Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Agresyvus stirninas Rūdaičiuose puola žmones

Stirninas
Sylvaino Haye/Wikimedia.org nuotr. / Stirninas
Šaltinis: „Pajūrio naujienos“
0
A A

Rūdaičių gyvenvietėje (Kretingos r.) jau kurį laiką vis pasirodantis agresyvus stirninas ne tik baugina žmones, bet užpuolė bei nesunkiai sužalojo ir 84-erių senolę. Tačiau sutramdyti stirniną ligi šiol niekas nesiėmė rimtų veiksmų.

Senolė išsigelbėjo griovyje

Pirmoji apie įsiutusį stirniną redakcijai pranešė rūdaitiškė Banguolė Jonkutė. Moteris pasakojo, kad jaunas stirninas vis pasirodo mokyklos sporto aikštelėje, kur mėgsta rinktis kaimo jaunimas.

Gyvūnas stoviniuoja, piktai kanopomis kapsto žemę, o sykį užpuolė būrį jaunuolių. Vaikinai buvo jį pagavę ir sutramdę, bet šis spurdėdamas pradrėskė vienam vaikinui šoną, išsilaisvino ir nušuoliavo palaukėm“, – pasakojo ji.

Redakcijai pradėjus domėtis situacija, paaiškėjo, kad stirninas užpuolė ir 84-erių Bronislavą Šerpytienę. Moteris dirbo darže, kai prisiartinęs laukinis žvėris piktai puolė, pargriovė ir kanopomis apspardė ją.

„Pajutau – kažkas stovi šalia. Pakėliau galvą – pagalvojau, koks drąsus. O kai atsitiesiau, jis šuoliu užgriuvo ant manęs. Atsimenu, bandžiau gintis kapliu. Atsipeikėjau griovyje prie šiltnamio, o žvėris šėlo, pyko, kanopomis kapstėsi aplinkui. Bet griovys jį, matyt, baugino“, – atsimena moteris.

Išsigandusi B.Šerpytienė šaukėsi namiškių pagalbos, bet niekas jos neišgirdo. Kai stirninas pasišalino, moteris parėjo namo. Jai gėlė sudaužtus šonus, buvo nubraižytos rankos. Anūkas Mindaugas iškvietė greitąją pagalbą. Laimei, apsieita be rimtų traumų. Senolė buvo paskiepyta nuo stabligės bei pasiutligės.

Pajutau – kažkas stovi šalia. Pakėliau galvą – pagalvojau, koks drąsus. O kai atsitiesiau, jis šuoliu užgriuvo ant manęs, – pasakojo Bronislava Šerpytienė.

„Tą pačią dieną, tik nežinau – prieš užpuldamas močiutę ar po to, stirninas pasirodė ir kieme. Mane pamatęs, puolė bėgti artyn, bet jį išgąsdino šuo“, – kalbėjo Bronislavos anūkas Mindaugas Šerpytis, dar suspėjęs ir nufotografuoti užpuoliką. Apie incidentą jis sakė informavęs ir aplinkosaugininkus.

„Ačiūdie, kad 2 metų anūko nebuvo kieme: jis mėgsta žaisti smėlio dėžėje. Ką gali žinoti, kaip būtų pasielgęs laukinis žvėris“, – kalbėjo Dalė Šerpytienė.

Nuo stirnino – risčia į trobą

Stirninas kasnakt pasirodo ir ūkininko Juozo Vilucko valdose. Jis sakė rytais matąs laukinio žvėries paliktų pėdsakų. „Kone kasdien matau ir jį patį. Į kiemą išdrįsta ateiti: vienąryt žiūriu – stovi prie obelų. Galvoju, eisiu arčiau pasižiūrėti: toks išdidus, ragai – nemaži, manau, jau nebe toks ir jaunas. Ant kaklo – mėlynas antkaklis. Staiga stirninas pradėjo pulti mane, teko risčia įbėgti į trobą“, – pasakojo ūkininkas.

Jis neslėpė, kad agresyvus laukinis gyvūnas išgąsdino ne juokais: „Savigynai turiu ginklą, bet gaila žudyti gyvūną“.

Prieš kelias dienas į gyvenvietę vėl atklydusį stirniną pamatė B.Jonkutės 8-metis sūnus: „Vaikas važiavo dviračiu maudytis, stirninas staiga vėl užtvėrė jam kelią ir piktai pradėjo kapstyti žemę“, – pasakojo moteris.

Rūdaitiškė mano, jei stirninas – su antkakliu, vadinasi, jis pabėgo nuo šeimininko. „Reikėtų kuo skubiau surasti šeimininką arba kažkaip sutramdyti po gyvenvietę siautėjantį žvėrį, kol šis nepridarė daugiau bėdų“, – pagalbos prašė moteris.

Incidentą su stirninu mokyklos stadione matė ir netoliese gyvenanti Rūdaičių pagrindinės mokyklos direktorė Rima Narkienė: „Jeigu tąsyk būtų pavykę sulaikyti gyvūną, galbūt antkaklyje būtume perskaitę kažkokią informaciją. Jis yra kažkieno nuosavybė“.

Gyvūną gaudys medžiotojai

Kretingos aplinkos apsaugos agentūros vyriausiasis specialistas Ričardas Kašėta, apie siautėjantį stirniną sužinojęs iš „Pajūrio naujienų“, patikino, jog medžioti laukinius gyvūnus gyvenamojoje teritorijoje yra draudžiama. „Nebent gyvūnas būtų pasiutęs, bet ir tuomet jį reikėtų nuvilioti 200 m nuo gyvenvietės arba tykoti besiartinančio prie gyvenvietės“, – tvirtino jis.

R.Kašėta teigė susisiekęs su Gyvosios gamtos inspekcija – jo žodžiais, problema esanti ypatinga, nes Lietuvoje nėra buvę situacijos, kad laukinis gyvūnas ateitų į gyvenvietę ir taip piktai elgtųsi. Specialisto manymu, šią problemą turėtų spręsti seniūnija išvien su medžiotojais.

Palangos klubo medžiotojai ir patys buvo susidūrę su įpykusiu stirninu: šis trynėsi ragais į jų bokštelį.

Rūdaičių teritorija priklauso Palangos medžiotojų klubui. Palangos klubo medžiotojai ir patys buvo susidūrę su įpykusiu stirninu: šis trynėsi ragais į jų bokštelį. Klubo pirmininkas Robertas Žliubas aplinkosaugininkams sakęs, kad tąsyk medžiotojai pagailėję gyvūno, nes pastebėję, kad šis – su antkakliu. Medžiotojai, anot R.Kašėtos, dabar laukią ūkininko J.Vilucko signalo - kai šis savo valdose pastebės žvėrį, praneš jiems.

„Jei nepavyks stirnino pagauti, teks nušauti, – sakė R.Kašėta. – Neaišku, kur gyvūnas augintas, niekas gi nesigirs, kad tai – jo nuosavybė, jei augino nelegaliai. Jei gyvūnas su antkakliu, galėjo būti ir pririštas“.

Medžioklės žinovas Antanas Račinskis įsitikinęs: jei žvėris puola, vadinasi, jis jų nebijo – yra žmonių augintas. „Natūraliai laukinis žvėris laikosi kuo atokiau nuo žmogaus, – sakė jis. – Tik kitas klausimas: ar jis augintas legaliai, ar – ne. Pagal įstatymą laukinius žvėris galima laikyti tik įregistruotuose voljeruose. Stirninams liepa ir rugpjūtis – rujos metas, ir ne draugystė su žmonėmis jiems rūpi“.

Kretingos rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos gydytoja Dalia Baužienė mano, kad įprastai stirninai neina į gyvenvietę ir nepuola žmonių. „Net rujos metu jie neturėtų gąsdinti žmonių. Tai – neeilinis atvejis: sunku tokį laukinį žvėrį pagauti ir patikrinti, ar šis nėra pasiutęs. Mažesnį taip besielgiantį gyvūną uždarome ir 14 dienų stebime, ar neturi užkrato“, – sakė ji.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min