TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Jūrų muziejus neketina dovanoti delfinų Graikijai

Jūrų muziejus neketina atiduoti delfinų.
Jūrų muziejaus nuotr. / Jūrų muziejus neketina atiduoti delfinų.
Šaltinis: 15min
0
A A

Pernai, prasidėjus Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo rekonstrukcijai, iš Lietuvos vienuolika delfinų buvo išskraidinti į Graikiją, zoologijos parką „Attika“.

Delfinai yra įtraukti į saugomų gyvūnų sąrašą, todėl jų judėjimas tarp šalių yra reguliuojamas CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of wild Fauna and Flora – Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos).

Jūrų muziejus kreipėsi į šios konvencijos atstovą ir funkcijų vykdytoją Lietuvoje – Aplinkos apsaugos agentūrą – prašydamas išduoti sertifikatus laikinam delfinų išvežimui. Sertifikatai buvo išduoti visiems delfinams.

Lietuvos jūrų muziejaus specialistai, norėdami savų pačių akimis įsitikinti, kokios gyvenimo sąlygos laukia delfinų Graikijoje, buvo nuvykę į zoologijos parką „Attika“. Nauji, ką tik pastatyti baseinai visiškai atitiko lūkesčius. Iki apsisprendžiant gyvūnus laikinai apgyvendinti šiame zoologijos parke, Jūrų muziejus ieškojo galimybių apgyvendinti delfinus arčiau Lietuvos. Buvo žvalgomasi po Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos plaukimo baseinus, net galvota apie vieno neveikiančio Klaipėdos baseino dalinį atnaujinimą.

„Visi puikiai suprantame, kad zoologijos parkas „Attika“ – tai geriausi laikini namai mūsų delfinams, – sako Jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė. – Neįmanoma net palyginti plaukimo baseino sąlygų su šiais baseinais, kuriuose dabar gyvena delfinai. Juo labiau, kad nei vienas baseinas nesutiko aukoti sportinės ir sveikatinimo veiklos vardan delfinų.“

Delfinų priežiūrai Graikijoje vadovauja treneriai iš Lietuvos, gyvūnų sveikatą tikrina reguliariai atvykstantis delfinariumo vet. gydytojas Žilvinas Kleiva. Jis yra Tarptautinės vandens gyvūnų gydytojų asociacijos (IAAAM) narys. 

Pirmasis nerimo signalas apie teisines delfinų viešnagės Graikijoje problemas pasiekė Jūrų muziejų praėjusių metų gruodį. Jūrų muziejus gavo oficialų laišką, informuojantį, kad delfinai yra konfiskuoti. Nurodomos dvi priežastys: Lietuva netinkamai sutvarkė delfinų įvežimo procedūras ir zoologijos parko „Attika“ baseinai nėra įteisinti pagal Graikijos statybos įstatymų reikalavimus. Taip pat šiame rašte teigiama, kad nuo konfiskavimo dienos delfinai atitenka Graikijos valstybei ir jų priežiūra perduodama minėto zoologijos parko direktoriui. 

Pirmasis nerimo signalas apie teisines delfinų viešnagės Graikijoje problemas pasiekė Jūrų muziejų praėjusių metų gruodį.Jūrų muziejus iš karto informavo apie susidariusią situaciją Aplinkos apsaugos agentūrą, Lietuvos užsienio reikalų ministeriją ir Lietuvos ambasadą Graikijoje. Netrukus buvo pasamdytas ambasados rekomenduotas teisininkas, ginantis Lietuvos pusės interesus delfinų byloje. Delfinų likimą dabar jau lems teismas, kuris įvyks ne anksčiau rudens.

Olga Žalienė sako, kad Lietuvos jūrų muziejus yra valstybinė biudžetinė įstaiga ir delfinai yra Lietuvos valstybės turtas, todėl jis negali būti nei nusavintas, nei konfiskuotas. Muziejaus direktorės teigimu, problemos kilo pirmiausia dėl to, kad institucijos, atstovaujančios CITES Lietuvoje ir Graikijoje, skirtingai traktuoja kai kuriuos šios konvencijos punktus.

„Dar kartą noriu pabrėžti, kad Jūrų muziejus, išgabendamas delfinus į Graikiją, nepažeidė jokių įstatyminių nuostatų, – teigia Olga Žalienė. – Tikiu, kad šį skandalą sukėlę biurokratiniai valdžios įstaigų nesusikalbėjimai išsispręs. Be abejo, būtų žymiai geriau, jeigu kablelio ar raidės problemos būtų sprendžiamos ne teisme ir be reikalo neaudrintų žmonių. Skaudu, kad taip vadinamieji gyvūnų globėjai linkę kurti sau įvaizdį spekuliuodami kitų emocijomis. Tvirtinti, kad nelaisvėje gimę delfinai bus paleisti į laisvę ir ten laimingai gyvens, yra nusikalstama. Jūrų platybėse mūsų vienuolikos delfinų lauktų pražūtis. Jie nuo pat gimimo gyvena kartu su žmonėmis – prižiūrimi ir globojami.“

Zoologijos parko „Attika“ vadovas Jeanas-Jacquesas Lesueuras taip pat patikino, kad vienuolika zoologijos sodui perduotų ir valdžios institucijų konfiskuotų delfinų į Lietuvą bus grąžinti tuomet, kai bus baigti Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo remonto darbai. Jis patvirtino, kad perduoti delfinai buvo konfiskuoti Graikijos valdžios institucijų, tačiau dėl šių veiksmų yra kreiptasi į teismą – esą įvyko nesusipratimas. Pasak J.J.Lesuero, Graikijos valdžios institucijoms neįtiko Lietuvos institucijų atsiųsti dokumentai.

Pasibaigus teisminiams ginčams, delfinai turėtų sugrįžti į rekonstruotą delfinariumą Klaipėdoje. Delfinų sugrįžtant laukiama kitų metų gegužę. 

Pasak Olgos Žalienės, dabar yra įpusėjęs pirmasis delfinariumo rekonstrukcijos etapas ir beveik patvirtintas finansavimas iš ES fondų antrajam. Pirmajame etape pastatas apšiltinamas, montuojama efektyvi šildymo ir vėdinimo sistema, atnaujinama technologinė vandens padavimo ir filtravimo sistema. Antrajame etape bus pastatyta lagūna po atviru dangumi, delfinariumas praplėstas papildomais delfinų terapijos baseinais. Delfinų terapijos centro atidarymo itin laukia įvairių negalių turintys vaikai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min