Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 15d. 21:53

Tuberkuliozė – liga, nuo kurios neapsaugotas nė vienas

Tuberkuliozės bakteriologijos laboratorijoje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Tuberkuliozės bakteriologijos laboratorijoje

Lietuvoje įprasta manyti, kad tuberkuliozė – tai benamių, alkoholikų ar narkomanų liga. Tačiau specialistai pažymi, kad nuo tuberkuliozės neapsaugotas niekas – ja infekuotis ir vėliau susirgti gali kiekvienas kvėpuojantis asmuo. Be to, tuberkuliozės bakterijos tampa vis pavojingesnės, todėl gydytojai ragina nepamiršti periodiškai pasitikrinti.

„Žmonės mano, kad tuberkulioze serga asocialiai ar skurdžiai gyvenantys žmonės, kad tai paveldima, neišgydoma liga, – penktadienį įvykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės gydytoja dr. Edita Davidavičienė. – Yra ir įsitikinusių, kad tuberkuliozę galima išgydyti vartojant barsuko taukus. Visa tai mitai.“

Sergamumas mažėja

Visiškai panaikinti sergamumo tuberkulioze iki šiol nepavyko nė vienai valstybei. Ne išimtis ir Lietuva. Tačiau gydytojai džiaugiasi, kad užregistruotų tuberkuliozės atvejų mūsų šalyje mažėja. Antai 1998 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 2 826 tuberkuliozės atvejai, 2002 m. – 2 097, 2008 m. – 1 892, o 2010 m. – 1 573 atvejai.

Vis dėlto Lietuva priskiriama prie valstybių, kur sergamumas tuberkulioze yra vidutinis. T. y. 100 tūkst. gyventojų tenka 25–100 tuberkuliozės atvejų.

Pasaulyje kasmet nuo tuberkuliozės miršta apie 2 mln. žmonių ir užregistruojama 9 mln. naujų susirgimo atvejų.

„Kodėl tuberkuliozė vis dar yra neišgydoma? Egzistuoja klaidingi stereotipai, tačiau sirgimo priežastys iš tiesų yra kitos, – žurnalistams sakė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila. – Žmonės dabar nuolat skuba, persidirba, be to, yra meilės stoka. Visi dalykai, kurie apsaugo nuo tuberkuliozės, pradeda veikti neigiamai.“

Profesorius aiškino, kad tuberkuliozės bakterijai patekus į žmogaus organizmą galimi keli variantai. 90 proc. tokių atvejų organizmas, esant palankioms sąlygoms, susitvarko su tuberkuliozės mikobakterija ir ją iš savęs išstumia.

Tačiau galimas ir kitas variantas – kai ši mikobakterija yra apribojama ir vėliau užkalkinama. „Tuomet maždaug 5 proc. atvejų žmogaus organizmas su bakterija nesusitvarko ir ji pradeda plisti. Dar 5 proc. atvejų bakterija laukia dienos „x“, kai žmogus pradeda per daug dirbti, nemiegoti, nevalgyti, išgyvena nelaimingą meilę ir pan. Tuomet tuberkuliozė reaktyvuojasi, – aiškino E.Danila. – Tai reiškia, kad žmogus ne iš naujo užsikrečia tuberkulioze, bet kad užmigusios bakterijos prabunda ir toliau plinta po plaučius, o sunkesniais atvejais – po kitus organus ir sistemas.“

Tuberkuliozės našta

Gydytoja E.Davidavičienė pasakojo, kad pasaulyje kasmet nuo tuberkuliozės miršta apie 2 mln. žmonių ir užregistruojama 9 mln. naujų susirgimo atvejų. Be to, nuo šios ligos miršta daugiau jaunų žmonių nei nuo bet kurios kitos infekcinės ligos.

„Nuo tuberkuliozės kas minutę miršta du vaikai“, – sakė dr. E.Davidavičienė. Šią ligą sukelia tuberkuliozės mikobakterija, perduodama oro-lašeliniu būdu, būtent todėl nuo jos niekas nėra apsaugotas.

Pagrindinis infekcijos šaltinis – sergantys atvira plaučių tuberkulioze ir išskiriantys tuberkuliozės mikobakterijas. Tačiau prof. E.Danila taip pat pažymi, kad ir šiuo atžvilgiu visuomenėje egzistuoja ne vienas klaidingas mitas. „Vienas iš mitų – tuberkulioze užsikrečiame viešoje vietoje. Tačiau oro lašeliniu būdu tuberkulioze galime užsikrėsti miegamajame, namuose, bare ir pan., – kalbėjo profesorius. – Buitinio, paprasto socialinio kontakto metu tuberkulioze užsikrėsti neįmanoma. Todėl į parduotuves eiti nebijokite.“

Daugiau apie tuberkuliozę skaitykite gruodžio 19 d. laikraštyje „15min“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min