Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 10 20, 19:02

Airijoje nugaišo iš Grūto parko išvežta meška Aurnia: džiugina tik tai, kad pamatė tikro meškiško gyvenimo

Beveik dvejus metus Airijos meškų rezervate gyvenusi meškutė Aurnia nugaišo, pranešė šio rezervato šeimininkas. Jo teigimu, gyvūnas buvo užmigdytas norint pašalinti jam nepatogumų kėlusius dantis, tačiau meška nustojo kvėpuoti ir jos atgaivinti veterinarams nebepavyko. Ši meška į Airiją buvo perkelta iš Lietuvos, Grūto parko zoologijos sodo.
Meška Aurnia
Meška Aurnia / „Wild Ireland“ nuotr.

Nugaišo šalinant dantis

Kaip praneša independent.ie, gyvūnų rezervato „Laukinė Airija“ Donegolo grafystėje savininkas Killianas Mac Lochlainnas paskelbė apie vienos iš šioje prieglaudoje gyvenusių meškų žūtį – meškai Aurniai norėta pašalinti du dantis, tačiau užmigdyta ji staiga nustojo kvėpuoti. Veterinarai ir pats rezervato šeimininkas mėgino ją gaivinti, tačiau jų pastangos buvo nesėkmingos.

Portalas nurodė, kad Aurnios gyvenimo pirmieji metai nebuvo patys linksmiausi, kadangi ji gyveno nedideliame narve Lietuvoje, iš kur ir atkeliavo į Airiją bei tapo viena iš pagrindinių parko puošmenų.

Vaizdo įraše, kurį K.Mac Lochlainnas patalpino feisbuke, jis jausmingai kalba, kad pastarieji Aurnios gyvenimo metai buvo laimingi, ji klaidžiojo po didžiulius laukinės Airijos gamtos plotus, meška buvo gerai rūpinamasi, ji turėjo pakankamai tinkamo maisto.

„Ji čia pragyveno kiek daugiau nei metus ir turėjo pakankamai gerą gyvenimą, tai yra vienintelis dalykas, kuris mus visus dabar guodžia. Mes ją labai mylėjome“, – kalbėjo rezervato savininkas.

Šiame vaizdo įraše galima pamatyti, kaip meškos smagiai leidžia laiką rezervate. Anot jo savininko, kaip tik tokią Aurnią jie ir norėtų prisiminti.

Visada bijo migdymo

Tai, kad iš Lietuvos į Airiją perkelta meška Aurnia nugaišo, patvirtino ir Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos „GATO“ vadovė Brigita Kymantaitė.

„Mus taip pat vakar pasiekė kolegų žinia apie meškutę. Tai viena iš mūsų perkeltų. Deja... Labai nelengva su laukiniais gyvūnais, perkeltais iš Lietuvos. Organizavome jau 12 laukinių gyvūnų perkėlimo operacijų, iš kurių 10 meškučių. Mums ir užsienio kolegoms visuomet yra didžiulis nerimas dėl anestezijos juos perkeliant, nes Lietuvoje nelaisvėje laikomų gyvūnų sveikatingumu savininkai visiškai nesirūpina.

Gyvūnai nėra tikrinami veterinarų, niekas nestebi jų sveikatos pokyčių ar pan. Gyvūnų mitybos racionas – žmonių maisto atliekos iš prekybos centrų, šalia esančių kavinių, o ne tam tikrai rūšiai reikalingas ėdesys. Skurdi aplinka, netinkama mityba, veterinarinės priežiūros stoka yra sudedamosios, dėl kurių sunku numanyti, koks konkretaus gyvūnų sveikatingumas, vidaus organų išsivystymas“, – 15min sakė B.Kymantaitė.

Mums visuomet yra didžiulis nerimas dėl anestezijos gyvūnus perkeliant, nes Lietuvoje nelaisvėje laikomų gyvūnų sveikatingumu savininkai visiškai nesirūpina.

„GATO“ vadovė pabrėžė, kad Lietuvoje paprastai meškos laikomos tik pritraukti lankytojams, todėl jų gyvenimo sąlygos paprastai būna itin skurdžios. Tai, kad tokios jaunos meškos dantys buvo sugedę, esą irgi parodo, kad ji nuo jaunystės netinkamai šerta.

„Mes labai džiaugiamės, kad Killianas savo centre suteikė meškutei visą būtiną priežiūrą ir gamtinę aplinką, ir kad jai dar teko pamatyti kitokio – tikrojo meškiško gyvenimo. Lietuvoje niekada nepamatysi, kad meška taip žaistų, bėgtų maudytis“, – kalbėjo B.Kymantaitė.

Meškų rezervatą steigia Lietuvoje

Į Airiją Aurnia su dviem sesutėmis Donnacha ir Rionach iškeliavo pirmosiomis 2019 metų dienomis. Lietuvoje meškos gyveno Grūto parko zoologijos sode ir, anot gyvūnų globėjų organizacijų, buvo laikomos netinkamomis sąlygomis.

15min skaitytojos nuotr./Meška Grūto parke
15min skaitytojos nuotr./Meška Grūto parke

Grūto parke tuo metu, kaip pasakojo B.Kymantaitė, gyveno šešios meškos. Aplinkos ministerija kreipėsi į gyvūnų globėjus, nes keturios laikytos neteisėtai – neturėjo reikalingų dokumentų. Todėl buvo surasta vieta ir trys sesutės atsidūrė pirmiausia Belgijoje, o vėliau Airijoje. Ketvirtasis lokys staiga nugaišo, tokį atsakymą dėl jo iš Grūto parko savininko išgirdo gyvūnų globėjai.

Šiemet per Naujuosius trys perkeltos meškutės atšventė savo penktąjį gimtadienį. Ta proga Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacija „GATO“ feisbuke rašė, kad meškos gavo specialiai joms paruoštą šventinį tortą iš obuolių, morkų, kiaušinių, žemės riešutų sviesto, medaus ir kitų meškučių mėgstamų gėrybių.

Buvo priminta ir tai, kad Lietuvoje yra ir daugiau meškų, kurios komerciniais tikslais laikomos nelaisvėje, todėl joms reikalingas perkėlimas į jų poreikius atitinkančias sąlygas. Užsienio rezervatuose vietų trūksta, todėl nuspręsta tokias sąlygas sudaryti Lietuvoje ir Telšių rajone įkurti meškų rezervatą, pertvarkant dalį ten jau esančio „Žvėrinčiaus“.

Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Žvėrinčiuje Telšių rajone
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Žvėrinčiuje Telšių rajone

Kol kas rezervato darbai kiek pristabdyti dėl biurokratinių kliūčių, tačiau, kaip sako B.Kymantaitė, planų tikrai neatsisakyta, vyksta projektavimas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min