Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 30d. 15:56

Ornitologai susidomėjo „šokoladiniais“ gandrais

Rusnėje gandrai pavirto „šokoladiniais“, ornitologų nuomone, dėl vietinių žuvų rūkytojų netvarkos, kai riebalai į gamtą išpilami itin neatsakijngai.
Vytauto Jusio/LOD.lt nuotr. / Rusnėje gandrai pavirto „šokoladiniais“, ornitologų nuomone, dėl vietinių žuvų rūkytojų netvarkos, kai riebalai į gamtą išpilami itin neatsakijngai.

Lietuvos ornitologų draugija sureagavo į informaciją apie išsitepusius ir lyg šokolado spalva nusidažiusius gandrus Rusnėje. Anot specialistų, gandrai parudavo ne dėl parazitų ir apie senų lizdų naikinimą negali būti nė kalbos.

Seni lizdai patrauklesni paukščiams, todėl vietoje jų iškeltos dirbtinės platformos gali likti neužimtos.

Paukščiai, praneša Lietuvos ornitologų draugija (LOD), greičiausiai yra išsitepę riebalais. Rusnės bendruomenės seniūnė Dalia Drobnienė tai sieja su rūkymui skrodžiamų žuvų atliekų išmetimu, kurias gandrai naudoja maistui. Kai tėvai jas atneša į lizdą, jaunikliai plunksnas išsitepa žuvų riebalais.

LOD tarybos narys Julius Morkūnas neatmeta galimybės, kad gandrai gali išsitepti ir kitokiais riebalais (tame tarpe techniniais), o jo kolega Modestas Ružauskas mano, kad gerai būtų pagauti bent vieną tokį paukštį ir praktiškai pasižiūrėti ar pavyksta nuplauti gandrų plunksnas bei kokias priemones tam naudoti. Rusnės seniūnė džiaugiasi pasiektais rezultatais, nes po šviečiamojo darbo, dauguma žuvų rūkytojų nustojo žuvies atliekas mesti į aplinką. „Šiuo metu liko tik dvi šeimos, kurios nepaiso mūsų iniciatyvos, tačiau su jais dar kalbėsimės“, - paaiškino Rusnės seniūnė D.Drobnienė.

Šią problemą Rusnės bendruomenė ėmės spręsti savarankiškai. Vietos gyventojai buvo raginami neišmesti žuvų atliekų, o kartą per savaitę Rusnės seniūnija suorganizavo jų išvežimą. Tai sąlygojo neblogus rezultatus. Praeitais metais į žiemavietes neišskrido net 20 „išsitepusių“ gandrų, todėl šiemet likę tik du gandriukai teikia vilčių, jog šią problemą pavyks išspręsti.

Tačiau ir šiems jauniems paukščiams reikalinga pagalba, nes žiemos mėnesiais Lietuvoje šie paukščiai be žmogaus pagalbos neišgyventų. Neišskridusių (dažniausiai jaunų ar susižeidusių) paukščių globa dažniausiai rūpinasi atskiri šalies gyventojai. Todėl  LOD kviečia neatsisakyti šios gražios iniciatyvos ir nepamiršti į žiemavietes neišskridusių gandrų. Jei paukščius pavyktų sugauti, LOD nariai norėtų dalyvauti valant pastarųjų plunksnas.

Temos: 2 Gandras Rusnė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie 15min