Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 4d. 16:37

Lietuvos zoologijos sodas gaivina nykstančią populiaciją: į laisvę paleisti apuokai

Į laisvę iš Lietuvos zoologijos sodo paleisti Didieji apuokai
Lietuvos zoologijos sodo nuotr. / Į laisvę iš Lietuvos zoologijos sodo paleisti Didieji apuokai

Spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų globos diena (Šv. Pranciškaus – gyvūnų globėjo diena), kurios išvakarėse Lietuvos zoologijos sodo Paukščių skyriaus darbuotojai į laisvę išleido zoologijos sode išaugintus, į Raudonąją knygą įrašytus du didžiųjų apuokų jauniklius, gimusius 2016 m. balandžio 10–12 d.

Didieji apuokai (lot. Bubo bubo) yra stambūs paukščiai, sveriantys iki 3,5–4,5 kg. Jų arealas apima didžiąją Eurazijos dalį, išskyrus šiaurinius ir karštuosius pietinius kraštus. Nors Lietuva nėra arealo pakraštyje, tačiau didžiųjų apuokų pas mus yra labai nedaug – tik 10–20 perinčių porų, – informuoja Lietuvos zoologijos sodas.

Didžiųjų apuokų Lietuvoje yra labai nedaug – tik 10–20 perinčių porų.

Rūšis įrašyta į Raudonąją knygą, taip pat saugoma Berno konvencijos ir Paukščių direktyvos. Tokią būklę lemia neigiama žmonių veiklos įtaka natūralioms didžiųjų apuokų buveinėms – miškų kirtimas, gausus žmonių lankymasis, nemažą įtaką daro ir plėšrūnų (lapių, mangutų) gausa.

Siekdama pagerinti Lietuvoje gyvenančių retų ir pagal tarptautines konvencijas bei Lietuvos teisės aktus saugomų rūšių būklę šalyje, Aplinkos ministerija inicijavo Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis finansuojamą projektą Nr. VP3-1.4-AM-02-V-01-006 „Lūšių ir didžiųjų apuokų veisimas nelaisvėje“.

Lietuvos zoologijos sodas, turėdamas didelę laukinių gyvūnų veisimo nelaisvėje patirtį – daugybę metų sėkmingai veisia retas ir nykstančias rūšis, esant reikalui, inkubuoja paukščių kiaušinius bei užaugina įvairių gyvūnų rūšių jauniklius, prisijungė prie šio projekto.

Per 2011–2013 m. projekto laikotarpį zoologijos sodo darbuotojams pavyko išauginti 6 didžiųjų apuokų jauniklius, kurie buvo išvežti į adaptacinį voljerą. Po adaptacijos šie paukščiai buvo išleisti į gamtą parinktoje vietoje. Į gamtą išleidžiami tik tokie paukščiai, kurie sugeba savarankiškai susirasti ir sumedžioti grobį, kurių elgsena atitinka tai rūšiai būdingus bruožus ir vengia žmonių artumos.

Pasibaigus didžiųjų apuokų populiacijos gausinimo projektui 2013 m., Lietuvos zoologijos sodas ir toliau vykdo šį šalies gamtai svarbų projektą. Per 2014–2016 m. laikotarpį zoologijos sodo specialistai išaugino ir į Lietuvos miškus paleido net 6 didžiuosius apuokų jauniklius.

Šių metų balandžio 10–12 d. Lietuvos zoologijos sode iš kiaušinių išsirito du apuokų jaunikliai. Jauniklius išaugino patys tėvai, todėl jie nebuvo pripratę prie žmonių, o tai svarbu paleidžiant paukščius savarankiškam gyvenimui laisvėje. Paaugę jaunikliai rugsėjo 13 d. išvežti į adaptacinį voljerą Kelmės rajone.

Lietuvos zoologijos sodo nuotr./Į laisvę iš Lietuvos zoologijos sodo paleisti Didieji apuokai
Lietuvos zoologijos sodo nuotr./Adaptacinis voljeras

Per nepilną mėnesį jaunikliai buvo pratinami gyventi savarankiškai – šeriami gamtoje sutinkamais gyvūnais (graužikais, smulkiais žinduoliais ir paukščiais). Buvo daromos bado dienos, nes gamtoje ne kiekvieną dieną paukščiui pasiseka sugauti grobį. Būdami adaptaciniame voljere, kuris įrengtas miško pakraštyje, apuokai susipažino su būsima gyvenamąja aplinka ir gyvūnų skleidžiamais garsais.

Kaip ir praeitais metais, apuokai šiais metais paleisti pravėrus vieną adaptacinio voljero dalį. Naujieji miško gyventojai išleisti į laisvę tamsiuoju paros metu – kada apuokai yra aktyviausi. Tamsusis paros laikas pasirinktas dar ir todėl, kad ilsisi visi varniniai paukščiai, kurie 2015 m. naujai į laisvę išleistus apuokus puolė laikydami juos jų teritorijos įsibrovėliais. Šį kartą to buvo išvengta.

Zoologijos sodo Paukščių skyriaus specialistai tikisi, kad naujai į laisvę išleisti apuokai papildys didžiausių pelėdinių paukščių gretas ir neleis šiai rūšiai išnykti Lietuvoje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min