Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 6d. 15:59

Jūrų muziejuje – jauniklių metas

Naujagimis ruoniukas
Alfonso Mažūno nuotr. / Naujagimis ruoniukas

Pirmąją pavasario dieną Lietuvos jūrų muziejaus augintinių būrys pasipildė – pasaulį išvydo Baltijos pilkosios ruonės Zundos mažylis. Jau dabar mažylį su mama gali pamatyti ir muziejaus lankytojai. Tačiau jų prašoma netriukšmauti, neišgąsdinti gyvūnų.

Pasak Jūrų paukščių ir žinduolių skyriaus vedėjo Arūno Grušo, keletą dienų po oficialių darbo valandų pasilikdavusio muziejuje, kad esant reikalui galėtų padėti patelei ar jaunikliui, kovo 1-osios dienos vakare paskambino muziejaus apsaugos darbuotojas. Kol Arūnas nuskubėjo iki baseino, ruonė jau buvo apsivaikavusi, tačiau ruoniukas dar dusdamas kapstėsi placentoje, mat mama rūpindamasi mažylio saugumu bandė atbaidyti nuo jo tame pačiame baseine gyvenančius pernai gimusius ruoniukus.

„Teko išlaisvinti mažylį iš placentos ir dabar jis jau ramiai sau gyvena su mama, priaugdamas kasdien beveik po 2 kilogramus svorio, – pasakojo biologas.  – Gimė jis 15,7 kilogramo, o jau po poros dienų svėre 19,5 kilogramo.“

Tokį neįtikėtinai spartų svorio, o kartu ir riebalinio sluoksnio augimą, lemia ypatingai kaloringas ruonių pienas, kurio riebumas siekia net 80 procentų. Kadangi Baltijos pilkieji ruoniai veda vaikus ant ledo, esant minusinei temperatūrai, tai gamta pasirūpina, kad jauniklis tikrai galėtų ištverti tokias sąlygas. Jauniklį ruonė maitina kas 3 valandas. Pienu ruoniukas mis tris savaites, kol jo svoris nepatrigubės. Tada bus atskirtas nuo mamos (gamtos sąlygomis mamos juos paprasčiausiai palieka) ir mokomas maitintis žuvimi, plaukioti ir nardyti. O ruonė užsiims meilės reikalais. Kol Zunda (22 metai) augina jauniklį, metais vyresnis „gyvenimo draugas“ ir visų jos vaikų tėtis – patinas Molas – gyvena atskirame baseine. Ir net laikosi bado dietos. Mat dabar – poravimosi metas ir galvoj jam tikrai ne maistas.

Dabar muziejuje yra šeši suaugę ir vienas mažiukas Baltijos pilkasis ruonis (Halichoerus grypus macrorhychus). Tai – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų, daugiausia jų yra Botnijos, Suomių ir Rygos įlankų pakraščiuose bei prie pietinių Švedijos krantų. Į Lietuvos pakrantes užklysta retai. Muziejuje yra ir 3 Rytų Atlanto paprastieji ruoniai.

Jūrų muziejuje ruoniai gyvena nuo 1978 metų, ir jau šešiolika metų veisiami. Per tą laiką sulaukėme 45 mažylių.

Muziejaus augintiniams vardus tradiciškai renka visos Lietuvos vaikai. Gegužės 18-ąją,  Tarptautinę muziejų dieną, surengtos iškilmingos ir linksmos vardynos. Jau dabar muziejus  laukia vardų, tiksiančių ruoniukams.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min