Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Per Jonines šiukšlių kiekis išauga dvigubai

Šiukšlės pajūryje
15min.lt nuotr. / Šiukšlės pajūryje
Šaltinis: 15min
0
A A

Šalies namų ūkių išmetamų įvairaus tipo pakuočių kiekis per Jonines išauga 100%. Šiemet pirmą kartą istorijoje su šūkiu „Išrūšiuotos Joninės!” Lietuvos gyventojai bus raginami aktyviau rūšiuoti ir išmesti į spalvotuosius konteinerius stiklo tarą, plastikines ir popierines pakuotes.

Pakuočių atliekų surinkimo sistemą Lietuvoje prižiūrinčio „Žaliojo taško“ duomenimis, labiausiai birželio pabaigoje, tai yra per Jonines, išauga polietileno tereftalato (PET) atliekų skaičius – jo išrūšiuojama 120% daugiau, nei įprasta. Pasak specialistų, tai susiję su sezoniškumu bei orais – karštą vasarą žmonės daug daugiau perka alaus, gaiviųjų gėrimų ir vandens, o per šventes vartojimas dar smarkiau išauga.

Ženklus padidėjimas stebimas ir metalinės (iki 100%), stiklo (90%) bei kombinuotos gėrimų pakuotės (70%) atliekose, patenkančiose į konteinerius. Kiek mažiau auga išmetamos plastikinės ir popierinės bei kartotinės pakuotės kiekiai. „Žaliojo taško“ ekspertai sako, kad popierinės pakuotės žymiai daugiau išmetama žiemą, kai po šv. Kalėdų į šiukšlynus ar perdirbti keliauja dovanų pakuotės.

„Tačiau visos lietuviškos šventės turi vieną nemalonų panašumą – išmetami dideli kiekiai nereikalingų maisto atliekų. Tikimės, kad šiemet sulauksime daug mažiau išmesto maisto, kurį piliečiai neretai vis dar meta ir į perdirbamoms pakuotėms skirtus konteinerius“, – sakė VšĮ „Žaliasis taškas“ gen. direktorius Gintaras Varnas.

Pakuočių tvarkytojus bei gamtos mylėtojus neramina ir dar vienas su Joninėmis susijęs „naujoviškas“ paprotys – šiukšles deginti laužuose. Kiekviena sudeginta plastikinė, PET, dažyto ar impregnuoto medžio ar net spalvoto popieriaus pakuotė prisideda prie dioksinų ir furanų išsiskyrimo į atmosferą, kurie tiesiogiai nuodija aplinkinius šventės dalyvius, jiems to net nejaučiant.

Deginant plastikines atliekas išsiskyrusios nuodingos medžiagos dioksinas ir furanas gali patekti į žmogaus organizmą kvėpuojant, o taip pat valgant maistą, į kūrį per dūmus yra patekusios nuodingos dalelės. Sudegus šiukšlėms, nuodingos medžiagos niekur nedingsta – nusėda aplinkoje, kur auga vaisiai ir daržovės, žaidžia vaikai, todėl pačiu trumpiausiu keliu per kvėpavimo organus ar su maistu „grįžta bumerangu atgal“.

„Šiemet kviečiame šalies piliečius būti ekologiškai sąmoningais ir keisti savo Joninių įpročius, o mes pasirengę padėti jiems atsikratyti panaudota pakuote ir paruošti ją naujam gyvenimui“, – pabrėžia akcijos „Išrūšiuotos Joninės!“ iniciatoriai.

Šiuo metu Lietuvos miestuose ir miesteliuose veikia daugiau kaip 7000  vietų, kuriose surenkama gyventojų išrūšiuota plastmasės, metalo, popieriaus ir kartono pakuotė.

Daugiau informacijos:

Gintaras Varnas, VšĮ  „Žaliasis taškas“ gen. direktorius, gintaras.varnas@ztl.lt

Logotipas/Iarūaiuotos Joninės

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Šiukšlės
Parašykite atsiliepimą apie 15min