Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos saugomų teritorijų paukščių balsai įamžinti kompaktinėje plokštelėje

Kompaktinės plokštelės viršelis
15min.lt / Kompaktinės plokštelės viršelis
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos saugomose teritorijose – nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, rezervatuose – gyvena gausybė paukščių. Tačiau ką žinome apie Lietuvos gamtos vertybes, ar pažįstame savo krašto paukščius, ar atpažįstame jų balsus? Ar girdėjote, kaip suokia lakštingala, kaip griežia griežlė, kaip trimituoja gervės, kaip baubia didysis baublys, ciksi lygutės, ūbauja pelėda?

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su garso režisieriumi Vidmantu Blažiu išleido kompaktinę plokštelę „Lietuvos saugomų teritorijų paukščių balsai“, kurioje galima išgirsti daugiau kaip devyniasdešimt paukščių.

Anykščių regioniniame parke buvo įrašyti juodojo strazdo, karklinės nendrinukės ir dagilio čiulbėjimai, Dzūkijos nacionaliniame parke esančioje Dainavos girioje – tetervino, kukučio, lėlio, žalvarnio balsai. Nemuno deltos regioniniame parke, kitaip dar vadinamoje paukščių karalijoje, garso režisieriui V.Blažiui pavyko „pagauti“ didžiojo apuoko, smilginio strazdo, nendrinės startos garsus. Viešvilės valstybiniame gamtiniame rezervate buvo įrašyti lututės, juodgalvės devynbalsės, žvirblinės pelėdos, volungės, kikilio balsai. Dalis paukščių – itin reti, įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą.

SonNy cZ/wikimedia.org nuotr./Juodasis strazdas
SonNy cZ/wikimedia.org nuotr./Juodasis strazdas

Kaip pasakojo garso režisierius V.Blažys, paukščių balsų įrašai šiai plokštelei daryti 2003–2010 metais,  įvairiais sezonais – nuo pavasario iki rudens. Tai ne tik įdomus, bet ir įtemptas, ypatingos koncentracijos reikalaujantis darbas. Net išgirdus paukščio balsą, ne visuomet pavyksta jį įrašyti. „Didįjį apuoką pagaliau pavyko įrašyti, iš kelinto karto, – džiaugėsi V.Blažys. – O dirvoninio kalviuko važiavau klausytis net šešis kartus, ir vis veltui. Žinau, kad jų yra Rūdninkų girios smėlynuose, kartą jo giesmelę išgirdau, bet buvo toli, įrašas nepavyko“.

Kiekvienas garso takelis pavadintas įraše dominuojančio paukščio rūšies vardu, bet kai kur girdimi ir kiti paukščiai. Kompaktinėje plokštelėje panaudotos gamtininko Eugenijaus Drobelio paukščių nuotraukos.

Kompaktinė plokštelė „Lietuvos saugomų teritorijų paukščių balsai“ skiriama visiems, kurie myli gamtą ir paukščius, kurie nori išmokti juos pažinti ar tiesiog pasimėgauti gamtos garsais.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorės Rūtos Baškytės, gamtos garsai ne tik padeda iš arčiau pažinti gamtą, bet ir skatina daugiau sužinoti apie rezervatuose ir draustiniuose, nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose esančias gamtos vertybes, čia saugomas įvairiausias biologinės įvairovės rūšis. Pažindami paukščius, padėkime jiems išlikti.

Lietuvos saugomų teritorijų sistemą sudaro 5 nacionaliniai ir 30 regioninių parkų, 3 gamtiniai ir 2 kultūriniai rezervatai, draustiniai ir biosferos poligonai. Saugomos teritorijos užima apie 15 procentų Lietuvos teritorijos. Dalis Lietuvos saugomų teritorijų yra įtrauktos į tarptautinės svarbos saugomų teritorijų sąrašą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min