Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 8d. 19:56

Biržų pilyje – ypatinga erdvė neįgaliems vaikams

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka įsikūrusi Biržų pilyje
Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka įsikūrusi Biržų pilyje

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka neeilinė – ji įsikūrusi Biržų pilyje. Bibliotekininkės pastebėjo, kad čia ypač mėgsta lankytis neįgalūs vaikai, todėl nusprendė pilyje įkurti jiems skirtą kūrybinę ir poilsio erdvę.

„Kitaip nei dauguma bibliotekų, esame įsikūrę pilyje. Čia esame nuo 1988 m. Tėvai pas mus atveda savo vaikus, o patys vaikštinėja po Biržų regioninį parką. Pastebėjome, kad neįgalūs vaikai dažnai pas mus užsibūna – jiems patinka vartyti knygas, pabendrauti“, – pasakoja Indra Drevinskaitė-Žilinskienė, Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė viešiesiems ryšiams.

Pilies salę pavers kūrybine erdve

Pilies lankymas yra pritaikytas neįgaliesiems – jie be didelio vargo gali patekti į rūmų pirmąjį aukštą, kuriame ir yra įsikūręs bibliotekos vaikų skyrius. Šiems lankytojams bibliotekos darbuotojos nusprendė pasiūlyti įdomesnės veiklos nei tik knygų vartymas: „Vaikai čia leidžia laiką, todėl nusprendėme įrengti jiems pritaikytą erdvę ir ten organizuoti kūrybines veiklas.“

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka šią idėją įgyvendina pagal LR Vidaus reikalų ministerijos (VRM) administruojamą priemonę „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“.

Biržų miesto vietos veiklos grupės (VVG) parengta vietos plėtros strategija – tarp 39-ių, kurių įgyvendinimui buvo suteiktas finansavimas. Gautos lėšos per miesto VVG paskirstomas vietos bendruomenių rengiamiems socialiniams projektams, kuriais siekiama mažinti skurdą ir socialinę atskirtį, skatinama savanorystė, gyventojų įsitraukimas į bendruomenės veiklą.

Bibliotekai iš Europos Sąjungos (ES) fondų ir bendrojo finansavimo lėšų buvo skirti 8 tūkst. 500 eurų. Projekto vertė – 10 tūkst. eurų. Projekto lėšomis perkami specialūs baldai ir lavinamosios priemonės veikloms, kurių metu vyks skaitymai, dailės, smėlio, pasakų terapiniai užsiėmimai ir rankdarbių gamyba neįgaliems vaikams bei jų tėvams ir globėjams.

I.Drevinskaitė-Žilinskienė pasakoja, kad vaikų tėvai, sužinoję apie būsimas veiklas, entuziastingai pasisiūlė padėti ir net patys savanoriškai vesti užsiėmimus. Jie bibliotekininkėms įvardijo ir savo idėjas kūrybinėms veikloms, pavyzdžiui, muzikos terapiją.

„Aktyvus tėvų įsitraukimas parodė, kad šios veiklos reikalingos ne tik neįgaliems vaikams, bet ir jų tėvams. Mažame miestelyje trūksta neįgaliųjų bendruomenei skirtų renginių, kuriuose galėtų dalyvauti visa šeima“, – pastebi pašnekovė.

Aktyvus tėvų įsitraukimas parodė, kad šios veiklos reikalingos ne tik neįgaliems vaikams, bet ir jų tėvams.

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos darbuotojos
Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos darbuotojos

Dauguma šeimų – vis dar uždaros

Ji pasakoja, kad pakvietė visas regiono šeimas, auginančias neįgalius vaikus, dalyvauti šiose bibliotekos veiklose, bet dar ne visi išdrįso ateiti: „Dažnai tokios šeimos yra uždaros – nedalyvauja visuomeniniame gyvenime, nes yra per sunku ar dažnu atveju nejaučia visuomenės palaikymo.“

Pasak I.Drevinskaitės-Žilinskienės, ši problema ypač aktuali nedideliame miestelyje – neįgaliems vaikams trūksta veiklų, todėl jiems sunkiau socializuotis. Biržuose neįgaliųjų grupė sudaryta tik lopšelyje-darželyje, o specializuotų užsiėmimų vyresniems vaikams išvis nėra.

Bibliotekos organizuojamuose užsiėmimuose bus laukiami tėvai ir įvairaus amžiaus vaikai – nuo 5 iki 16 metų.

Pašnekovė pastebi, kad mažuose miesteliuose bibliotekos dažnai tampa vaikų dienos centru: „Įvairias veiklas bibliotekoje vykdome jau seniai – savanoriškai organizuojame renginius auklėtiniams iš vaikų globos namų, rengiame vasaros stovyklas vaikams, o veiklas neįgaliems vaikams pirmą kartą suguldėme į projektą.“

Mažuose miesteliuose bibliotekos dažnai tampa vaikų dienos centru.

Ji tikisi, kad šios veiklos padės palaikyti aktyvesnį bibliotekos lankomumą ištisus metus – biblioteka įsikūrusi ne miesto centre, todėl lankytojų akivaizdžiai sumažėja žiemą.

Neįgaliuosius vaikus į bibliotekoje organizuojamus renginius palydės tėvai, dauguma jų ir patys planuoja dalyvauti užsiėmimuose. „Rengdami veiklas numatėte galimybę dalyvauti tokiam pačiam skaičiui tėvų, kiek bus ir vaikų. Užsiėmimų laiką taip pat derinsime su tėvais, kad visi galėtų dalyvauti.

Veiklos neįgaliems vaikams prasidės žiemą, po naujųjų metų. Tai turėtų padėti pagyvinti biblioteką šaltuoju metu – neįgalių vaikų tėvai džiaugiasi, kad miestelyje pagaliau atsiras erdvė, kur jų vaikai turės veiklos, o jie patys tuo metu galės pabendrauti“, – pasakoja I.Drevinskaitė-Žilinskienė.

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka
Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka

Vietos veiklos grupės

Vietos veiklos grupės – kas tai, kam jos skirtos ir kuo gali jums pasitarnauti?

Vietos veiklos grupių žemėlapis

Žemėlapyje galite rasti miestų vietos veiklos grupes, kurių vietos plėtros strategijoms jau skirtas finansavimas. Renkite projektus ir prisidėkite prie pokyčių.

VRM
VRM

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

29:04
06:31
01:12

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min