Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugpjūčio 31d. 06:41

Kormoranai skverbiasi į Sengirę

Kormoranai lizdus suka vis giliau į Sengirę. Į apžvalgos aikštelę užkopę turistai lieka nieko nepešę – sutikti galima vos vieną kitą paukštį.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr. / Kormoranai lizdus suka vis giliau į Sengirę. Į apžvalgos aikštelę užkopę turistai lieka nieko nepešę – sutikti galima vos vieną kitą paukštį.

Kuršių nerijoje prieš dešimtmetį įrengta turistinė apžvalgos aikštelė kormoranų perimvietėje turistus šią vasarą nuvilia: didieji paukščiai čia tapo retenybė.

Vieta, kur anksčiau buvo galima išvysti šimtus paukščių, dabar neatpažįstamai pasikeitusi – išsausėjusius medžių kamienus pakeitė suvešėję atžalynai. Prie apžvalgos aikštelės su informaciniais stendais likę vos keli lizdai.

Fejerverkų nebebijo

Kaip teigė Kuršių nerijos nacionalinio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjas Gediminas Gražulevičius, svarstoma, kad apžvalgos aikštelę reikės perkelti arčiau kormoranų perimvietės.

„Per dešimtmetį gerokai pasikeitė kolonijos įsikūrimo vieta – kormoranai traukia giliau į Sengirę. O miškas, nors ir būta daug skeptikų ir nerimautojų, ima ataugti ir gana sparčiai“, – teigė pašnekovas.

Kormoranų priskaičiuojama keliolika tūkstančių. Lietuvoje yra šešios kolonijos, Juodkrantėje esanti yra pati didžiausia, čia yra daugiausia perinčių porų – apie 80 proc. Jų perimvietė – vienas lankomiausių turistinių objektų Kuršių nerijoje.

Kormoranų priskaičiuojama keliolika tūkstančių. Lietuvoje yra šešios kolonijos, Juodkrantėje esanti yra pati didžiausia, čia yra daugiausia perinčių porų.Tačiau dangaus žiurkėmis pravardžiuojami paukščiai kelia vis didesnį nerimą – skverbdamiesi į šimtmečius skaičiuojančią Sengirę jie naikina medžius. Itin rūgšios paukšių išmatos stipriai kenkia augmenijai. Girininkai suskaičiavo, kad kormoranai žalos pridarė jau maždaug 50 proc. Sengirės. Kormoranais piktinasi ir žvejai – esą paukščiai sudoroja gausius žuvų išteklius.

„Įdomiausia, kad metodai, kuriais mes juos baidome, ilgainiui nebegąsdina paukščių. Prie fejerverkų jie tarsi prisipratino“, – pastebėjo G.Gražulevičius. 

Briedžių – jau per daug

Šią vasarą itin išryškėjo ir kita nevaldomai didėjanti gyvūnų populiacija Kuršių nerijoje – briedžiai. Šiuos girių gražuolius pakeliui iš paplūdimių ar pasivaikščiojimo po apylinkes metu sutiko ne vienas vasarotojas. Didžiausią pavojų jie ėmė kelti vairuotojams.

Anot G.Gražulevičius, šiuo metu Kuršių nerijoje priskaičiuojama apie 60 briedžių. Šis skaičius jau kelia nerimą, mat tokia gausi populiacija ilgainiui ims stokoti maisto. Kol kas svarstoma, ar bus padidintas leidimų medžioti briedžius skaičius.

Šitaip sureguliuoti pavyko šernų kolonija – prieš kelerius metus šių gyvūnų priviso tiek, jog prireikė šauktis medžiotojus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min