Dabar populiaru
Publikuota: 2011 liepos 15d. 13:06

Švedijoje atliekų tvarkymas prasideda nuo rūšiavimo namuose

Švedija ir Danija – dvi valstybės, kurios pasaulyje išsiskiria itin aukštu perdirbamų atliekų procentu. Apie skandinavus juokaujama, kad jie yra net „paranojiški“ dėl rūšiavimo. Tačiau kokiais būdais skandinavai pasiekia tokių gerų rezultatų?

Šalyje sukurta didelė atliekų surinkimo, gabenimo ir perdirbimo kompanijų sistema, aptarnaujanti praktiškai kiekvieną įmanomą šio verslo aspektą. Tačiau viskas prasideda nuo šalies piliečių.

Rūšiavimui kiekvienuose namuose yra specialūs konteineriai laikraščiams ir spalvotam popieriui, atskirai renkamas įvairių spalvų stiklas ir įvairios plastiko pakuotės.

Labai svarbus dalykas – organinės maisto kilmės atliekos atskiriamos nuo pakuočių – popieriaus, stiklo, plastiko. Tai leidžia surinkti ir perdirbti visas „virtuvinės“ kilmės atliekas iš namų bei restoranų ir perdirbti jas į kurą. Pavyzdžiui, Jončopingo mieste visas vietos transportas buvo varomas degalais, pagamintais iš perdirbtų organinės kilmės šiukšlių.

Gyventojai motyvuojami rūšiuoti bei mažinti šiukšlių skaičių ir finansiškai. Pavyzdžiui, tipiškame 100 tūkst. gyventojų mieste, pradinis mokestis už šiukšlių surinkimą yra kiek daugiau nei 200 litų. Kita dalis mokesčių nustatoma pagal tai, kaip dažnai ir kokio svorio šiukšles reikia išvežti – jis gali būti nuo 80 iki 200 litų. Negana to, šiukšlių mašinos nevažinėja prie namų – patys gyventojai turi nugabenti surūšiuotas pakuotes į specialius surinkimo centrus.

Tiesa, sistemos kritikai pastebi, kad kiekvienai švedų šeimai savarankiškas šiukšlių rinkimas ir pristatymas perdirbti per metus kainuoja ne mažiau kaip 250 litų. Tačiau atkaklūs skandinavai pasiruošę mokėti tokią kainą už savo šalies gamtos ir naudingųjų išteklių išsaugojimą.

Logotipas/Žaliasis taakas


 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min