Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2011 11 09, 14:20

Neuroendokrininiai navikai – reta liga, apie kurią būtina žinoti

Rytoj, lapkričio 10-ąją, pasaulyje minima Tarptautinė neuroendokrininių navikų (dar vadinamų NE navikų) diena. Ligoniai bei specialistai, minėdami šią dieną siekia atkreipti visuomenės dėmesį į NE navikus, kurie žmones užklumpa ypač netikėtai, nes iki paskutiniųjų stadijų būna besimptomiai, arba simptomai sutampa su būdingais kitoms ligoms.
Medicininiai tyrimai
Medicininiai tyrimai / BFL nuotr.

Pasaulio statistikos duomenimis, net 50 proc. sergančiųjų NE navikais nustatoma neteisinga diagnozė ir jie vidutiniškai 3-7 metus gydomi nuo kitų ligų. Geriausias pavyzdys – neseniai mirusio „Apple“ įkūrėjo Steve‘o Jobso: jis buvo gydomas nuo ypač agresyvaus kasos vėžio, nors vėliau paaiškėjo, kad jo organizmą daugelį metų sekino lėtai augantis kasos neuroendokrininis navikas. Anksti diagnozavus NE navikus, ligą galima sėkmingai gydyti, pagerinti sergančiojo gyvenimo kokybę ir prailginti išgyvenamumą. Juo labiau, kad ankstyvųjų stadijų NE navikai diagnozuojami pačiais pažangiausiais metodais. Pasaulyje neuroendokrininiai navikai sudaro 0,5 proc. visų piktybinių navikų. Lietuvoje jie kasmet diagnozuojami apie 200 žmonių.

„Pagrindinė problema, kad apie retas onkologines ligas, tokias kaip NE navikai, visuomenė dažniausiai sužino tik kai ja suserga garsūs žmonės, – sako Retomis onkologinėmis ligomis sergančių ligonių draugijos ((ROLLD) Lietuvoje atstovė Jurga Kanišauskaitė. – Viešoje erdvėje per mažai apie jas kalbama, todėl žmonėms nėra motyvacijos atlikti profilaktinius sveikatos patikrinimus anksčiau nei pasijunta pirmieji negalavimo požymiai“. J. Kanišauskaitės teigimu, negaudami pakankamai informacijos, išgirdę diagnozę ir sužinoję, kokia tai reta liga, žmonės dar labiau sutrinka ir puola į neviltį, nors Lietuvoje NE navikai diagnozuojami bei gydomi naujausiais ir efektyviausiais metodais.

NE navikus diagnozuojant svarbus yra laboratorinis tyrimas, chromogranino A (medžiaga, išskiriama NE navikų ) koncentracijos nustatymas kraujyje. Tyrimas taip pat padeda gydytojui bei pacientui vertinti ir gydymo efektyvumą. Liga diagnozuojama ir atliekant somatostatino receptorių scintigrafiją bei kitus vaizdinius tyrimus. Šie modernūs tyrimai padeda įvertinti ligos išplitimą ir apspręsti gydymo taktiką. Neagresyvios NE navikų formos gydomos somatostatinų analogais, kurie veikia per NE navikų ląstelėje esančius receptorius.

NE navikus diagnozuojant svarbus yra laboratorinis tyrimas, chromogranino A (medžiaga, išskiriama NE navikų ) koncentracijos nustatymas kraujyje.

Pasak VUL Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos, transfuziologijos centro gydytojos onkologės-chemoterapeutės Skaistės Tulytės, NE navikai dažniausiai prasideda skrandžio, žarnyno ar kasos ląstelėse, tačiau gali prasidėti ir plaučiuose. „Labai dažnai neuroendokrininis navikas aptinkamas atsitiktinai operacijos metu arba atliekant dirgliosios žarnos sindromo, Krono ligos, opaligės, gastrito, tulžies pūslės akmenų ir kitų ligų tyrimus, – aiškina specialistė. – Nėra visiškai aišku, kodėl susergama šia reta onkologine liga, tačiau pastebėta, jog ja serga vyresni nei 40 m. amžiaus žmonės, infekuotieji ŽIV ar sergantieji AIDS, taip pat po apsinuodijimo arsenu, yra nedidelė ir paveldėjimo rizika“. Gydytoja pataria nedelsti ir kreiptis į specialistus, jei atsiranda požymiai, neišnykstantys per keletą dienų: viduriavimas, svorio kritimas ar augimas, nuolatinis skausmas toje pačioje vietoje, apetito stoka, patinimas bet kurioje kūno vietoje, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, galvos skausmas ir kt. „Kaip matyti, jie visi gali būti priskiriami kitoms ligoms, todėl nereikia užsiimti savigyda – bus ramiau ir patikimiau, jei diagnozę nustatys specialistas“, – sako gydytoja S. Tulytė. Jos teigimu, NE navikų, kaip ir kitų onkologinių ligų profilaktika, nėra speciali, tai tiesiog žmogaus sveikatai tinkamiausias gyvenimo būdas: subalansuota mityba, kai valgoma daugiau daržovių, vaisių, maistas praturtintas pilnais grūdais, skaidulomis, mažiau valgoma riebios mėsos, pakankamas fizinis aktyvumas.

ROLLD atstovė J,. Kanišauskaitė pastebi, kad labai svarbu, jog retomis onkologinėmis ligomis sergantieji nesijaustų palikti vieni su liga. „Tokiems pacientams reikalingas ne tik gydymas, bet ir psichologinė pagalba, jiems svarbu dalintis savo patirtimi su kitais sergančiaisiais, todėl organizuojame daug seminarų, konferencijų, kurių metu pacientams suteikiama įvairi informacija: nuo naujovių sergant retais navikais iki netradicinių savipagalbos būdų. Juk kuo geriau pažįsti savo ligą, tuo sėkmingiau gali ją įveikti“, – sako ji.

2009 m. įkurta Lietuvoje Retomis onkologinėmis ligomis sergančių ligonių draugija ((ROLLD) vienija ne tik ligonius, bet ir jų artimuosius bei specialistus. Šiuo metu draugijoje yra 165 nariai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min