Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 30d. 10:56

Žuvinto rezervatas – laukinės gamtos karalystė

Žuvinto ežeras ir pelkės
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Žuvinto ežeras ir pelkės

Laukinė Žuvinto biosferos rezervato gamta keri augalų ir gyvūnų rūšių įvairove, o ką jau kalbėti apie užburiantį kraštovaizdį. Lankytojus vilioja gyvybės kupinos pelkės, ramūs ežerėliai ir paslaptingos sengirės.

Daugiau kaip 5400 hektarų plotą užimančiame biosferos rezervate plyti didžiausias ir garsiausias Lietuvoje Žuvinto pelkynas, apylinkių gyventojų vadinamas paliomis. Ar žinojote, kad pirmasis šios unikalios vietovės išsaugojimu susirūpino žymusis gamtininkas Tadas Ivanauskas?

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Žuvinto ežeras ir pelkės
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Žuvinto ežeras ir pelkės

Pelkės – kadaise tyvuliavusių ežerų pėdsakai. Įdomu tai, kad Žuvinte aptinkamos ir žemapelkės, ir aukštapelkės. Rūgštus ir skurdus pastarųjų dirvožemis puikiai tinka spanguolėms ir girtuoklėms.

Biosferos rezervate yra trys ežerai, iš kurių didžiausias – Žuvintas, garsėjantis gamtine įvairove. Kone tūkstančio hektarų plote telkšančiame ežere priskaičiuojama net 138 augalų ir 18 žuvų rūšių. O ką jau kalbėti apie gausybę paukščių... Svarbų vaidmenį rezervato gyvenime užima Dovinės upė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Žuvinto ežeras ir pelkės
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Žuvinto ežeras ir pelkės

Susidaro įspūdis, kad Žuvinto rezervatas – vienas gyvas ir nuolat besikeičiantis organizmas. To pavyzdys – Rudės plynėje prieš kelis dešimtmečius susiformavę nauji ežerėliai.

Pasakiški vaizdai atsiveria dairantis po Buktos girią. Natūraliai augantys skroblynai tapo įvairių gyvūnų namais, tačiau apie tai – kiek vėliau. Aplankykite kone 30 metrų aukščio galiūną – Grįstakelio ąžuolą. Ne mažiau įspūdingas, tiesa jau nudžiūvęs, Buktos ąžuolas. Žuvinto biosferos rezervato miškai – proga atsipūsti nuo miesto triukšmo ir pasimėgauti gamta.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Buktos miškas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Buktos miškas

Lietuvoje iš viso priskaičiuojama apie 400 paukščių rūšių. Daugelį jų – net 234 galima išvysti Žuvinte! Ar kada nors teko girdėti, kaip baubia didysis baublys ar klykia juodoji žuvėdra? Rezervate sutinkamos nendrinės lingės, griežlės, tetervinai, tikučiai ir daugybė kitų sparnuočių. Beje, čia aptiktos ir gražuolės mėlyngurklės bei nykstančios meldinės nendrinukės.

Vytauto Knyvos nuotr./Meldinė nendrinukė
Vytauto Knyvos nuotr./Meldinė nendrinukė

Ne mažesnė ir augalų įvairovė. Aštrus kvapas išduoda pelkinį gailių, o balta, pūkuota galvelė – švylių. Žuvinto biosferos rezervato pasididžiavimas – Lietuvoje labai retas siauralapis gencijonas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Siauralapis gencijonas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Siauralapis gencijonas

Žuvintas – laukinės gamtos karalystė. Jo svarba pripažįstama pasauliniu mastu. 2011 metais rezervatas įtrauktas į UNESCO biosferos rezervatų tinklą.

Pasigrožėkite Žuvinto biosferos rezervato vaizdais:

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min