Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tvartus sprogdinančios bezdančios karvės – faktas ar anekdotas?

Fotogeniškiausia karvutė
Giedriaus Šileikos nuotr. / Fotogeniškiausia karvutė
Šaltinis: 15min
0
A A

Karvių bezdalų susprogdintas Vokietijos tvarto stogas per pasaulį pasklido kaip anekdotas. Tačiau tiesa yra ta, kad karvių išskiriamos dujos yra kur kas galingesnės, taigi ir pavojingesnės, už, pavyzdžiui, automobilių išmetamas dujas.

Žemės ūkis yra kaltas maždaug dėl 14 proc. pasaulio šilnamio efektą sukeliančių dujų. Dauguma jų yra metanas. Jis yra 23 kartus galingesnis nei anglies dioksidas, aiškina portalas science.howstuffworks.com.

JAV maisto ir žemės ūkio organizacija aiškina, kad metano, kuris atsiranda dėl žemės ūkio veiklos, išskyrimas iki 2030 metų gali išaugti 60 proc. Pasaulyje yra 1,5 mlrd. karvių ir milijardai kitų gyvūnų, kurie išskiria itin daug metano. Tačiau du trečdaliai amoniako – būtent karvių darbas.

Kai kurie ekspertai sako, kad viena karvė per dieną išskiria 100-200 litrų metano, kiti teigia, kad iki 500 litrų. Bet kokiu atveju, karvės išmeta itin daug kenksmingų dujų.

Daugiausia metano karvės išskiria raugėdamos, šiek tiek mažiau bezdėdamos.

Kai kurie ekspertai sako, kad viena karvė per dieną išskiria 100-200 litrų metano, kiti teigia, kad iki 500 litrų. Bet kuriuo atveju, karvės išmeta itin daug kenksmingų dujų.

Tam, kad suprastume, kodėl karvės išskiria tiek daug metano, būtina žinoti daugiau apie karvių organizmą.

Karvės, ožkos ir avys yra atrajojantys gyvuliai. Šie gyvūnai suėda maistą, tada jį atryja, kad vėl suėstų. Jų skrandžiuose yra gausu bakterijų, padedančių virškinti tokį maistą, tačiau jos taip pat išskiria metaną.

Didžiojoje Britanijoje yra apie 10 mln. karvių. Jos išskiria maždaug 3 proc. visų šiltnamio efektą išskiriančių dujų ir maždaug 20-30 proc. metano.

2007 metais mokslininkai pradėjo trejų metų tyrimą, kuriuo bandė išsiaiškinti, ar karvių šėrimas česnakais gali padėti sumažinti jų išmetamą metano kiekį. Pirmieji rezultatai parodė, kad dėl į karvių maistą įmaišomo česnako jos mažiau bezda.

Kitas tyrimas parodė, kad avys yra šiuo požiūriu panašios į karves, bet jos labiau valdosi.

Mokslininkai nuolat suka galvas, kaip sumažinti karvių išmetamo metano kiekį. Vokietijos mokslininkai sukūrė piliulę, kuri sulaiko dujas karvių skrandyje ir metaną paverčia gliukoze. Tačiau, vartojant šias piliules,  būtina griežta dieta.

Vokietijos mokslininkai sukūrė piliulę, kuri sulaiko dujas karvių skrandyje ir metaną paverčia gliukoze. Tačiau, vartojant šias piliules, būtina griežta dieta.

2003 metais Naujosios Zelandijos valdžia pasiūlė  dujų susikaupimo mokestį, tačiau jis nebuvo priimtas dėl protestų.

Karvės ėda daug greito maisto

XX amžiaus viduryje žemės ūkis tapo didžiuliu verslu. Ūkiai pradėjo augti, jungtis su didžiulėmis bendrovėmis. Ilgainiui ganyklose pradėtos auginti įvairios žolės, jos sumišo su natūraliai pievose augančiomis gėlėmis. Taip karvių racionas pasidarė labai įvairus.

Ūkininkai, siekdami efektyviai šerti karves, ganyklose pradėjo sėti ilgametes svidres. Dėl dirbtinių trašų ši žolė auga labai greitai. Tačiau tokiame pašare trūksta maistinių medžiagų, be to, ši žolė trukdo augti įprastinei žolei. Tokie pašarai yra juokais vadinami karvių greituoju maistu.

Tokia žolė leidžia pašerti daugiau karvių, tačiau joms neretai sutrinka viršikinimas, karvės, kurioms sunku virškinti tokią žolę, išskiria daugiau metano.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min