2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2022 05 18

Saule maitinami lauko šviestuvai: deja, tai – ne tik plastikas

Įsibėgėjus pavasariui, vasaros belaukiant vakarais prie namų jaukumą kuria įvairūs lauko šviestuvai. Prieš keletą metų ypač išpopuliarėję lauko šviestuvai su saulės baterijomis dabar gaminami įvairiausių formų – yra ką pasirinkti senus, nebeveikiančius keičiant naujais. Negerai, jei po tokios inventorizacijos senieji keliauja į plastiko pakuotėms skirtus konteinerius, kur tokiems šviestuvams – ne vieta.
Šviestuvai sode
Šviestuvai sode / 123RF.com nuotr.

Ekologiška yra saulės energija, patys šviestuvai – anaiptol

„Sodo šviestuvas nėra nei perdirbama pakuotė, nei vien tik plastikas, todėl pakuočių atliekoms skirtas konteineris jam – ne vieta. Be to, daugeliui šviestuvas su saulės baterija asocijuojasi su ekologija, tačiau tiesa ta, kad tokių šviestuvų sudėtyje dažniausiai yra toksiškų medžiagų, kaip pavyzdžiui kadmis ir švinas. Šviestuvų lemputėse gali būti ir volframo ar gyvsidabrio. Tad svarbu, kad tokie šviestuvai nepatektų į sąvartynus, o būtų perduoti įgaliotiems tvarkytojams“, – atkreipia dėmesį VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė.

PTO nuotr./VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė.
PTO nuotr./VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė.

Jos aiškinimu, sodo šviestuvai su saulės baterijomis yra kompleksiniai elektronikos gaminiai, o jų atliekos šalinamos ta pačia tvarka, kaip ir elektronikos atliekos. Pasak E.Razbadauskaitės, Lietuvoje turime gerai išvystytą elektronikos atliekų surinkimo tinklą, tereikėtų tuo ir pasinaudoti. Kitu atveju su ekologija siejami lauko šviestuvai virs aplinkai ir žmonių sveikatai kenksmingais teršalais.

„Patys paprasčiausi lauko šviestuvai dažniausiai yra lengvi, didžiąją jų dalį tikrai sudaro plastikas. Be to, pagal reikalavimus tai turėtų būti dar ir toks plastikas, kuriame yra degumą mažinančių medžiagų, vadinamųjų antipirenų. Įprastos plastikinės pakuotės, kurių atliekas metame į specialius pakuotėms skirtus konteinerius, gaminamos visiškai kitokios sudėties ir yra dažniausiai nesunkiai perdirbamos, taikant gerai žinomas technologijas. Deja, to nepasakysi apie saulės energiją naudojančių lauko šviestuvų atliekas“, – aiškina PTO atstovė.

Nemažai plastiko gaminių nėra skirti perdirbti

E.Razbadauskaitė taip pat atkreipia dėmesį, kad dauguma nebrangių lauko šviestuvų su saulės baterijomis parduodami kaip neskaidomi gaminiai, tad vos porai metų praėjus jų baterijos gali būti nebetinkamos naudoti, nors pats šviestuvas ar jame įmontuota lemputė vis dar tebėra sveiki. Deja, tokių šviestuvų pardavėjai dažniausiai nesiūlo atskirai įsigyti tokiems prietaisams skirtų atskirų baterijų. Tad mus džiuginusio šviestuvo amžius kartais tesiekia vos dvejus ar trejus metus.

„Kai kurie ekologiško gyvenimo propaguotojai kviečia šviestuvus panaudoti antrą kartą, prieš tai išmontavus lemputes ir baterijas. Pastarųjų atliekos taip pat surenkamos per elektronikos atliekų surinkimo sistemą. Tuo tarpu patys šviestuvai dar gali būti naudingi, jei tik mums netrūksta idėjų ir noro pratęsti gaminių gyvenimą, šitaip prisidedant prie tvarumo“, – pastebi E.Razbadauskaitė.

PTO nuotr./Rūšiuoji, vadinasi, galvoji
PTO nuotr./Rūšiuoji, vadinasi, galvoji

Ji taip pat primena, kad į plastiko pakuočių atliekoms skirtus konteinerius reikėtų mesti ne bet kokį plastiką, o pakuotes, kurioms kasmet taikomi vis griežtesni perdirbamumo reikalavimai. Tuo tarpu daugelio gyventojų vis dar nepasiekia žinia, kad daugybė plastiko gaminių, kurie nėra pakuotės, nedomina plastiko perdirbėjų, nes juos perdirbti yra arba labai sudėtinga ir brangu, arba tiesiog neįmanoma. Neperdirbamo plastiko gaminių atliekos geriausiu atveju tiesiog sudeginamos specialiuose saugiuose įrenginiuose, išgaunant energiją.

Kaip galėtume pakartotinai panaudoti nebeveikiančius lauko šviestuvus?

  • Pasidirbkime lauko žvakidžių ar žibintų žvakėms.
  • Panaudoję vieną ar kelis tokius šviestuvus, įrenkime lesyklėlę.
  • Vasarą paukščiams gali praversti iš tokių šviestuvų pagamintos girdyklos ar maudyklos.
  • Nebeveikiantys lauko šviestuvai – puikūs daigų žymekliai darže.
  • Svarbu: jei šviestuvą naudojate ne pagal jo pradinę paskirtį – išmontuokite baterijas ir lemputes!

Apie VšĮ Pakuočių tvarkymo organizaciją

VšĮ Pakuočių tvarkymo organizacija – tai pelno nesiekiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas – gamintojų ir importuotojų pavedimu plėtoti efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo sistemą bei vykdyti visuomenės švietimo ir informavimo veiklą, įgyvendinti teisės aktuose įtvirtintas gamintojams ir importuotojams pareigas, siekiant įvykdyti LR Vyriausybės nustatytas apmokestinamosios pakuotės atliekų tvarkymo užduotis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min