Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pirmieji baltieji gandrai į Lietuvą sugrįžo šeštadienį

Gandras
BFL/Sauliaus Žiūros nuotr. / Gandras
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Dauguma gyvojo pavasario pranašautojų, ruošiasi palikti savo žiemavietes šiltuose kraštuose. Lietuvos ornitologų draugija kviečia dalyvauti gyvojo pavasario paukščių stebėjimuose.

Pernai baltasis gandras pateikė staigmeną. Neprasidėjus kalendoriniam pavasariui šis tolimas migrantas jau pastebėtas Vilniaus mieste 2013 m. vasario 28 d. 14 val. sukiojęs ratus senamiestyje virš Gedimino pilies.

Šiais metais pirmieji  baltieji gandrai Lietuvoje pastebėti kovo 8 dieną, šeštadienį. Įprastai į dangų žvalgytis patariame jau nuo kovo mėnesio vidurio. Šiomis dienomis jau gausiai registruojami pirmieji gandrai Turkijoje, Italijoje, Ispanijoje, Lenkijoje.

Šelmeninės kregždės grįžta balandį

Šelmeninės kregždės registruojamos Turkijoje bei Kipre. Mūsų pirmosios šelmeninės kregždės pernai pasirodė balandžio pradžioje, nors įprastai jos mūsų šalį pasiekia balandžio mėnesio pabaigoje.

Anot ornitologų, Gyvasis pavasaris (Spring Alive) – tai paukščių stebėjimų apžvalga.

„Jūsų dėka mes kasmet galėsime stebėti pavasario atgimimo eigą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Dalyvavimas šiame projekte yra labai paprastas ir įdomus. Viskas, ką jums reikės atlikti, tai užregistruoti savo pirmuosius kai kurių paukščių rūšių stebėjimus internete www.springalive.net svetainėje. Mus domina jūsų stebėjimai, kada pasirodė pirmoji šelmeninė kregždė, čiurlys, gegutė, baltasis gandras ir egzotiškos išvaizdos bitininkas“, – teigiama draugijos pranešime.

Naudojant pateiktus duomenis www.springalive.net svetainėje yra kuriami žemėlapiai, kuriuose galima stebėti, kaip paukščiai sugrįžta iš savo žiemojimo vietų.

Reguliariai tikrindami žemėlapius, stebėdami paukščius ir įvesdami duomenis apie savo stebėtus paukščius, galima paspartinti pavasario eigą savo šalyje ar regione.

Siekia sužinoti pirmųjų paukščių sugrįžimo datas

„Svarbiausia tai, kad remiantis jūsų stebėjimais, turėsime galimybę kasmet sužinoti tikslias pirmųjų migrantų sugrįžimo datas, o galbūt net įvertinti kai kuriuos paukščių migracijos ypatumus ar nustatyti migracijos eigą lemiančius aplinkos pokyčius“, – rašoma pranešime

Pasaulinė paukščių apsaugos organizacija „BirdLife international“ šiuo tarptautiniu ir užsienyje daug dėmesio sulaukusiu projektu siekia priminti, kad migruojantys paukščiai aptinkami visoje Europoje, jie kerta daugybės valstybių sienas, ir, kad kiekvienas iš mūsų gali stebėti šį įspūdingą gamtos reiškinį prisijungdamas prie visoje Europoje vykstančio projekto.

Taip pat didelis dėmesys yra skiriamas ekologiniam švietimui,  iš specialaus skyrelio mokytojai bei klubų ar būrelių vadovai gali atsisiųsti pagalbinės – informacinės medžiagos ir ją panaudoti per užsiėmimus. Gyvasis pavasaris ir toliau populiarėja tarp gamta besidominčių žmonių.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min