Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujas Mutavos taikinys – šunys ir katės

Besimeldžiantys Saudo Arabijos gyventojai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Besimeldžiantys Saudo Arabijos gyventojai
Šaltinis: 15min
0
A A

Saudo Arabijos religijos policija, įprastai persekiojanti deramai neapsirengusias moteris ir pamaldas mečetėje praleidžiančius vyrus, atsigręžė į naują taikinį – kates iš šunis, praneša „Associated Press“.

Religijos policija, vadinamoji Mutava, išleido dekretą, draudžiantį pardavinėti augintinius, aiškindama, kad jų laikymas namuose yra Vakarų tradicijų mėgdžiojimas.

Draudimas laikyti šunis gal ir nebūtų keistas Saudo Arabijoje, nes konservatyvūs musulmonai juos laiko nešvariais gyvūnais, tačiau kačių paskelbimas už įstatymo ribų daugelį apstulbino, kadangi pagal islamo tradiciją pranašas Mahometas mylėjo kates ir netgi leisdavo joms gerti vandenį, kuriuo apsiprausdavo prieš maldą.

Mutava naudojasi plačiais įgaliojimais, prižiūrėdama, kaip laikomasi griežtų islamo įstatymų. Jos pareigūnai patruliuoja gatvėse bei prekybos centruose ir užtikrina, kad nesusituokę vyrai ir moterys nebendrautų, kad moterys būtų prisidengusios veidus, o vyrai nustatytu laiku skubėtų į mečetes atlikti pareigos.

Viešai demonstruojamas dobermanas, pitbulis arba retos rūšies katė tapo aukštos socialinės padėties simboliu.Tačiau šalies vyriausybė Mutavai taip pat yra suteikusi teisę skelbti įvairias taisykles nusistovėjusiai griežtai visuomenės tvarkai išlaikyti.

Dekretas, kuris taikomas Raudonosios jūros uostui Džidai ir šventajam miestui Mekai, uždraudė šunų ir kačių prekybą, kadangi „kai kurie jaunuoliai pirkdavo juos ir vedžiodavo viešose vietose“, kaip rašoma Savivaldos reikalų ministerijos rašte Džidos miesto administracijai.

Šiame rašte, kurio kopiją gavo ir „Associated Press“, miesto valdžia raginama padėti Mutavai įgyvendinti draudimą.

Naminių augintinių laikymas arabų pasaulyje nėra dažnas reiškinys, nors šunys yra auginami medžioklei arba apsaugai. Tuo tarpu didelių Artimųjų Rytų miestų gatvėse benamiai šunys yra įprastas reginys. Čia jie laikomi parazitais. Gatvėse taip pat gyvena daugybė benamių kačių. Žmonės dažnai jas šeria ir su jomis žaidžia, tačiau laikyti kates namuose nėra įprasta, o daugelis net ir negalėtų sau to leisti.

Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais situacija Saudo Arabijoje ėmė keistis. Viešai demonstruojamas dobermanas, pitbulis arba retos rūšies katė tapo aukštos socialinės padėties simboliu. Konservatoriai ėmė smerkti šią naują madą kaip ir greitą maistą, šortus, džinsus arba popmuziką. Puritoniškieji vahabistai piktinasi, kad visi šie reiškiniai kelia grėsmę vietos kultūrai.

„Kokia prasmė tempti paskui save šunį? Tai yra aklas netikėlių mėgdžiojimas“, – teigia vienas religinių tradicijų puoselėtojas.

Naujasis draudimas suglumino vietos šunų ir kačių savininkus. Kai kurie stebisi, kodėl religijos policija ėmė kovoti su augintiniais, kai šalis susiduria su daug didesnėmis problemomis – terorizmu ir nedarbu.

„Buvau šokiruotas, kai išgirdau apie tai. Dar labiau šokiravo tas faktas, kad draudimą išleido institucija, neturinti nieko bendro su naminiais gyvūnais“, – pareiškė 35 kačių šeimininkas Fahdas al Mutairis.

„Suprasčiau, jeigu draudimą būtų išleidusi Sveikatos ministerija ar kita įstaiga, kuri rūpinasi užkrečiamų ligų kontrole“, – pridūrė 23 metų gėlių parduotuvės savininkas.

Jokioje kitoje arabų pasaulio šalyje nėra tokių griežtų reikalavimų augintinių laikymui. Tačiau Irane, kurį valdo šiitų dvasininkai, religijos policija kartais persekioja žmones, kurie viešumoje pasirodo su savo šunimis. (Taip pat skaitykite, kaip Irano ajatola Naseras Makaremas Shirazis su šunimis kovoja fatvomis.)

Pranašas Mahometas buvo kačių užtarėjas

Draudimo taikymas ir katėms suglumino daugelį Saudo Arabijos gyventojų, kadangi katės, priešingai nei šunys, nėra laikomi niekingomis ir nešvariomis.

Vienas iš artimiausių pranašo Mahometo bendražygių buvo vadinamas Abu Huraira, kas arabiškai reiškia „kačiuko tėvas“, nes jis visada su savimi nešiojosi kačiuką ir rūpinosi juo.

Ne viename tradiciniame pasakojime apie pranašą rašoma, kad Mahometas skatino žmones gerai elgtis su katėmis.Ne viename tradiciniame pasakojime apie pranašą rašoma, kad Mahometas skatino žmones gerai elgtis su katėmis. Vieną kartą pranašas leido katei atsigerti vandens, kuriuo jis ketino apsiplauti prieš maldą. Kitą kartą Mahometas perspėjo moterį, kuri laikė katę užrakintą ir nemaitinamą, kad ji keliaus į pragarą.

Šunims islamo pasaulyje mažiau pasisekė – jie laikomi nešvarūs ir pavojingi. Mahometas yra sakęs, kad šunį laikantis musulmonas kasdien praranda atlygį už vieną gerą darbą, o tie šunys, kurie nėra laikomi medžioklei arba sargavimui, turi būti užmušti.

Tiesa, kitoje vietoje Mahometas yra pareiškęs, kad prostitutė, kuri savo šlepetėje nunešė vandens ištroškusiam šuniui, keliaus į dangų, o jos nuodėmės bus atleistos už jos maloningumą.

F.al Mutairis tvirtina, kad jo draugai ir giminės nesupranta jo aistros katėms, kuri jam kiekvieną mėnesį kainuoja apie 1 000 dolerių – tokią sumą šis vyras išleidžia savo augintinių maistui ir priežiūrai. „Aš jiems sakau, kad tai nėra Vakarų išradimas. Mūsų religija nurodo, kad mes turime rūpintis gyvūnais“, – tvirtina kačių savininkas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min