TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Šernų naikinimo vajus medžioklę iš ritualo pavertė sunkiu darbu

Šernas Henrikas
Tomo Markelevičiaus nuotr. / Šernas Henrikas
Šaltinis: 15min
0
A A

„Medžioklė nebuvo darbas. Ir dabar nėra. Tai laisvalaikio pomėgis, susijęs su atsakomybe dėl tų gamtos išteklių, kurie mums patikėti naudoti“, – sako Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas medžioklei Eugenijus Tijušas. Tačiau jis pripažįsta, kad reikalavimai sumedžioti net 90 proc. šernų populiacijos medžioklę iš ritualo verčia sunkiu darbu.

Lietuvoje dviem šernams, sumedžiotiems Šalčininkų ir Varėnos rajonuose, nustačius afrikinį kiaulių marą, paskelbta, kad būtina išnaikinti net 90 proc. šernų populiacijos – apie 20 tūkst. šernų. Tai nelengva užduotis medžiotojams.

Užduotis nelengva

„Turime iškeltą uždavinį dėl aiškių, suprantamų problemų, todėl medžioklė pamažu virsta darbu. Ką padarysi – jeigu taip yra, niekur nuo to nepabėgsi. Gamta pateikia visokių siurprizų“, – 15min.lt sakė E.Tijušas.

Vis dėlto jis pripažįsta, kad įvykdyti keliamas užduotis ir sumedžioti tiek daug šernų nėra paprasta. Medžiotojai medžioja savo laisvalaikiu, tad medžioklės kasdien tikrai nevyksta. „Ministras (aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, – red. past.) juokaudamas žadėjo, kad parašys įsakymą, kurį išsiųs visų medžiotojų žmonoms, jog jos suprastų, kur vyrai išvyksta savaitgalį. Buvo labai gražus ir smagus humoras. Bet nuo darbo ministras juk, be jokios abejonės, atleisti negali“, – kalbėjo medžiotojų atstovas.

Medžioklių Lietuvoje daugėja, kadangi medžiotojų kolektyvai, anot E.Tijušo, savo medžioklės plotuose yra gavę tam tikras užduotis, privalo laikytis direktyvų.

Sumedžiotų šernų dar nesuskaičiavo

„Ministras Valentinas Mazuronis juokaudamas žadėjo, kad parašys įsakymą, kurį išsiųs visų medžiotojų žmonoms, jog jos suprastų, kur vyrai išvyksta savaitgalį. Buvo labai gražus ir smagus humoras. Bet nuo darbo ministras juk, be jokios abejonės, atleisti negali, – kalbėjo E.Tijušas.

Kiek šernų sumedžiota šiais metais, skaičių dar nepateikiama. E.Tijušo teigimu, nuo birželio, kai afrikinio kiaulių maro židiniai buvo aptikti Baltarusijoje ir įspėta dėl maro plitimo grėsmės, šernai medžioti intensyviau, iki šių metų sausio 1 dienos nuo pernai balandžio sumedžiota apie 30 tūkst. šernų.

„Anksčiau buvo nustatyta, kad mes atsiskaitome iki balandžio 1 dienos, vieną kartą per metus teikdavome ataskaitas, kas yra sumedžiota per sezoną. Medžioklės sezonas tęsiasi nuo balandžio 1 d. iki kovo 31 d. Tai, žinoma, visiškai nesusiję su Melagių diena“, – juokavo medžiotojas.

E.Tijušas nesiryžo spėlioti, ar realu įgyvendinti aplinkos ministro V.Mazuronio iškeltą tikslą iki liepos sunaikinti net 90 proc. Lietuvoje gyvenančių šernų. Esą kai kur tai bus padaryta, kitur – gali iškilti sunkumų. „Gamtinės sąlygos nėra tokios paprastos, kad būtų galima suplanuoti kaip kokią ūkinę gamybinę veiklą, tą esu ne kartą minėjęs. Pajuokausiu, kad kai kurie medžiotojų kolektyvai yra pranešę su ironija, kad jau yra sumedžioję 110 proc. šernų. Ir klausia – gal mums tų šernų daugiau duos“, – humoro jausmo nepraranda medžiotojų draugijos vadovas.

Kuo gyvūnų mažiau, tuo medžioti sunkiau

Medžiotojai tvirtina, kad bandys išnaikinti tiek šernų, kiek reikia. „Negaliu pasakyti, kad tą padarysime iki liepos 10 d. ar birželio 23 d. Medžioklės procesas yra toks – kuo gyvūnų tankumas mažėja, tuo medžioklės sėkmė geometrine progresija mažėja.

Kvailų gyvūnų iš viso nėra, tai žmonių klišė, kurie skirsto į kvailus ar protingus. Jie pas mus gyvena tūkstančius ir net šimtus tūkstančių metų, tad yra prisitaikę. Nėra taip paprasta, kaip kai kas įsivaizduoja – ateini į mišką ir kaip parduotuvėje nuo lentynos pasiimi tą šerno kumpį“, – kalbėjo E.Tijušas.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad norint užkirsti kelią afrikinio kiaulių maro plitimui visi sumedžioti šernai turi būti tiriami.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min