Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 5d. 11:02

Pasaulinės gyvūnijos dieną į laisvę paleistas retas apuokas

Didysis apuokas
Lietuvos zoologijos sodo nuotr. / Didysis apuokas

Pasaulinę gyvūnijos dieną (spalio 4-ąją) Lietuvos miškuose apsigyveno dar vienas didysis apuokas (lot. Bubo bubo). Lietuvos zoologijos sodas kartu su didžiųjų apuokų veisėju, Aleksandro Stulginskio universiteto doktorantu Petru Adeikiu į gamtą paleido jau tryliktąjį paukštį per pastaruosius aštuonerius metus. Apie tai rašoma Lietuvos zoologijos sodo pranešime spaudai.

Spalio 4 d. paleistas apuokas, iš kiaušinio išsirito šių metų kovo mėnesį Lietuvos zoologijos sode. Jį specialiame, nuo lankytojų atokiau pastatytame voljere, augino tėvai, o rugpjūčio mėnesį jis buvo išvežtas į Kelmės rajoną, kur apsigyveno adaptaciniame voljere. Tai aptvertas miško plotas, kuriame apuokas du mėnesius pratinosi prie aplinkos, kartais sumedžiodavo pas jį užklystančius smulkius graužikus ar sraiges, maitinosi jam atnešamais vandens paukščiais ar kitais sužeistais laukiniais gyvūnais, mat tokį „maistą“ nuo šiol turės gaudyti pats.

„Paleidinėjant apuokus taikome minkštąjį paleidimo būdą – atidarome adaptacinį voljerą ir paliekame teisę apuokui pasirinkti, kada iš jo išskristi. Kartais apuokai išskrenda iškart, kartais tenka palaukti, o būna, kad į jį sugrįžta dar kelias dienas“, – apie paleidimo procesą pasakojo P. Adeikis.

Lietuvos zoologijos sodo nuotr. /Didysis apuokas
Lietuvos zoologijos sodo nuotr. /Didysis apuokas

Toks paleidimo būdas praktikuojamas dėl to, kad apuokai nepatirtų naujos aplinkos šoko, nes jie per porą mėnesių susipažįsta su juos supančia aplinka. Taip pat svarbu tai, kad paleidinėjant minkštuoju būdu, apuokai lieka tose vietose, kuriose buvo paleisti, o ne išskrenda, pavyzdžiui, į pajūrį.

Iš kur žinoma, kur apsigyvena paleisti apuokai?

„Visi paleisti į gamtą didieji apuokai yra suženklinami žiedais ir specialiomis mikroschemomis“ – teigė Lietuvos zoologijos sodo, paukščių skyriaus vyresn. zoologė Rasa Mikuličienė. Nors vyrauja stereotipas, kad šie didingi paukščiai gyvena sengirėse ir brandžiuose miškuose, tai nėra tiesa. Dažniausiai jų lizdai būna sukrauti ne daugiau nei 100 m nuo miško pakraščio.

Lietuvos zoologijos sodo nuotr. /Didysis apuokas
Lietuvos zoologijos sodo nuotr. /Didysis apuokas

Didysis apuokas – nykstanti rūšis, įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą. Lietuvoje tėra 20–30 perinčių porų, o prie šių paukščių nykimo labai prisideda žmogaus ūkinės veiklos padariniai (laidai, stulpai, įvairūs spąstai žvėrims), medžių kirtimas, perėjimo vietų trikdymas, maisto stygius ir didelis apuokų jauniklių mirtingumas pirmaisiais gyvenimo metais.

Tam, kad šių paukščių populiacija Lietuvoje didėtų, reikėtų imtis buveinių atkūrimo, nederėtų trikdyti paukščių perėjimo metu. Taip pat veisti jauniklius bei juos paleisti į gamtą, ką daro Lietuvos zoologijos sodas kartu su partneriais.

Pranešimas spaudai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min