Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 3d. 09:56 , Atnaujinta: 2017 rugpjūčio 3d. 12:17

Gyvūnų gynėjai ragina griežčiau vertinti padėtį paukštynuose: „Nekompetencija+korupcija = VMVT?“

Gyvūnų gynėjų protestas prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Gyvūnų gynėjų protestas prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

Ketvirtadienio rytą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) darbuotojus prie įstaigos vartų pasitiko protestuotojai – gyvūnų teisių gynėjai. Pastarieji teigia, kad ši valstybinė institucija – VMVT – turi visas galimybes nubausti gyvūnų skriaudėjus ir apginti gyvūnų teises, tačiau pasirenka ginti nelegalaus verslo interesus. Daugiausia kritikos VMVT sulaukė dėl paukštynų veiklos

Į protestą jo išvakarėse kvietė ne pelno siekianti organizacija „Dogspotas“, o akciją organizavo ne pelno siekianti gyvūnų teisių organizacija „Tušti narvai“ ir Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija. Jos atstovų teigimu, VMVT nevykdo savo funkcijų ir ne gina gyvūnų teises ir baudžia gyvūnų skriaudėjus, o proteguoja nelegalaus verslo interesus.

Turi nekompetencijos pavyzdžių

Gyvūnų teisių gynėjai tvirtina turintys daug VMVT nekompetencijos pavyzdžių. Tarkim, nuotraukose buvo užfiksuoti nusišėrę paukščiai, o VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausias veterinarijos gydytojas Giedrius Blekaitis esą tvirtino, kad tai natūralus fiziologinis procesas.

Kitas pavyzdys – gyvūnų globėjai paima nualintą šunį, kuris po dienos miršta pas veterinarą, tačiau VMVT esą gina šuns savininkus ir meluoja apie gyvūnų globos organizacijas. Taip pat nurodoma, kad yra buvęs atvejis, kai VMVT praneša kailių fermų savininkams prieš atvažiuodami tikrinti. Du VMVT pareigūnai sugeba „tinkamai“ patikrinti 27 tūkst. gyvūnų per kiek mažiau nei 2 valandas ir pažeidimų nenustato. O kai kitoje fermoje randama daugiau nei 300 sužeistų gyvūnų, 70 iš jų tenka užmigdyti, bet VMVT išvada – situacija fermoje nėra bloga.

Prie VMVT ketvirtadienio rytą susirinko kelios dešimtys gyvūnų teisių gynėjų, kurie rankose laikė plakatus su įrašais „Gyvūnai nusipelnė geriau“, „Vagys“, „Nekompetencija+korupcija=VMVT?“, „Vietoj moralės verslui tarnauja“, „VMVT=impotencija“ ir t.t.

Su piketuotojais pasikalbėti buvo atėję ir tarnybos atstovai, tačiau po pokalbio su jais gyvūnų teisių gynėjai entuziazmu netryško ir greitų permainų nesitikėjo – esą tai tik kalbos, o darbai nuo to nepasikeis.

Norima atkreipti dėmesį į vištas

Viena iš piketo rengėjų, organizacijos „Tušti narvai“ aktyvistė Gabija Enciūtė žurnalistams sakė, kad šia akcija labiausiai norima atkreipti dėmesį į sąlygas, kaip fermose laikomos dėl kiaušinių auginamos vištos. Ši organizacija neseniai paviešino vaizdus, kurie, kaip teigiama, daryti Ausieniškių ir Kaušėnų kaimuose esančiuose paukštynuose.

„Paukštynuose vištos yra sugrūstos narvuose, ir aš suprantu, kai tai yra Europos Sąjungos leidžiama, bet didelis klausimas – kodėl, nes tai, kaip tie narvai atrodo, yra baisu, nors inspektoriai sako, kad tai yra pagerinti narvai, aš nežinau, kas ten pagerinta, nes vištos ten yra labai sugrūstos, jos negali išskleisti sparnų, jos yra dažniausiai sužeistos, išsipešiojusios, nusilpusios, apsikapojusios, radome labai daug negyvų vištų, matoma daug parazitų fermose ir daugybė kitų problemų“, – vardijo G.Enciūtė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gyvūnų gynėjų protestas prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gyvūnų gynėjų protestas prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

Jos teigimu, Lietuvoje narvuose laikoma 97 proc. kiaušiniams auginamų vištų.

„Mes tikimės, kad atitinkamos kontrolės tarnybos susidomės VMVT veikla, kad galbūt bus ir daugiau žurnalistinių tyrimų dėl to, kaip jie veikia, ar jie skaidrūs. Aš tikiuosi, kad jie gal ir patys susimąstys ir nuspręs patikrinti savo inspektorius ir pasižiūrėti, kurie yra gerai dirbantys, kurie ne“, – sakė G.Enciūtė.

Atsisakė pasikalbėti

Mes su šita tarnyba esame bandę kalbėtis gražiai daug kartų. Iš tikrųjų jie mūsų nelabai klauso, tie pokalbiai nelabai sklandžiai vyksta, – sakė G.Enciūtė.

Protestuotojai ketvirtadienį buvo pakviesti pasikalbėti su tarnybos specialistais, tačiau tokios galimybės atsisakė.

„Mes su šita tarnyba esame bandę kalbėtis gražiai daug kartų. Iš tikrųjų jie mūsų nelabai klauso, tie pokalbiai nelabai sklandžiai vyksta. Kai jei sako – gal ateikite, pasikalbėkite su specialistais, dažniausiai jie turi omeny – mes jums paaiškinsime, kaip yra, nes jūs nieko nesuprantate, ir tikisi mus apgauti, kad viskas labai gražu fermose ir gerai. Mums tas nusibodo iš tikrųjų, mes dėl to čia esame. Atėjome ne kalbėtis, o protestuoti ir parodyti, kaip piliečiai jaučiasi dėl to, kas darosi fermose, ir dėl to, kaip dirba šita institucija“, – aiškino G.Enciūtė.

Į protesto akciją kai kurie aktyvistai atėjo su augintiniais. Pavyzdžiui, viešosios įstaigos „Savęs pažinimo ir saviraiškos studija“ bendraturtė Asta Ivaškevičiūtė ant rankų laikė gaidį.

„Vištos ir gaidžiai yra visiškai pilnavertės asmenybės, jie turi savo kalbą, net esu skaičiusi, kad vištų būrys savo globėjui duoda vardą, ir kadangi aš auginu vištas ir, kaip matote, gaidžius ne dėl kiaušinių, iš viso aš nevalgau kiaušinių, mėsos irgi nevalgau, ir aš esu linkusi sutikti, kad jie tikrai duoda vardą. Nežinau, koks mano vardas, tikiuosi, gražus“, – sakė ji.

VMVT atstovė Jurgita Savickaitė protesto akcijos išvakarėse BNS sakė, kad tarnyba – atvira pasiūlymams, kaip galėtų pagerinti veiklą: „Esame pasiruošę išklausyti pretenzijas ir pasiruošę diskusijai, mes tikrai atviri ir nusiteikę bendradarbiauti ir gauti visą informaciją, kuri galėtų mums padėti pagerinti veiklą, mūsų tyrimus.“

VMVT pažeidimų nenustatė

Po protesto akcijos praėjus kelioms valandoms pranešimą išplatino ir VMVT. Jame teigiama, kad VMVT, „siekdama įvertinti nevyriausybinių organizacijų pateiktos informacijos apie galimai neužtikrinamas paukščių laikymo sąlygas pagrįstumą, atliko paukštynų patikrinimus“.

VMVT nuotr./Vištos paukštyne
VMVT nuotr./Vištos paukštyne

Iš viso, kaip teigia VMVT, buvo patikrintos 5 paukščių dedeklių laikymo vietos nevyriausybinių organizacijų nurodytuose Elektrėnų savivaldybėje ir Plungės rajone. Paukščių laikymo sąlygos buvo vertinamos pagal jų atitiktį teisės aktuose nustatytiems bendriesiems ūkinių gyvūnų laikymo reikalavimams ir specialiesiems vištų dedeklių laikymo reikalavimams.

VMVT tvirtina, kad patikrinimo AB „Vievio paukštynas“ (Elektrėnų savivaldybėje) metu apžiūrėti laikomi paukščiai buvo kliniškai sveiki, vienas kitą sužeidusių paukščių nepastebėta.

VMVT savo pranešime tvirtina, kad patikrinimo AB „Vievio paukštynas“ (Elektrėnų savivaldybėje) metu apžiūrėti laikomi paukščiai buvo kliniškai sveiki, vienas kitą sužeidusių paukščių nepastebėta. „Nustatyti mažareikšmiai pažeidimai, susiję su apskaitos dokumentų pildymu, patalpų apšvietimu, keletas vištų buvo išlipę iš narvų. Atsakingam asmeniui nurodyta pašalinti šiuos trūkumus. Šalutiniai gyvūniniai produktai buvo tvarkomi tinkamai. Laikomų vištų dedeklių amžius – nuo 77 iki 96 savaičių.

Plungės rajone buvo patikrinti 4 paukščių laikymo vietos – du UAB „Vyturio paukštynai“, UAB Kaušėnų paukštynas ir ūkininko Valdemaro Sadaunyko paukščių ferma. Paukštynuose nenustatyta specialiųjų vištų dedeklių laikymo reikalavimų pažeidimų. Pastebėta pavienių paukščių su sumažėjusiu plunksnų dangos kiekiu, tačiau atsižvelgiant į jų dėslumo laikotarpį, tai yra natūralus sezoninis išsišėrimas prieš naujų plunksnų auginimą ir naują dėslumo laikotarpį“, – rašoma VMVT pranešime.

VMVT tvirtina, kad, įgyvendinusi Europos Sąjungos teisės aktuose nustatytus būtiniausius dedeklių vištų saugos standartus, nuo 2012 m. sausio 1 d. draudžia laikyti dedekles vištas nepagerintuose narvuose. Reikalavimai visoms ES valstybėms narėms nustatyti siekiant išsaugoti pusiausvyrą tarp įvairių aspektų, t. y., gyvūnų gerovė ir sveikatos, socialinių bei ekonominių aplinkybių, taip pat ir poveikio aplinkai.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gyvūnų gynėjų protestas prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gyvūnų gynėjų protestas prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

10:22
03:13
00:52

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min