15min be reklamos
2017 01 04, 23:47

Lietuviai vis dar rizikuoja nelegaliai gaudydami ir laikydami laukinius žvėris

„Žmonės atima žvėrių prigimtines savybes – atima jų laisvę“, – apie neteisėtai laikomus laukinius žvėris sako gyvūnų globos specialistė Eglė Mulevičiūtė. Kasmet iš gamtos paimama dešimtys laukinių gyvūnų ir paukščių. Beveik visi jie būna sveiki, globojami tėvų, todėl kiekvieno gyvūno paėmimas yra didžiulė žala gamtai.
Lapė
Lapė / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Gyvūnai

Kauno rajono medžiotojas Gintautas už karvelių ir vištų pjovimą pats nusprendė nubausti laukinius žvėris. Aplinkosaugininkams atlikus įprastą reidą, medžiotojo valdose netikėtai aptikti įkalinti laukiniai gyvūnai.

Laukinių gyvūnų laikymo nelaisvėje įstatymas nedraudžiama, tačiau tam reikalingas specialus aplinkosaugininkų leidimas. Tokius leidimus turi zoologijos sodai, įvairios gyvūnų globos organizacijos, elnių veisėjai. Tačiau patikrintos sodybos šeimininkas leidimo laikyti laukinius gyvūnus neturėjo.

Aplinkosaugininkams atlikus įprastą reidą, medžiotojo valdose netikėtai aptikti įkalinti laukiniai gyvūnai.

„Invalidė ji yra, su viena akimi. Laikau nuo pernai metų“, – varnos atsiradimo sodyboje aplinkybes aiškina medžiotojas ir karvelių bei audinių veisėjas Gintautas.

Leidimo nebūtų reikėję, jei varna būtų laisvai skraidžiusi sodyboje. Tuo tarpu pričiuptas sodybos šeimininkas tikina dar pavasarį radęs sužeistą varniuką, kurio jam pagailo, ir uždaręs į narvą. Tačiau, kaip gydė paukštį ir kodėl jo nepaleido atgal į mišką, vyras paaiškinti negalėjo.

Atlikę išsamesnį Gintauto valdų patikrinimą aplinkosaugininkai aptiko ir kiaunę bei lapę.

Už neteisėtą laukinių žvėrių laikymą vyrui skirta piniginė bauda, o gyvūnai konfiskuoti ir perduoti gyvūnų globėjams, kurie juos apžiūrėjo ir paleido į laisvę. Tik varna dar kurį laiką bus prižiūrima, nes ilgą laiką praleidusi ankštame narve ji turės sustiprėti ir mokytis skraidyti iš naujo.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paukščiai Draugystės parke
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.

Visa laukinė Lietuvos gyvūnija priklauso valstybei, todėl imti gyvūnus iš gamtos galima tik radus sužeistą ar sergantį žvėrį ar paukštį. Tačiau tokiu atveju privalu nedelsiant kreiptis į gyvūnų globėjų asociaciją. Ar gyvūnui reikalinga globa, konstatuoja veterinarijos gydytojai arba gyvūnų globos tarnybos specialistai.

Aplinkosaugininkai pastebi, kad žmonės kartais perdėtai linkę rūpintis laukiniais gyvūnais ir toks rūpinimasis gali pakenkti. Radę gyvūno jauniklį žmonės pamano, kad gležnas mažylis yra paliktas alkanas ir silpnas, todėl jį nešasi į namus, prijaukina ir paverčia žaislu. Gyvūnas, praradęs gebėjimą maitintis pats, yra pasmerktas prieš savo prigimtį visą gyvenimą praleisti nelaisvėje. Kad toks gyvūnas vėl galėtų gyventi laisvėje, reikia ilgo adaptacijos laikotarpio. O kai kurie gyventi savo natūralioje aplinkoje jau nebesugeba.

www.lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min