Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 sausio 6d. 16:23

Regionų centrus gaivina ES parama

"Poezijos parkas" Marijampolėje.
Nuotr. A.Burba / Poezijos parkas Marijampolėje

Ar pastebėjote, kaip per pastaruosius metus atsinaujino ir išgražėjo Lietuvos miestai ir miesteliai? Rekonstruotos aikštės ir gatvės, upių, ežerų pakrantėse įrengtos poilsio zonos, renovuoti daugiabučiai ir administraciniai pastatai, atnaujinti sporto kompleksai. Visa tai nuveikta pasinaudojant Europos Sąjungos parama.

2007 – 2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos periodas jau baigiasi, prasideda naujas septynerių metų ciklas. Šiuo metu Lietuvoje dar baigiami įgyvendinti 523 Vidaus reikalų ministerijos administruojamos ES paramos projektai, kurių bendra vertė viršija 1,2 mlrd. litų. Kas keičiasi Lietuvoje po ES projektų įgyvendinimo? Kokią vertę jie sukūrė ir dar sukurs atskiriems Lietuvos regionams?

Regioniniai centrai – dėmesio centre

Daugelio miestų gyventojai jau džiaugiasi atnaujintomis ir išplėstomis aikštėmis, skverais, įrengtais pėsčiųjų ir dviračių takais, sutvarkytomis rekreacinėmis ir aktyvaus poilsio zonomis, o vietos verslas - geresnėmis sąlygomis plėtrai

Daugiausia investicijų sulaukė regioniniai ekonomikos centrai. Alytus, Marijampolė, Mažeikiai, Tauragė, Telšiai, Utena ir Visaginas - tai pakankamai ekonominio potencialo turintys vidutinio dydžio miestai. Aplink šiuos miestus gyvenimo lygis žemesnis, todėl jiems modernėjant ir atsinaujinant, paskui juos sėkmingai gali pirmyn judėti greta esantys miesteliai ir kaimai. Iš viso šiems regioniniams centrams buvo skirta daugiau nei 415 mln. Lt ES investicijų. Daugelio miestų gyventojai jau džiaugiasi atnaujintomis ir išplėstomis aikštėmis, skverais, įrengtais pėsčiųjų ir dviračių takais, sutvarkytomis rekreacinėmis ir aktyvaus poilsio zonomis, o vietos verslas - geresnėmis sąlygomis plėtrai.

Poezijos parkas atgijo

Tarp visų ekonomikos augimo centrų panaudojant ES paramą pirmauja Marijampolė. Per 2007 – 2013 metus jai skirta beveik 71 mln. Lt ES fondų lėšų. Bene reikšmingiausias įgyvendintas projektas – už 10 mln. Lt kompleksiškai sutvarkyta Poezijos parko teritorija.

Poezijos parkas prieš rekonstrukciją
Poezijos parkas prieš rekonstrukciją

Joje originaliai ir racionaliai suprojektuoti bei įrengti fontanai Šešupės vandeniu papildo sutvarkytą Jevonių upelį. Parke rekonstruota apšvietimo sistema, lietaus kanalizacijos ir nuotekų bei vandentiekio tinklai, pakeista parko esamų takų danga ir įrengti papildomi pėsčiųjų ir dviračių takai, poilsio ir vaikų žaidimų aikštelės, suformuoti želdynai, išsaugoti autoriniai skulptorių darbai.

Tarp visų ekonomikos augimo centrų panaudojant ES paramą pirmauja Marijampolė. Per 2007 – 2013 metus jai skirta beveik 71 mln. Lt ES fondų lėšų

„Buvęs apleistas, tamsus, nesaugus ir nepatogus kultūriniams renginiams Poezijos parkas neatpažįstamai pasikeitė. Dabar čia ateina daug marijampoliečių, atsiveda svečius iš kitur pasivaikščioti, praleisti laisvalaikį. Vasarą čia vyksta kultūrinių renginių programos „Vasaros akvarelės“ daug koncertų, spektaklių, įvairių pasirodymų. Stengiuosi kuo daugiau jų pamatyti, dalyvauti. Marijampolei labai trūko tokios puikios poilsio vietos“, - sako marijampolietė, mokytoja Aldona Pečiukaitytė.

Gerimų vežimaitis
Gerimų vežimaitis

Dažnų Poezijos parko lankytojų nestebina po parką važinėjantis gražus triratis vežimaitis, kuriame galima nusipirkti kavos, kakavos, kitų gėrimų. „Galima sakyti, kad rekonstruotas Poezijos parkas man sukūrė darbo vietą. Žinoma, milijonų čia neuždirbu, bet verčiuosi ir galvoju, kad tai tik pradžia. Man tik 22 metai, pradėjau savo verslą nuo šio vežimaičio, bet turiu minčių verslą plėsti“, – kalba jaunasis verslininkas, vežimaičio šeimininkas Aivaras Bielkauskas.

Poezijos parke po rekonstrukcijos atsirado ir gražus saldumynais prekiaujantis kioskelis, kur šeimininkauja Evelina Makackienė. Iki tol jauna moteris augino savo vaikučius, o jiems paaugus pradėjo žvalgytis darbo. Jį Marijampolėje mažai kas siūlo, tai nusprendė verslo imtis pati. Dabar džiaugiasi turinti darbą ir laukia greičiau atsiperkant į kioskelį investuotoms lėšoms. „Esu labai dėkinga mūsų savivaldybei, kuri labai palaikė mano iniciatyvą pradėti savo verslą. Pradėjau labai nedrąsiai, bet viskas pavyko“, - džiaugiasi Evelina.

Poezijos parkas Marijampolėje
Poezijos parkas Marijampolėje

Šiuo metu jau užbaigta 290 Vidaus reikalų ministerijos administruojamos Sanglaudos skatinimo veiksmų programos projektų:

  • 20 miestų atnaujintos viešosios erdvės
  • 149 modernizuoti daugiabučiai namai (207 atnaujinami)
  • 4364 asmenims pagerintos būsto sąlygos ES struktūrinių fondų lėšomis renovuojant daugiabučius namus
  • 147 naujai įrengti socialiniai būstai (129 įrengiami)
  • 77 atnaujinti (modernizuoti) socialiniai būstai (198 atnaujinami)
  • 458 asmenys gavo iš ES struktūrinių fondų lėšų įrengtą arba modernizuotą socialinį būstą
  • 123 kaimuose ir miesteliuose atnaujintos viešosios erdvės

Kas regionų laukia naujuoju finansavimo laikotarpiu?

Europos Komisija jau patvirtino 7,89 mlrd. eurų 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programą Lietuvai

Europos Komisija jau patvirtino 7,89 mlrd. eurų 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programą Lietuvai, skirtą užimtumui ir ekonomikos augimui didinti. Nacionalinei regioninei politikai įgyvendinti numatyta skirti 15 proc. ES paramos. Jos investavimui pradedamas naudoti naujas instrumentas – vadinamosios integruotos teritorinės investicijos. Taikant šį instrumentą koncentruojamos atskirų ministerijų ir vietos valdžios, bendruomenės ir verslo priemonės, konkrečių gyvenamųjų vietovių kompleksinėms vystymosi problemoms spręsti. Bus įgyvendinamos 5 didžiausių Lietuvos miestų ir visų regionų integruotos teritorijų vystymo programos, kurias tvirtins Vidaus reikalų ministerija. Įgyvendinant programas bus investuojama į miestų ir kitų gyvenviečių viešosios infrastruktūros sutvarkymą, investuotojams reikalingos infrastruktūros paruošimą, kultūrinę ir socialinę plėtrą, transporto sprendimus ir kitas aktualias miestams ir miesteliams sritis.

Susiraskite arčiausiai jūsų viekiančią vietos veiklos grupę ir įsijunkite į jos veiklą.

Informacija paruošta bendradarbiaujant su Vidaus reikalų ministerija

Regionų žinios
Regionų žinios

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

22:31
01:16
06:39

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min