Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jūrų muziejaus ruoniukams išrinkti jūriški vardai

Ruoniukams vardus rinko visos Lietuvos vaikai.
Jūrų muziejaus nuotr. / Ruoniukams vardus rinko visos Lietuvos vaikai.
Šaltinis: 15min
0
A A

Tarptautinė Muziejų diena – gegužės 18-oji – Jūrų muziejuje tradiciškai pažymima Vardynų švente ir plačiai lankytojams atvertomis durimis.

Trečiadienį Jūrų muziejuje kviečiama lankytis nemokamai. Kadangi muziejus įsikūręs Nerijos forte, šventės pradžia pažymima patrankos šūviu ir iškilminga vėliavų pakėlimo ceremonija. Pasak Jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, tai pagrindinė muziejaus metų šventė, sutampanti su sezono pradžia. 

„Vardynų dieną pas mus apsilanko šimtai vaikų, – pasakojo direktorė. – Štai pernai ekspozicijose ant tvirtovės pylimų klegėjo net septyni šimtai lankytojų. Dažniausiai tai – moksleiviai ir vaikai, dalyvavę gyvūnų vardų konkurse.“

Šiemet šio konkurso dalyviai buvo kaip niekad aktyvūs – atsiųsta daugiau nei pusė tūkstančio įvairiausių pasiūlymų. Vardus dviems muziejaus ruoniukams rinko ir klasės, ir šeimos, ir darželių grupės. Buvo atsiųsta eilėraščių ir piešinių, kuriuose pavaizduoti šios šventės kaltininkai – mažieji ruoniukai.

„Vardynos – tai ne tik smagi šventė, – sako  muziejaus edukologė Loreta Rimkienė. – Vaikai, galvodami vardus, priversti atsiversti knygas arba panaršyti internete, ieškodami gražių Baltijos jūros sąsiaurių ar įlankų pavadinimų, susipažindami su artimiausios mums jūros ekologija ar biologija. Džiugina ir tai, kad vaikai buvo tikrai labai protingi – domėjosi ir vandenų pasaulio mitais ir siūlė ruoniukams laiko išbandymus atlaikiusius vardus.“

Smagioje ir nuotaikingoje Vardynų šventėje vardus gaus du ruoniukai. Ruonės Zundos vaikui vardą – Druskius – sugalvojo pradinukė iš Klaipėdos Austė Anužytė. Muziejaus Vardynų komisija, vadovaujama Jūros žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjo Arūno Grušo, pritarė Austės pasirinkimui, nes Baltijos pilkieji ruoniai gyvena sūrokame Baltijos vandenyje, kuriame ištirpusios druskos saugo gyvūnus nuo infekcijų.

Ruonės Baltukės vaiką teko auginti patiems muziejininkams, nes jo mama kartą susilaukusi jauniklio buvo smarkiai išgąsdinta, todėl dabar kiekvieną sykį vos apsivaikavusi bando paslėpti naujagimį ir nenorom jį sužaloja ar net nuskandina. Šiam ruoniukui vardą išrinko Šakių rajono Panovių pagrindinės mokyklos antrokai ir trečiokai. Jie nusprendė, kad jaunikliui tinkamiausias Botnio vardas, nes šalia Rygos esančioje Botnijos įlankoje gyvena viena gausiausių Baltijos jūros pilkųjų ruonių kolonija. 

Dabar muziejuje yra šeši suaugę ir du mažiukai Baltijos pilkieji ruoniai (Halichoerus grypus macrorhychus). Tai – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų, daugiausia jų yra Botnijos, Suomių ir Rygos įlankų pakraščiuose bei prie pietinių Švedijos krantų. Į Lietuvos pakrantes šie ruoniai užklysta retai. Muziejuje yra ir 3 Rytų Atlanto paprastieji ruoniai (Phoca vitulina).

Jūrų muziejuje ruoniai gyvena nuo 1978 metų, ir jau penkiolika – veisiami. Per tą laiką sulaukta 44 mažylių.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min