Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Everestas kenčia nuo klimato kaitos. Sparčiai tirpsta ledynai

Everestas
„Scanpix“ nuotr. / Everestas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Alpinistai ir Everesto prižiūrėtojai įsitikinę, kad dėl sparčios klimato kaitos ant kilimo į aukščiausią pasaulio kalną taką netrukus neliks nė gabalėlio ledo, rašo „The Guardian“.

Tokius alpinistų pranešimus vertins JAV finansuojama tarptautinė gamtosaugininkų misija, vadovaujama Kalnų istituto, kuri šiomis dienomis renkasi Nepalo sostinėje Katmandu. Specialistai taip pat įvertins klimato kaitos įtaką Himalajams ir ieškos būdų, kaip apsaugoti vietinius gyventojus nuo galimų pavojų.

Didžiausią nerimą mokslininkams kelia iš ledynų vandens susidarę kalnų ežerai, kuriems išsiliejus iš kraštų būtų užtvindytos Himalajų papėdėje įsikūrusios gyvenvietės.

Mokslininkai pirmiausia stengsis susipažinti su klimato kaitos sukeltais pokyčiais Himalajuose, tačiau pripažįstama, kad parengti mokslinę ataskaitą dėl padėties šiame kalnyne bus nelengva. Sunkumų sukels ne tik kalnyno dydis ir sunkus pasiekiamumas, bet ir baimė suklaidinti visuomenę. Mokslininkai nenori suklysti taip, kaip pernai klydo Jungtinės Tautos, savo pranešime apie klimato kaitą klaidingai pranešusios, kad Himalajų ledynai visiškai ištirps iki 2035 metų.

Tačiau nerimauti dėl klimato kaitos padarinių Everestui mokslininkai turi pagrįstą pagrindą. Vis dažniau jie gauna nusiskundimų iš vietinių gyventojų ir alpinistų apie tai, kaip keičiasi aukščiausias pasaulio kalnas.

Alpinistai teigia, kad pietinėje kalno dalyje tirpstantis ledas pastebimas net ir 8 km. aukštyje virš jūros lygio – pačioje kalno viršūnėje.

„Kai pernai kopiau į Everestą, didžiausiems ledynams įveikti neprireikė kapliukų batuose: ten buvo tiek daug plikų uolų. Anksčiau kopti be kapliukų būtų reiškę savižudybę, nes viską dengė ledynai“, – teigė Johnas Allas, Nepalo ledynų ekspertas iš Vakarų Kentukio universiteto.

Jis teigia, kad įkalnės, kurią jam teko įveikti, kraštovaizdis labai skyrėsi nuo to, kaip tas pačias vietoves aprašė ankstesnės alpinistų kartos. Istorinėse Everesto nuotraukose taip pat užfiksuotas platesnis ir storesnis ledo sluoksnis.

Pagrindinė Everesto stovyklavietė, kuri įkurta aukštoje uolingoje plynaukštėje, šalia Khumbu ledyno, taip pat pasikeitė, ledynuose po vasaros liūčių atsirado naujų įtrūkimų, sako  Tshering Tenzing Sherpa, prižiūrėjęs stovyklavietę pastaruosius kelis metus. „Ledynai labai smarkiai kinta“, – įsitikinęs jis.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min