TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Varliagyviai ir ropliai: ar leisimės valdomi prietaringų baimių

Jono Augustausko knygos „Varliagyviai ir ropliai“ viršelis
„Žurnalo apie gamtą“ nuotr. / Jono Augustausko knygos „Varliagyviai ir ropliai“ viršelis
Šaltinis: 15min
0
A A

Netrukus knygynų lentynas turėtų pasiekti gamtininko Jono Augustausko parengtas leidinys „Varliagyviai ir ropliai“. Pasak leidinio autoriaus, būdami gamtoje žmonės dažniausiai pastebi paukščius, jais žavisi, o apie tolimus jų protėvius – varliagyvius ir roplius žino labai nedaug. Dėl to neretai apie šiuos gyvūnus sklinda prietaringomis baimėmis pagrįsti prasimanymai.

J.Augustauskas varliagyvius ir roplius stebi ir tyrinėja jau kelis dešimtmečius. „Paukščiais žmonės žavisi, juos pažįsta ir stengiasi globoti. O štai varlėmis ir rupūžėmis daugelis bjaurisi, roplių apskritai bijo. Iš nežinojimo ar baimės kartais žmonės sunaikina kelyje pasitaikiusias rupūžes, varles, driežus ar gyvates“, – apgailestauja gamtininkas.

Jono Augustausko nuotr./Geltonskruostis žaltys
Jono Augustausko nuotr./Geltonskruostis žaltys

„Varliagyviai ir ropliai“ – šešiolikta leidyklos „Lututė“ leidžiamos serijos „Gamta šalia tavęs“ knyga. Naujuoju leidiniu autorius nori supažindinti su Lietuvoje gyvenančiais varliagyviais ir ropliais – primityviausiais sausumos stuburiniais gyvūnais.

Knygoje aprašyta 13 varliagyvių ir 7 roplių rūšys. Trumpai apibūdinama šių gyvūnų išvaizda, gyvenimo būdas, veisimasis, buveinės, kuriose jie gyvena, nurodomi panašių rūšių skirtumai. Leidinys iliustruotas spalvotomis fotografijomis, kurios padės gamtoje lengviau pažinti varliagyvius bei roplius ir juos išsaugoti.

Jono Augustausko nuotr./Žalioji rupūžė
Jono Augustausko nuotr./Žalioji rupūžė

J.Augustauskas sako kasmet nekantriai laukiantis ankstyvo pavasario, kad galėtų keliauti prie pamėgtų miško užuovėjoje telkšančių vandens telkinių. Čia jis stebi, kaip varlės skuba į vandenį, kur už dienos kitos prasideda jų nerštas. Anot gamtininko, stebėti varlių nerštą labai įdomu – kai kurių rūšių varlės vandenyje tampa ryškiai mėlynos. „Tokiu metu gamtoje dar mažai spalvų, todėl spalvingi gyvūnėliai atrodo net egzotiškai“, – pasakoja knygos autorius.

„Varliagyviai ir ropliai“ – antroji pažintinė leidyklos „Lututė“ knyga apie šiuos gyvūnus. J.Augustauskas viliasi, kad, geriau pažinus šiuos šaltakraujus gyvūnus, atsitiktinis susitikimas su žmogumi rupūžei, driežui, žalčiui ar gyvatei netaps paskutinis.

Jono Augustausko nuotr./Vikrusis driežas
Jono Augustausko nuotr./Vikrusis driežas

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min