks puodelis atsidurs tarp bendrųjų atliekų, tai didelė tikimybė, kad vėliau pateks į sąvartyną, o jam pūvant į atmosferą išsiskirs metanas, kuris, kaip ir anglies dvideginis, yra šiltnamio efektą sukeliančios dujos.

„Jei tokį puodelį išmesime į pakuotėms skirtą konteinerį, tai jis bus panaudotas energiją gauti saugiu būdu, sudeginant specialiuose įrenginiuose. Tai visai kas kita, negu tokio puodelio sudeginimas namų krosnyje. Degindami namuose, kartu su popieriumi sudeginsite ir plastiko sluoksnį, tad į aplinką paskleisite gamtai ir sveikatai neigiamą poveikį turinčius teršalus“, – sako PTO atstovė.

Kodėl turėtume atsisakyti vienkartinio popierinio puodelio?

  • Popierinio puodelio paviršius padengtas plastiku, todėl tai – beveik neperdirbamas gaminys.
  • Įprastam puodeliui pagaminti reikia 0,58 l vandens, o jo anglies pėdsakas atitinka iki 60,9 gr į atmosferą išmetamo anglies dioksido.
  • Popieriniams puodeliams pagaminti pasaulyje per metus prireikia 20 mln. medžių.
  • Tvarkant popierinių puodelių atliekas jie dažniausiai sudeginami energijai išgauti. Tai irgi padidina anglies pėdsaką.
  • Jei panaudoti popieriniai puodeliai nėra tinkamai sutvarkomi, jų sudėtyje esantis plastikas pavirsta itin didelį neigiamą poveikį aplinkai turinčiu mikroplastiku. Jungtinėje Karalystėje gautais duomenimis, mikroplastiko randama net trečdalyje šios šalies vandenyse sugaunamų žuvų.

Apie VšĮ Pakuočių tvarkymo organizaciją

VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacija – tai pelno nesiekiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas – gamintojų ir importuotojų pavedimu plėtoti efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo sistemą ir vykdyti visuomenės švietimo ir informavimo veiklą, įgyvendinti teisės aktuose gamintojams ir importuotojams įtvirtintas pareigas, siekiant įvykdyti LR Vyriausybės nustatytas apmokestinamosios pakuotės atliekų tvarkymo užduotis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Parašykite atsiliepimą apie 15min