Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ES draudžia, bet Lietuvoje kovų lizdai vis dar žiauriai naikinami

Kovas
Wkimedia.org nuotr. / Kovas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) teigia gavusi informacijos, kad keliose Lietuvos savivaldybėse yra naikinami perinčių kovų lizdai, nors Europos Sąjunga tokius veiksmus laiko dideliu aplinkosaugos teisės pažeidimu.

Lietuvos savivaldybės kovų naikinimo neatsisako, nes tokia išimtinė priemonė leidžiama, jei kyla pavojus žmonių sveikatai bei miškų ir žuvų ištekliams, ir kitaip kovų perimviečių valdyti nepavyksta.

Tuo tarpu visais LOD žinomais atvejais paukščiai ar jų lizdai su jau sudėtais kiaušiniais buvo tiesiog naikinami.

Mažeikių savivaldybė tvirtino, kad kovus tik baido garsiniu būdu, tačiau, gyventojų rasti keli negyvi bei keletas sužeistų paukščių patvirtino, kad buvo šaudoma ne tuščiais šoviniais. 

Utenoje Komunalinio ūkio darbuotojai nuošaliame parko pušynėlyje kovų lizdus su kiaušiniais tiesiog išmėtė ant žemės. LOD apie tai informavo Aplinkos ministeriją ir Utenos regioninį aplinkos apsaugos departamentą, tačiau jokio atsako nesulaukė.

LOD nuotr./Utenoje naikinami kovai
LOD nuotr./Utenoje naikinami kovai

Ketvirtadienį draugiją pasiekė dar viena žinia apie maždaug 30 lizdų kovų kolonijos naikinimą Rusnės miestelyje, Nemuno deltoje. Čia lizdai buvo tiesiog nuplaunami stipria vandens srove.

LOD nariams nesuprantamas toks barbarizmas, nes kolonija buvo negausi, atokiau nuo žmonių gyvenamųjų valdų ar ugdymo įstaigų, todėl nekėlė grėsmės žmonių sveikatai bei nedarė ūkinės žalos.

VIDEO: Naikinami kovų lizdai

Kovai nyksta

Ornitologai apgailestauja, kad Lietuvoje vis dar vyrauja sovietmetyje susiformavusios kovų naikinimo tradicijos, nors šis paukštis yra vienas naudingiausių žemės ūkio pagalbininkų ir sanitarų.  Didžiąją  jo mitybos raciono dalį sudaro peliniai graužikai, grambuolių lervos ir kiti žemės ūkio kenkėjai.

Keliose Lietuvos savivaldybėse vis dar yra naikinami perinčių kovų lizdai, nors Europos Sąjunga tokius veiksmus laiko dideliu aplinkosaugos teisės pažeidimu.

Kenkėjams naikinti  naudojama daugybė brangiai kainuojančių pesticidų ir kitų cheminių medžiagų. O grambuolius ar šliužus iš daržų apskritai sunkiai pavyksta išprašyti. Tačiau, jei netoliese gyvena kovai, per kelerius metus šių kenkėjų smarkiai sumažėja. Kartu nereikia leisti pinigų chemikalams.

Tačiau žmonės Lietuvoje dažniau ima kovus naikinti, o tokia žmogaus veikla, anot ornitologų, gali lemti kovų išnykimą. Šiemet keliose savivaldybėse aptiktos tik neskaitlingos pavienės kovų kolonijos ir lyginant šiuos skaičius su 1995 m. apskaitų rezultatais, galima tvirtinti, kad rūšis nyksta katastrofiškais tempais.

Kovų šaudymo sezonas pagal medžioklės taisykles jau pasibaigė kovo 1-ają, todėl jei pastebėsite negyvus paukščius prie kolonijų,  girdėsite šūvius  greta jų ar jose, matysite ardomus lizdus ar kitaip trikdomus kovus, būtinai praneškite el. paštu lod@birdlife.lt  arba telefonu (8 5) 213 0498.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min