TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Psichologė Irena Žukauskaitė: dalį lietuvių krepšinio karštinė erzina

Rinktinės sirgaliai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Rinktinės sirgaliai
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje prasidėjus Europos krepšinio čempionatui ruduo, regis, dar neskuba ateiti – besiskundžiančių dėl šaltesnių orų ir aimanuojančių dėl šildymo sezono kol kas vos keli. Tačiau psichologė Irena Žukauskaitė teigia, kad besiskundžiantieji savo dalia niekur nedingo, į juos žiniasklaida tiesiog nekreipia dėmesio.

Į kelis klausimus apie krepšinio karštinę Lietuvoje 15min.lt atsakė psichologijos daktarė, Vilniaus universiteto lektorė, Lietuvos psichologų sąjungos narė Irena Žukauskaitė.

– Kaip krepšinio čempionatas paveikė lietuvius – tiek krepšinio sirgalius, tiek juo nesidominčius tautiečius?

– Tiems, kurie domisi šia sporto šaka, vykstantis čempionatas yra didelė šventė. Galimybė pamatyti žvaigždes iš arti, galimybė susitikti su draugais ir atšvęsti kartu pergalę ar kartu alaus bokale nuplauti pralaimėjimo kartėlį. Net ir pirmą kartą vienas kitą matantiems žmonėms pokalbis apie vakarykštes rungtynes, žaidimo ar teisėjavimo kokybę gali tapti ledlaužiu bendravime, ypač jei požiūriai sutampa.

Tuos, kurie krepšiniu nesidomi ir toliau ši sporto šaka lieka neįdomi, tik erzina aplinkinių entuziazmas ar kaip iš gausybės rago užplūdusios reklamos, kuriose pagrindiniai veikėjai – krepšininkai ir treneriai. Tačiau jei tų nesidominčių paklaustume, ar jiems tikrai visiškai neįdomu, ar lietuviai laimės, ar pralaimės, ko gero, jie vis tiek sutiks, kad geriau būtų, jei jie laimėtų.

– Kodėl krepšinį žiūrinčių tiek daug, juk toli gražu ne visi juo domisi?

– Ko gero, labai nedaugelis krepšinio varžybas stebinčių tai daro tik dėl to, kad įvertintų krepšininkų sportinę formą, mąstymą aikštelėje, ar analizuotų derinius, kad patys galėtų vėliau juos pakartoti aikštelėje – tai daro tik saujelė profesionalų (trenerių, agentų).

Smagu leisti laiką arenose ar sirgalių zonose, atsipalaiduoti, pašūkauti, garsiai pasipiktinti – nedažnai galim sau leisti peržengti elgesio visuomenėje ribas. Jei žmonėms būtų įdomu pats krepšinis – turbūt būtų lūžusios tribūnos nuo sirgalių pirmajame čempionato etape. Daug didesnis būrys sirgalių susirenka pasimėgauti gražiais dėjimais, taikliais tritaškiais. Daliai besidominčių šia sporto šaka kiekviena kova yra tarsi revanšas už ankstesnius pralaimėjimus – Lenkijai Vroclave prieš kelerius metus ar Serbijai (tuometinei Jugoslavijai) 1995-aisiais.

Visuomet būdavo saldi pergalė prieš Rusijos rinktinę – tai tarsi tęsinys Žalgirio ir CSKA kovų prieš kelis dešimtmečius. Tai tarsi galimybė išreikšti savo vertybes, kurių viena yra mūsų tautiškumas.

Trečia grupė sirgalių jais tampa tik dėl to, kad smagu leisti laiką arenose ar sirgalių zonose, atsipalaiduoti, pašūkauti, garsiai pasipiktinti – nedažnai galim sau leisti peržengti elgesio visuomenėje ribas.

– Kodėl kartais pergalės ar pralaimėjimo atveju sirgaliai niokoja gatves? Tai – tikrai prastos nuotaikos ar tiesiog inercijos padarinys ir minios efektas?

– Susideda viskas. Ir nuotaikos, ir buvimas minioje, dažnai ir padaugintas alkoholis. Abejoju, ar atsirastų žmonių, kurie būdami patys sau vieni tiesiog eitų ir daužytų vitrinas. Reikia, kad būtų stebėtojų, kad būtų pritarimo šūksniai. O dar geriau jei ir kiti taip darytų, tuomet ir pačiam būtų drąsiau.

– Kaip manote, ar žmonės yra linkę labiau išlaidauti čempionato metu?

– Nemanau, kad išlaidavimas būna didesnis nei tais atvejais, kai mes nusprendžiam save apdovanoti kokiais nors skaniais pietumis ar gražiais drabužiais vien dėl to, kad mums pasisekė sėkmingai atlikti kokį nors darbą ar priešingai, kai mes išlaidaudami bandome kompensuoti patirtą skriaudą (nepriėmė į darbą, apšaukė viršininkas ar pan.) ir taip save paguosti.

Pirkimo įpročius gali šiek tiek paveikti su pergalėmis susijusios akcijos (pvz. kiek taškų laimės – tokia bus nuolaida kitą dieną). Tačiau stambių pirkinių įsigijimas yra planuojamas iš anksto ir čia šis planas tik šiek tiek paskubinamas.

– Kas bus po krepšinio čempionato? Dabar, regis, renginys šiek tiek nutolino skundimąsi dėl prastų orų ir artėjančio šildymo sezono?

– Bus taip kaip ir buvę, nepriklausomai nuo to, kurią vietą iškovos Lietuvos rinktinė. Tie, kas skundėsi, tie ir skundžiasi – tai rodo ir didžiausios eilės prie socialinės rūpybos skyrių. Tiesiog šitam dalykui žiniasklaida skiria mažiau dėmesio. O kai čempionatas pasibaigs ir nebus visuomenę sukrečiančių įvykių – grįšime prie to, kas mums įprasta. Juk čia Lietuva, čia lietūs lyja.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min