Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 12d. 18:48

Kontracepcija vyrams – pagarbos savo partnerei išraiška

Kontracepcija
123rf.com nuotr. / Kontracepcija

Barjeriniai kontraceptikai, cheminiai spermicidai, hormoninės piliulės, gimdos spiralės – tai gali pasirinkti moterys, norinčios apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Vyrai turi tenkintis kur kas siauresniu pasirinkimu.

Mokslininkams iki šiol pavyko ištobulinti tik du patikimus vyrų kontracepcijos būdus – prezervatyvus ir chirurginę sterilizaciją.

Bet skelbiama, kad apie 2013-uosius pasaulio vaistinėse bus galima įsigyti ir vyrams skirtų geriamųjų hormoninių kontraceptikų. Vis dėlto šių preparatų populiarumu abejoja ne tik specialistai, bet ir moterys. Dauguma jų apsaugą nuo nepageidaujamo nėštumo suvokia kaip savo atsakomybę.

Skirtingai suvokiama funkcija

Kopenhagoje įvykusiame 9-ajame Europos ginekologų ir akušerių suvažiavime prof. Eberhardas Nieschlagas iš Vokietijos pastebėjo, kad bemaž svarbiausia priežastis, kodėl moterims sukurtos kontraceptinės priemonės daug labiau pažengusios nei vyrų – tai skirtingai suvokiama kontraceptikų funkcija.

„Kontracepcija moterims suvokiama kaip iniciatyva apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo bei jo sukuriamų medicininių, socialinių ir ekonominių pasekmių, – sakė E.Nieschlagas. – Kontracepcija vyrams suprantama kaip pagarbos savo partnerei išraiška ir siekis išvengti finansinių, socialinių bei teisinių tėvystės įsipareigojimų.“

Valstybėse, kur chirurginė vyrų sterilizacija yra populiarus kontracepcijos būdas, nemažai vyrų didžiuojasi atlikę šią procedūrą ir taip pasirūpinę savo moterimis.

Ne mažiau svarbi kita priežastis – fiziologija. „Jau daug metų bandoma sukurti efektyvias kontracepcijos priemones vyrams, tačiau iki šiol pažanga daug didesnė moterims skirtų kontraceptinių priemonių srityje, – 15min.lt sakė gydytojas ginekologas Genadijus Kravčenka. – Didžiausia kliūtis – nesėkmės bandant išvystyti patikimą metodą, kuris neturėtų negrįžtamo poveikio vyrams.“

Kenkia vyrų sveikatai

Vartodamos hormonines piliules ir vėliau nusprendusios pastoti, moterys gali tai padaryti. Tuo tarpu įvairūs bandymai panašią priemonę sukurti vyrams baigdavosi tuo pačiu rezultatu: nepavykdavo išvengti neigiamo poveikio vyrų vaisingumo funkcijai.

„Pagrindinės kontraceptinės priemonės vyrams šiandien yra prezervatyvai ir sterilizacija. Visa kita – eksperimentai, kurie klinikiniam naudojimui nėra aprobuoti, – 15min.lt sakė ginekologas, medicinos mokslų daktaras Vytautas Klimas. – Tyrimai įvairiose pasaulio šalyse vyksta jau per 20 metų, tačiau problema ta, kad sukuriama kontracepcija vyrams dažniausiai būna negrįžtama.“

Populiariausia apsauga

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, sterilizacija yra pats populiariausias pastovios kontracepcijos būdas pasaulyje. Moterų sterilizacija – tai kiaušintakių perrišimas, vyrų sterilizacija – tai sėklinių latakų atskyrimas.

„Moteriai atlikus chirurginę sterilizaciją, po kurio laiko galima atstatyti kiaušintakių funkciją, – sakė ginekologas G.Kravčenka. – Vyrui atlikus sterilizacijos procedūrą, normali spermatozoidų gamyba atsistato labai retai.“

Pasak prof. E.Nieschlago, šiandien į pagalbą pasitelkus modernias reprodukcijos technologijas, maždaug pusei vyrų, kurie po sterilizacijos visgi nori susilaukti vaikų, gali pavykti tai padaryti. Tačiau šios modernios pagalbinės technologijos pasiekiamos ne visose valstybėse.

Lietuvoje neįteisinta

Nors sterilizacija – populiariausias kontraceptinis metodas pasaulyje, Lietuvoje nei moterims, nei vyrams chirurginė sterilizacija neatliekama – ji neįteisinta įstatymais. „Jei gydytojas atliktų sterilizacijos procedūrą ir jo pacientas po kurio laiko persigalvotų, jis galėtų mediką paduoti į teismą už sunkų kūno sužalojimą, – aiškino dr. V.Klimas. – Pagal Lietuvos Baudžiamąjį kodeksą, jei žmogus netenka kokios nors funkcijos, o atlikus sterilizaciją sutrinka dauginimosi funkcija, tai traktuojama kaip sunkus kūno sužalojimas. Todėl sterilizacija Lietuvoje nei moterims, nei vyrams neatliekama.“

Sovietmečiu sterilizacija šalyje buvo atliekama moterims, kai nėštumas potencialiai galėdavo iškelti grėsmę jos gyvybei. „Po antrojo ar trečiojo cezario pjūvio gydytojai moterims perrišdavo kiaušintakius, nes iškildavo pavojus, kad pastojus dar sykį moteriai gali plyšti gimda, – aiškino V.Klimas. – Tačiau dabar net ir tai Lietuvoje nebeatliekama, nes įstatymai tokie, kad paskui gydytojas gali patekti į bėdą.“

Didžiuojasi, kad yra sterilizuotas

Sovietmečiu sterilizacija šalyje buvo atliekama moterims, kai nėštumas potencialiai galėdavo iškelti grėsmę jos gyvybei.

Ginekologas V.Klimas taip pat pasakojo, kad valstybėse, kur chirurginė vyrų sterilizacija yra populiarus kontracepcijos būdas, nemažai vyrų didžiuojasi atlikę šią procedūrą ir taip pasirūpinę savo moterimis.

„Dar prieš 15 metų Švedijoje dalyvavau kursuose, per kuriuos labai įsiminė vienas įvykis, – pasakojo V.Klimas. – Per pietus šalia sėdėjusio profesoriaus paklausiau, kokią kontracepciją jie naudoja šeimoje. Profesorius prie visų, prie pietų stalo be jokių kompleksų atsakė, kad yra seniai sterilizuotas. Jis pasakojo šiai procedūrai ryžęsis po to, kai jo žmona trečią kartą neplanuotai pastojo. Kai kuriose valstybėse, kaip antai Danijoje, Švedijoje, vyrai didžiuojasi sterilizavęsi ir taip pasirūpinę savo moterimi.“

Tačiau, specialisto įsitikinimu, pasaulyje dauguma vyrų nėra tokie sąmoningi. „Iš esmės apie vyrus, kalbant kontraceptinių priemonių kontekste, esu labai prastos nuomonės, – sakė V.Klimas. – Per lytinę sueigą moteris rizikuoja pastoti, taigi išvengti neplanuoto nėštumo daug labiau suinteresuota yra ji. Kalbant apie vyrus... Deja, tikrai ne 100 proc. iš jų yra sąmoningi šiuo klausimu.“

Todėl ginekologas nėra entuziastingai nusiteikęs ir mokslininkų pastangų, siekiant sukurti vyrišką pakaitalą prieš penkis dešimtmečius išrastoms moterims skirtoms kontraceptinėms piliulėms, atžvilgiu.

Piliulės vyrams – pakeliui

Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai atskleidė, kad dauguma moterų netiki, jog vyrai pareigingai gertų kontraceptines piliules.

Kaip parodė Kembridžo universiteto specialistų atliktos apklausos duomenys, 52 proc. respondenčių įsitikinusios, kad nuo nepageidaujamo nėštumo saugotis turi pačios, mat vyrams šios pasekmės nerūpi, be to, jie nėra tokie pareigingi ir hormonines piliules gali tiesiog pamiršti išgerti. Išbandyti šią naujovę, jai pasirodžius rinkoje, ryžtųsi mažiau nei pusė apklaustųjų. Dar apie 20 proc. respondenčių sakė manančios, kad hormoninių kontraceptikų vartojimas nesuderinamas su vyriškumo samprata.

Hormoninius geriamuosius kontraceptikus, norėdami apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, ryžtųsi apie 17 proc. vyrų.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad vartoti hormoninius geriamuosius kontraceptikus, norėdami apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, ryžtųsi apie 17 proc. vyrų.

Sukurti šiuos preparatus mėginta per 20 pastarųjų metų. Praėjusiais metais galiausiai paskelbta, kad Izraelio mokslininkams pavyko sukurti geriamą piliulę, kuri neutralizuoja spermą, prieš šiai patenkant į gimdą. Be to, pranešta, kad šią piliulę vyrams reikėtų vartoti tik kartą per tris mėnesius, kad ji – 100 proc. efektyvi priemonė nuo nepageidaujamo nėštumo ir, svarbiausia, neturi jokio šalutinio poveikio vyrams.

PSO iniciatyva neseniai buvo atliekamas kitas tyrimas, per kurį buvo išbandoma hormoninė injekcija vyrams. Tačiau šį pavasarį dėl pernelyg stipraus šalutinio poveikio tyrimas buvo sustabdytas.

Faktai

  • Pasaulyje sterilizuota apie 3 proc. reprodukcinio amžiaus vyrų.
  • Didžiojoje Britanijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Singapūre šis skaičius siekia iki 20 proc., Vokietijoje – 3 proc., Afrikoje – mažiau nei 1 proc.
  • PSO duomenimis, sterilizacija atlikta apie 160-iai mln. moterų pasaulyje. Palyginimui, gimdos spirales pasaulyje naudoja daugiau nei 100 mln. moterų, hormoninius geriamuosius kontraceptikus – apie 110 mln. dailiosios lyties atstovių.
  • Prezervatyvus, per intymius santykius su reprodukcinio amžiaus partnerėmis, pasaulyje naudoja apie 6 proc. vyrų. Singapūre šis skaičius šokteli iki 20 proc., Kinijoje – 5 proc., Vokietijoje – 2 proc., Afrikoje – mažiau nei 1 proc. Pasak prof. E.Nieschlago, pastaruoju metu stebima tendencija – pasaulinis prezervatyvų populiarumo didėjimas tarp jaunų žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Ypatingos

04:35
12:16

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:25
01:10:33
01:21

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min