Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 5d. 08:43

Paskutinis bandymas išsaugoti rečiausią pasaulio jūrinį žinduolį

 Kalifornijos jūrų kiaulė
Wikipedia / Kalifornijos jūrų kiaulė

Mažytė Kalifornijos jūrų kiaulė (Phocoena sinus) gimtojoje Meksikoje yra meiliai vadinama vaquita, t. y. „maža karvyte“. Nedidelį delfiną primenantis gyvūnas šiuo metu yra tarptautinės aplinkosaugos dėmesio centre. Paskaičiuota, kad nesiimant veiksmų, ši „mažoji karvytė“ gali išnykti jau 2018 m.

Neseniai atrasta, o jau kritiškai nykstanti

Pagal Tarptautinę raudonąją knygą ši rūšis priskiriama „grėsmingai nykstančių“ gyvūnų kategorijai. Tai mažiausias banginių būrio atstovas (vos 1,5 metro ilgio), kuris yra paplitęs labai nedidelėje teritorijoje – šiaurinėje Kalifornijos įlankos Meksikoje dalyje. Tai rečiausias pasaulio jūrinis žinduolis, kurių laisvėje telikę apie 30 individų.

Vos per vienerius metus jų sumažėjo daugiau nei du kartus! Ir ne, dėl to kalta visai ne klimato kaita. „Mažosios karvytės“ nyksta dėl nelegalios žvejybos tinklais. Šis itin simpatiškas gyvūnas atrastas vos 1958 m., o po pusės šimtmečio jam jau gresia visiškas išnykimas.

Šis itin simpatiškas gyvūnas atrastas vos 1958 m., o po pusės šimtmečio jam jau gresia visiškas išnykimas.

Rūšies tykantys pavojai

Nors Kalifornijos įlankoje yra nemažai saugomų teritorijų, didžiausią grėsmę šiam gyvūnui vis tiek kelia nelegali žvejyba, nes mažos jūrų kiaulės įstringa žvejų tinkluose ir paskęsta. Ypatingai pavojingi permatomi ir tankūs žiauniniai tinklai. Tarptautiniu mastu raginta (WWF peticiją pasirašė net 200 000 žmonių) Meksikos vyriausybė šiais metais birželio 30 d. ilgam laikui uždraudė žiauninių tinklų naudojimą žvejybai šio mažo žinduolio gyvenamoje teritorijoje Kalifornijos įlankos šiaurinėje dalyje.

Šie pokyčiai yra itin sudėtingi, nes žvejyba yra pagrindinis skurdžiai gyvenančių šio Meksikos regiono žmonių pragyvenimo šaltinis. Todėl priimtas sprendimas ne tik uždrausti tokią žvejybą, bet ir suteikti vietiniams mažiau aplinką žalojančių žvejojimo technikos alternatyvų, siūlytos ir kompensacijos.

Apsaugos proceso metu bus ypatingai svarbu bendradarbiauti ir su Kinijos vyriausybe. Kalifornijos jūrų kiaulė paplitusi toje pačioje vietoje kaip ir žuvis Totoaba macdonaldi (beje, taip pat „grėsmingai nykstanti“). Ši žuvis, tiksliau jos šlapimo pūslė, dėl savo tariamų gydomųjų ir afrodiziakinių savybių yra itin paklausi prekė Kinijoje – juodojoje rinkoje už vieną šių žuvų šlapimo puslę mokama 50 000 dolerių. Užsiimant nelegalia šių žuvų žvejyba, į tinklus patenka ir vaquita. Nors tarptautinė prekyba šia žuvimi yra uždrausta, o Meksikos organizacijos deda pastangas sukontroliuoti nelegalią žvejybą, tai itin sunku dėl veikiančių organizuotų pavojingų brokonierų grupuočių.

Gelbėjimo pastangos

Dėl savo kritinės padėties vaquita pastaruoju metu sulaukia ypatingo dėmesio. Į rūšies apsaugos procesą įsitraukė Meksikos vyriausybė, Pasaulio gamtos fondas (WWF), JAV jūrų laivynas, L.di Kaprijo aplinkosaugos fondas, turtingiausio Meksikos žmogaus Carlos Slim fondas.

Be žiauninių tinklų uždraudimo, bus naudojami JAV jūrų laivyno dresuoti delfinai, kurie paprastai padeda vandenyne rasti pasiklydusius narus. Dėl savo drovumo ir baikštumo, Kalifornijos jūrų kiaules yra labai sunku rasti. Po to, kai dresuoti delfinai jas aptiks, dalis bus perkelta į specialios apsaugos rezervatą, kur jos galės veistis ir išvengs pavojų. Kontraversiškai vertinamas projektas prasidės jau šių metų rugsėjį.

Ar ne per vėlai?

Gyvename kritiniu metu, kai skirtumas tarp rūšių išlikimo ir išnykimo yra žmonių, aplinkosauginių organizacijų, valdžios institucijų ryžtas kažką keisti. Tik ar ne per vėlai kartais to imamasi? „Mažosios karvytės“ likimas tai parodys.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min