Dabar populiaru
Publikuota: 2010 balandžio 30d. 22:41

Cirko gyvūnų uždirbti pinigai ne visiems gyvūnų globėjams kvepia blogai (video, apklausa)

Maskvos cirko pasirodymas
„Scanpix“ nuotr. / Cirkas

Balandį Lietuvoje įvyko didžiausio pasaulyje stacionaraus Didžiojo Maskvos valstybinio cirko gastrolės. Cirko žvaigždžių trupėje be 40 žmonių pasirodymuose dalyvavo ir apie 40 įvairių gyvūnų, tarp kurių – rudieji lokiai, beždžionės, jūrų liūtai, sniego baltumo samojedų veislės šunys ir kt.

Žiūrovams kėlę nuostabą ir susižavėjimą savo artistiškumu ir meistriškumu, gyvūnų teisių gynėjus cirko artistai piktino ne tik gyvūnų naudojimu pasirodymuose, bet ir pareiškimu, esą dalis cirko gastrolių metu Lietuvoje surinktų lėšų bus skiriama Gyvūnų globėjų asociacijos (GGA) veiklai. Ne vienam toks pareiškimas galėjo pasirodyti ironiškas. Antai vienas gyvūnų teisių aktyvistas 15min.lt teigė, kad tokiam pareiškimui būtų prilygusi situacija Antrojo pasaulinio karo metais, jei, tarkime, Raudonasis kryžius būtų sutikęs oficialiai priimti iš nacių 10 proc. nuo pelno, kurį šie gautų išnaudodami žydų ir kitų vergų darbą.

Bendradarbiauja su gyvūnų globėjais

Kaip 15min.lt tvirtino Baltijos cirko, organizavusio Maskvos cirko gastroles Lietuvoje, atstovė spaudai Ieva Variakojytė–Reynshtrom, Baltijos cirkas su GGA yra pasirašęs ilgalaikio bendradarbiavimo sutartį, kurio pagrindinis tikslas – užtikrinti cirko gyvūnų gerovę.

„Jeigu yra nusiskundimų gyvūnų gerove, jeigu kažkam kyla kažkoks įtarimas, kad kažkas yra negerai, tuomet atvyksta GGA specialistai ir iš šono įvertina situaciją bei patikrina, ar su gyvūnais yra elgiamasi tinkamai“, – sakė I.Variakojytė–Reynshtrom.

Gyvūnų teisių gynėjus cirko artistai piktino ne tik gyvūnų naudojimu pasirodymuose, bet ir pareiškimu, esą dalis cirko gastrolių metu Lietuvoje surinktų lėšų bus skiriama Gyvūnų globėjų asociacijos veiklai.Pasak jos, skirti GGA dalį už pasirodymus surinktų pinigų – Baltijos cirko iniciatyva, atsiradusi kaip noras paremti beglobius gyvūnus.

„Tai ne GGA ima iš mūsų pinigus. Tai mes sudominti paremti gyvūnėlius. Milijonų tikrai nebus. Kol kas net nežinome, ar iš viso galėsime kažkiek skirti, nes neturime duomenų, kaip pavyko parduoti bilietus, nežinome, ar yra pelnas, ar yra nuostolis“, – sakė Baltijos cirko atstovė.

„Būtų tam tikra kompenacija“

Savo ruožtu GGA prezidentas Vytautas Gustaitis 15min.lt pažymėjo, kad asociacija iš Baltijos cirko nėra gavusi nė cento. Pasak jo, tai tik projektas, kurį planuojama įgyvendinti.

„Nesupraskime tiesiogiai, kad yra remiama organizacija. Tai tik projektas – gal organizacija gaus kažkiek lėšų. Bet mes to dalyko net nesiekiame. Net ne apie lėšas eina kalba. Mes siekiame, kad cirkų vaidinimų metu galėtumėme žmonėms išdalinti bukletėlius, pakabinti beglobių gyvūnų nuotraukas, kad žmonės, atkreipę dėmesį į cirko gyvūnus, galėtų ateiti pasiimti iš prieglaudų gyvūnus“, – sakė V.Gustaitis.

Paklaustas, ką atsakytų gyvūnų teisių gynėjams, kuriems toks bendradarbiavimas su cirku yra nesuprantamas ir net smerktinas, GGA vadovas tvirtino, kad pirmiausiai reikia nepamiršti ir beglobių gyvūnų.

„Ką daryti prieglaudose esantiems gyvūnams, kurie yra niekam nereikalingi? Cirke dirbantys gyvūnai tokiu būdu galbūt šiek tiek prisidėtų prie gatvėmis klaidžiojančių vargšų gyvūnų, kurie gyvena gyvūnų prieglaudose, kurie yra nuskriausti likimo, kurie yra patekę į prieglaudas dėl to, kad jais kažkas atsikratė, gerovės. Tai būtų tarsi tam tikra kompensacija“, – sakė V.Gustaitis.

Jis taip pat pažymėjo, kad jeigu Baltijos cirkas skirs kažkiek lėšų, GGA galės įrengti voljerus, apšiltins šuniukams būdas ar galbūt padarys naujų, kad jie galėtų gyventi lauko sąlygomis ir t. t.

Mano, kad cirkas reikalingas

Pasak V.Gustaičio, GGA neremia idėjos, esą cirkas, kurio pasirodymuose dalyvauja gyvūnai, yra blogis pats savaime. Svarbiausias asociacijos tikslas – užtikrinti, kad gyvūnai nebūtų kankinami. „Tai pagrindinis mūsų organizacijos akcentas. Gyvūnai cirkuose pasirodo nuo seno, tai vienas iš seniausių amatų su gyvūnais. Kitos organizacijos griežtai pasisako už cirkų uždarymą ir likvidavimą, mūsų organizacija tam nepritaria. Mes už tai, kad gyvūnai cirke nebūtų kankinami“, – sakė V.Gustaitis.

Anot jo, neužtenka vien tik garsiai šaukti, kad cirkas yra blogai ir kad jį būtina uždrausti, nes cirkas yra ir švietimo šaltinis. „Kitos organizacijos nieko nemato. Jos tiesiog šaukia: „Uždaryti!“ ir daugiau niekam niekas neįdomu. Bet jūs pažiūrėkite, kas yra gerai, kas yra blogai. Atkreipkite dėmesį ir palyginkite. Mes turime rodyti, turime mokyti savo vaikus. Parodykime ir gerąsias puses, parodykime, kad cirkas nėra tik blogai, kad nebūtinai ten gyvūnai yra kankinami“, – dėstė V.Gustaitis.

Jis pažymėjo, kad kankinami ar neprižiūrimi gyvūnai negalėtų cirkuose atlikti tokių triukų, kokius atlieka ir kad cirko gyvūnų prižiūrėtojai jų dresuojamus gyvūnus prižiūri ir juos myli. „Su gyvūnu dirbantis žmogus jį tikrai prižiūri ir myli. Žinoma, jokiu būdu negalima imti gyvūnų iš laisvės ir tai visų vieninga nuomonė. Tačiau jei gyvūnai jau yra adaptuoti, domestikuoti, gyvena ir dauginasi cirke, tikrai nemanau, kad jiems yra blogos sąlygos“, – sakė GGA vadovas.

Pasak V.Gustaičio, cirkuose, kurie išties rūpinasi savo dresuojamais gyvūnais, sudarytos tinkamos sąlygos jiems gyventi: „Pažiūrėkite, kaip yra įrengti netgi pervežimo narvai, kokios yra pačios transporto priemonės – yra kondicionavimo, vėdinimo sistemos.“

Nedaro nieko nenatūralaus

Ką daryti prieglaudose esantiems gyvūnams, kurie yra niekam nereikalingi? Cirkę dirbantys gyvūnai tokiu būdu galbūt šiek tiek prisidėtų prie gatvėmis klaidžiojančių vargšų gyvūnų gerovės, – sakė Vytautas Gustaitis.Paklaustas, ką galėtų pasakyti tiems cirko kritikams, kurie teigia, kad cirko gyvūnai yra atskirti nuo sau natūralios aplinkos, kad laukiniai gyvūnai nėra sutverti cirkui ir kad pasirodymų metu yra verčiami atlikti triukus, kurių gamtoje niekada neatliktų, V.Gustaitis tikino, esą cirko gyvūnai nėra verčiami atlikti nieko, kam fiziškai nebūtų pajėgūs.

„Galbūt žmonėms atrodo, kad, pavyzdžiui, ant dviejų kojų vaikščiojanti meška atlieka nenatūralų veiksmą. Tačiau juk cirke gyvūnai neverčiami atlikti nieko, ko jie fiziškai negali atlikti. Gyvūnams niekas nelaužo stuburo, neišsukinėja kojų. Tiesiog panaudoja gyvūno galimybes. Galbūt gyvūnas, gyvendamas natūraliomis sąlygomis, neišnaudoja visų savo galimybių. Juk tie patys kačių atstovai puikiausiai laipioja medžiais ir gali eiti plonomis šakelėmis. Tai kai jiems tenka pasivaikščioti ant aukštai iškeltų virvių, tai jiems natūralus veiksmas“, – sakė V.Gustaitis.

Vyro įsitikinimu, tai, kad gyvūnas yra verčiamas kažką daryti, nereiškia, kad jis jaučiasi blogai. „Kaip tik jis jaučiasi labai mylimas ir labai reikalingas“, – įsitikinęs asociacijos prezidentas.

Laukinių gyvūnų pasirodymai – parodija

Tuo tarpu Lietuvos gyvūnų globos draugijos (LGGD) pirmininkas Benas Noreikis atkreipia dėmesį, kad siekis uždrausti gyvūnų pasirodymus cirkuose – daugybės ne tik Europos, bet viso pasaulio valstybių siekis.

„Internete kiekvienas gali surasti informaciją apie gyvūnų globos ir gerovės organizacijas, kurios faktiškai visame pasaulyje kovoja prieš laukinių gyvūnų naudojimą cirkuose. Nemažai valstybių yra net uždraudusios tokią veiklą“, – 15min.lt sakė B.Noreikis.

Pasak jo, gyvūnų gerovės organizacijos pasisako ne prieš visų, bet prieš laukinių gyvūnų cirko pasirodymus. Esą gyvūnai, kaip antai arkliai, šunys, katės, gali būti dresuojami žmogaus malonumui ar žmogaus saugumui. „Laukiniai gyvūnai, tuo tarpu, nėra domestikuoti, jie turi savo laukinį instinktą, todėl iš tokių gyvūnų parodijų daryti nereikia“, – teigė LGGD vadovas.

Siekia uždrausti cirkus

Paklaustas, kaip vertina GGA bendradarbiavimą su Baltijos cirku, B.Noreikis sakė manąs, kad toks GGA elgesys yra nebūdingas daugeliui gyvūnų globėjų organizacijų. „Jų elgesys tarsi apsisukęs 180 laipsnių kampu. Pasaulinės gyvūnų globėjų organizacijos pasisako prieš laukinių gyvūnų dalyvavimą cirke. O organizacija, palaikanti cirką su laukiniais gyvūnais, niekada nesulauks didesnės gyvūnų gerovės organizacijų dalies palaikymo“, – dėstė B.Noreikis.

Jis taip pat sakė manąs, kad cirkai nuolat kovoja su gyvūnų gerovės organizacijomis ir todėl jeigu jiems pavyksta surasti organizaciją, neprieštaraujančią savo veiklai, tai tampa tarsi cirko įrankiu, viešinant savo veiklą. „Cirko atstovai tada gali sakyti: štai gyvūnų globos organizacija, kuri mano, kad cirkas yra geras dalykas“, – kalbėjo LGGD pirmininkas.

Tuo tarpu paklaustas, kaip elgtųsį, jei kuris nors cirkas dalį už cirko pasirodymų metu surinktų pinigų pasiūlytų LGGD veiklai, B.Noreikis tvirtino, kad atsisakytų.

Suomijoje, Švedijoje, Austrijoje, Kosta Rikoje, Indijoje, Šveicarijoje ir kai kuriose kitose valstybėse cirko pasirodymai su laukiniais gyvūnais yra uždrausti. Tuo tarpu kai kuriose kitose valstybėse, tarp kurių – Estija, Vengrija, Izraelis, Lenkija ir kt., cirkuose leidžiama naudoti tik nelaisvėje gimusius ir užaugusius laukinius gyvūnus

Tarptautinė gyvūnų teisių gynimo organizacija PETA (People for the Ethical Treatment of Animals – Žmonės už etišką elgesį su gyvūnais) tvirtina, kad pagrindinis cirko gyvūnų dresavimo metodas yra bausmės už treniruočiu metu gyvūnų padarytas klaidas ir nuolatinis gyvūnų laikymas baimėje). PETA ir kitų organizacijų atstovai ne kartą yra paviešinę slapta kamera užfiksuotų vaizdų, kaip cirko darbuotojai baudžia savo augintinius elektros šoko lazdomis, rimbais, kabliais, smaigais ir kitokiais skausmą keliančiais įrankiais (žr. du paskutinius video).

Didžiojo Maskvos valstybinio cirko pasirodymai:

VIDEO: Московский цирк в Риге (13.12.2008)/Moscow circus in Riga.

VIDEO: Шапито в Белгороде.avi

VIDEO: Russian Bear Rides Motorcycle With Dogs

Dauguma gyvūnų teisių gynėjų visame pasaulyje smerkia laukinių gyvūnų išnaudojimą cirkuose:

VIDEO: Circuses Using WILD Animals For Your Entertainment

VIDEO: Animal Abuse!! Ringling Brothers and Carson / Barnes Circus

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min