Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 13d. 17:19

Valstybingumo šimtmetį švenčianti Estija kviečia sutvarkyti visą pasaulį

Fotografo nuotraukose – nuostabi Lietuva
Martyno Charevičiaus nuotr. / Fotografo nuotraukose – nuostabi Lietuva

Jau įprasta, kad kiekvieną pavasarį Lietuvos gyventojai pasiraitoja rankoves ir iš visų pakampių surenka šiukšles. Dirba maži ir dideli, politikai ir bedarbiai, nes visi supranta, kad aplinka švari ir tvarkinga bus tik tada, jei ja rūpinsimės visi.

O šiemet „Darom“ akcijos organizatoriai visus kviečia rugsėjo 15-ąją prisijungti ir prie tarptautinės „World Cleanup Day“ dienos.

Kuo ji skiriasi nuo tradicinės ir jau puikiai pažįstamos iniciatyvos „Darom“?

Ignas Brazauskas, VŠĮ „Mes darom“ valdybos pirmininkas, pasakoja, kad tokia akcija organizuojama pirmą kartą pasaulyje ir pirmą kartą Lietuvoje: „Ją inicijavo Estijos „Darom“ komanda. Estai taip nutarė paminėti savo valstybės šimtmetį. Tokia akcija Estijoje vyksta tik antrą kartą. 2008 m. jie pirmą kartą organizavo labai įspūdingą renginį, tuomet buvo išvalyta visa Estija. Mes Lietuvoje tvarkomės kasmet, bet kiek priebėgomis, o ten akcijos metu buvo sužymėta visa šalies teritorija ir viskas sutvarkyta labai nuodugniai, net visi nelegalūs sąvartynai. Ši, antroji Estijoje ir pirmoji tarptautinė, akcija yra Estijos dovana pasauliui. Mūsų kaimynai nori padėti išvalyti visą planetą ir taip paminėti savo valstybingumo šimtmetį.“

I.Brazauskas sako, kad prie šios estų iniciatyvos, kurios metu bus tvarkomos viešosios erdvės, jau prisijungė 155 valstybės.

„Mes irgi mielai prisijungėme prie „World Cleanup Day“, tačiau Lietuvoje nutarėme tvarkyti nacionalinius bei regioninius parkus. Pas mus labai populiari akcija „Darom“ balandžio mėnesį, kai gyventojai renkasi tvarkyti savo gyvenamosios aplinkos. Todėl nutarėme, kad prasmingiau būtų ne organizuoti tokią pat akciją antrą kartą per metus, bet išvalyti regioninius ir nacionalinius parkus“, – pasakoja I.Brazauskas.

Valstybinių saugomų teritorijų tarnybos viešųjų ryšių specialistė Diana Rakauskaitė sako, kad labai apsidžiaugė, kai „Darom“ organizatoriai kreipėsi su šia gražia iniciatyva: „Juk pasibaigus vasarai gamtoje lieka šiukšlių. Ypač nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, ten, kur didesni lankytojų srautai. Paprastai daugiausia šiukšlių randama ežerų pakrantėse, regyklose, prie piliakalnių. Todėl pasibaigus vasarai labai naudinga yra sutvarkyti.“

Kasmet gamtoje paliekama vis mažiau šiukšlių, o žmonės darosi sąmoningesni.

Lietuvoje yra 5 nacionaliniai ir 30 regioninių parkų. „Nutarėme, kad rinksime ne tik šiukšles, bet ir tvarkysime gamtines buveines – daug kur reikia šienauti, pjauti krūmus, kad reti augalai bei gyvūnai turėtų tinkamą aplinką. Taip pat tvarkysime parkų infrastruktūrą: pažintinius takus, suoliukus, laiptus į piliakalnius, juk bėgant laikui visa tai lūžta. Todėl kiekviename parke darbai bus suskirstyti į tris grupes. Prie gamtinių buveinių tvarkymo prisijungs miškų urėdijų atstovai“, – pasakoja D.Rakauskaitė.

Ji sako, jog labai svarbu, kad žmonės ne tik tvarkytųsi, bet ir pažintų parkus. Todėl visoje Lietuvoje rugsėjo 15 d. susiruošę tvarkyti parkus talkininkai renkasi 9.30 val. prie pasirinkto parko lankytojų centro. Parkų darbuotojai pavedžios po juos, papasakos, kas saugoma tose teritorijose, kokie gamtos turtai ten slypi. Ir tik tada visi keliaus darbuotis.

„Labai džiaugiamės tokia parama, nes parkų darbuotojai tiesiog fiziškai nepajėgūs atlikti tokių darbų. Parkų teritorijos be galo didelės. Žinoma, mes jas stebime, jei pamatome šiukšlių sankaupas, pranešame, kad jas išvežtų, tvarkome ir patys. Tačiau toks renginys padės nudirbti tikrai svarbius ir didelius darbus“, – sako D.Rakauskaitė.

I.Brazauskas patikina, kad šios akcijos metu šiukšlių išvežimas bus sklandus: „Po akcijos „Darom“ šiukšlės iš tiesų ne visada išvežamos. Ir tai piktina žmones. Šį kartą lengviau organizuoti šiukšlių išvežimą, nes yra tik 35 parkai, visos juose surinktos šiukšlės bus kraunamos į vieną vietą, o iš ten bus išvežtos. Taigi teks išvežti iš 35 vietų visoje Lietuvoje. „Darom“ akcijos metu tai gerokai sudėtingiau ne tik todėl, kad šiemet buvo daugiau nei 3000 oficialių surinkimo vietų, bet ir todėl, kad žmones jas suneša į oficialiai nepažymėtas vietas, apie kurias organizatoriai nežino.“

D.Rakauskaitė džiaugiasi, kad kasmet gamtoje paliekama vis mažiau šiukšlių, o žmonės darosi sąmoningesni. Tai rodo ir užsiregistravusių savanorių skaičius – daugiau nei du tūkstančiai. „Butelių ar plastiko maišelių randame vis mažiau. Čia nemenkas ir taromatų poveikis. Tačiau vis dar žmonės tempia į gamtą didelių gabaritų atliekas – senas automobilių padangas, statybines šiukšles“, – apgailestauja D.Rakauskaitė.

Akcijos organizatoriai sako, kad daugiausia savanorių registruojasi tvarkyti parkus, kurie yra arčiau didžiųjų miestų, o atokesnėse vietovėse talkininkų trūksta. Todėl visi labai kviečiami atvykti ir į tuos Lietuvos kampelius.

Kiek žmonių yra užsiregistravę kokį parką tvarkyti, galima sužinoti svetainėje www.mesdarom.lt

Registruotis galima ir dabar čia.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min