Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Reta viešnia – liepsnotoji pelėda

Liepsnotoji pelėda
Vištyčio RPD nuotr. / Liepsnotoji pelėda
Šaltinis: 15min
0
A A

Vištyčio regioninio parko specialistai Vilkaviškio rajone užfiksavo labai retą Lietuvoje paukštį – liepsnotąją pelėdą. Ši pelėdų rūšis (Tyto alba Scopoli) įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Liepsnotojų pelėdų populiacijos gausumas kinta dėl klimato sąlygų: po labai šaltų žiemų išlieka pavienės poros, o po kelerių metų jų skaičius vėl išauga.

Liepsnotoji pelėda – itin retas paukštis: ji įrašyta ne tik į Lietuvos raudonąją knygą, bet ir į Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos (Berno) konvencijos II priedą. Daugiausiai žinių apie Lietuvoje rastas perinčias liepsnotąsias pelėdas yra surinkta iš pietvakarinės Lietuvos dalies. Tačiau jau daug metų buvo gaunami duomenys tik apie šaltomis žiemomis kritusias liepsnotąsias pelėdas, o apie perinčias – ilgą laiką negauta jokių naujienų.

Vištyčio RPD nuotr./Liepsnotoji pelėda
Vištyčio RPD nuotr./Liepsnotoji pelėda

Kaip pasakojo Vištyčio regioninio parko vyriausias ekologas Vaidas Leonavičius, „apie pastebėtą liepsnotąja pelėdą pranešė Vilkaviškio rajono gyventojų šeima. Mes labai apsidžiaugėme nuotraukoje pamatę šį retą paukštį. Nedelsiant apie įdomų radinį informavome Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejų ir LOD (Lietuvos ornitologų draugiją). Laukti atsako ilgai nereikėjo. Ornitologai pasisiūlė atvykti į Suvalkiją ir atvežti inkilą, kuriame liepsnotoji pelėda galėtų apsigyventi bei perėti. Atvežtą inkilą įkėlė patys sodybos šeimininkai. Belieka tikėtis, kad namelyje apsigyvens ir pradės perėti labai laukiama viešnia liepsnotoji pelėda“.

Liepsnotosios pelėdos gyvena sėsliai – arčiau gyvenviečių ir didesnių ūkių, kuriuose yra senų pastatų, bokštų. Reta viešnia aktyvi tik naktį. Peri kovo-balandžio mėnesiais. Minta peliniais graužikais, kai kada gaudo smulkius paukščius, varliagyvius ar vabzdžius. Žiemoja paplitimo areale. Žiemomis nuo šalčio ir bado žūsta daug liepsnotųjų pelėdų. Kai kada jauniklius gali sunaikinti katės ar kiaunės.

Kaip pasakojo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos Apsaugos ir tvarkymo skyriaus vedėjas Nerijus Žitkevičius, liepsnotoji pelėda yra maždaug vidutinės pelėdos dydžio (apie 35 cm). Patelės už patinėlius yra šiek tiek stambesnės. Liepsnotąją pelėdą nuo kitų pelėdų galima atskirti iš širdelės formos skruostų. Papilvė ryškiai balta, o nugara ir sparnai tamsiai geltoni. Liepsnotosioms pelėdoms būtina kelti specialius inkilus, jų lizdus saugoti nuo plėšrūnų.

Liepsnotoji pelėda yra pavaizduota 5-ių litų sidabrinėje atmintinėje monetoje.

Komentarai
Temos Pelėda
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min