TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Bičių karai: kaip 30 japoninių vapsvų sunaikina 30 tūkst. bičių avilį

Japoninė vapsva kovoja su bitėmis.
Kadras iš „YouTube“ / Japoninė vapsva kovoja su bitėmis.
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Gamta gali būti ne tik kerinti, nuostabi, bet ir pasibaisėtina. Kaip kitaip apibūdinti antpuolį, kurio metu 30 tūkst. europinių bičių avilį vos per tris valandas dėl skanesnio kąsnio sunaikina 30 japoninių vapsvų būrys?

„National Geographic“ dokumentiniame filme „Pragaro vapsvos“ parodytas epizodas, kaip kelios dešimtys stambių japoninių vapsvų (lot. vespa velutina), sumaniusių paskanauti bičių lervomis, užpuola avilį ir be didesnių nuostolių išgalabija keliasdešimt tūkstančių bičių.

Europinės bitės buvo išžudytos, nes jos gyvena aplinkoje, kur japoninių vapsvų niekada nebuvo, todėl neturi efektyvaus gynybos mechanizmo. Spėjama, kad 2004-aisiais keletas žudikių vapsvų į Europą (Prancūziją) atkeliavo kartu su vazoninių gėlių siunta iš Kinijos.

Azijinės bitės gintis nuo japoninių agresorių moka: jos apsupa įsibrovėlę ratu ir mosuoja sparnais. Apsupta vapsva miršta nuo perkaitimo. Europinės bitės išvystyti efektyvią gynybinę strategiją neturėjo nei progos, nei laiko.

Vapsvos savo antpuolį pradeda besisukiodamos priešais bičių avilį, išsirinkdamos pavienes bites ir jas nugalabydamos, nutraukdamos galvą, sparnus ir kojas, o likusią kūno dalį nugabendamos į savo lizdą jaunikliams. Suaugusios vapsvos bičių organizmo audinius žiauturais susmulkina į lipnų skystį, kuriuo maitina savo atžalas. Vėliau vapsvos suintensyvina atakas – grėsmingas jų dūzgimas reiškia, kad grįžtamieji reidai į savąjį lizdą netrukus liausis.

Tuomet žudikės vapsvos pradeda susidorojimą su aviliu. Bitės desperatiškai mėgina ginti avilį geluonies dūriais. Kadangi bitės geluonis per silpnas, kad sužeistų japoninę vapsvą, per minutę žūva apie 40 bičių. Masinei egzekucijai pasibaigus, vapsvos vienos su kitomis apsikeičia skysčiais, kad atgautų energiją. Tada jos įskrenda į avilio vidų ir suryja maistingas bičių lervas.

Maksimalus japoninės vapsvos greitis – maždaug 40 kilometrų per valandą. Tokiu greičiu žudikės nepailsdamos gali nuskrieti iki 100 km.

Japoninė vapsva už bitę didesnė keturissyk, tokios vapsvos įkandimas sukeliamas skausmas prilyginamas dūriui įkaitinta vinimi. Nors tokių vapsvų įkandimai yra labai skausmingi, žmogui mirtini jie būna tik tuo atveju, jei jis yra alergiškas vapsvų įgėlimams.

O čia galite pažiūrėti, kaip tokio įsibrovimo atveju elgiasi Azijinės bitės:

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Vapsva

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min