2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2021 02 09

Slaptieji žmonių pagalbininkai – šikšnosparniai

Gamtosaugos ekspertų akiratyje – ne vien natūralūs gamtos kampeliai. Į „Natura 2000“ specialių saugomų teritorijų tinklą įtrauktas ir nebenaudojamas Aukštųjų Panerių geležinkelio tunelis. Čia yra didžiausia Lietuvoje ir viena didžiausių visoje Europoje šikšnosparnių žiemavietė. Ją ypač mėgsta reta ir nykstanti rūšis – kūdrinis pelėausis, rašoma pranešime spaudai.
Vandeninis pelėausis Žalias
Vandeninis pelėausis / D.Makavičiaus_ir N.Vėlavičienės nuotr.

Nuo 1960-ųjų metų apleistas tunelis yra poroje vietų užgriuvęs, todėl jame ištisus metus laikosi stabili teigiama temperatūra ir didelė drėgmė – dvi sąlygos, reikalingos šiksnosparniams žiemoti.

VIDEO: Slaptieji žmonių pagalbininkai – šikšnosparniai

2000-aisiais pradėjus čia vykdyti valstybinį monitoringą, buvo suskaičiuoti 97 šikšnosparniai, o pritaikius papildomas apsaugos priemones ir padarius atitvarą nuo lankytojų – jų skaičius tunelyje išaugo net dvidešimt kartų. Šių metų apskaitos rezultatai džiuginantys – iš viso rasti 1897 žiemojantys šikšnosparniai, iš kurių du trečdaliai – kūdriniai pelėausiai. Jų skaičius Aukštųjų Panerių tunelyje pastaruosius 20 metų palaipsniui didėja.

Lietuvoje gyvena keturiolika šikšnosparnių rūšių, turinčių savo nišą ir atliekančių gamtoje svarbų darbą, kuris iš pirmo žvilgsnio nėra matomas, bet labai reikalingas. Šešios rūšys šiuo metu yra įtrauktos į Lietuvos raudonąją knygą.

Kuo šikšnosparniai yra naudingi gamtai ir žmonėms, kodėl negalima jų trikdyti žiemojimo metu ir kokie nepagrįsti mitai gaubia šiuos gyvūnus, sužinokite vaizdo reportaže.

Kūdrinis pelėausis
Kūdrinis pelėausis

Reportažas parengtas įgyvendinant LIFE integruotąjį projektą „Naturalit“, kuris siekia užtikrinti pilnavertę Natura 2000 tinklo – vertingiausių Europos Sąjungos gamtos teritorijų – apsaugą Lietuvoje.“ Už reportažo turinį atsako autoriai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie 15min