Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vengrijos katastrofa žudo ir gyvūnus: kai skausmas išdegina akis (nuotraukos, video)

Toksišku dumblu aplipęs šuo
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Toksišku dumblu aplipęs šuo
Šaltinis: 15min
0
A A

Ekologinė katastrofa, šią savaitę užgriuvusi Vengriją ir pareikalavusi aukų, smarkiai pakenkė ne tik vietos žmonėms. Nuo tragiškos nelaimės nukentėjo ir daugybė naminių gyvūnų.

Pirmadienį, spalio 4-ąją, Vengrijos vakariniame Aikos mieste veikiančioje aliuminio gamybos įmonėje pratrūkus šlamo saugyklos pylimui, per septynis aplinkinius kaimus ir miestelius nusirito silpnai radioaktyvaus ir labai ėdaus raudonos spalvos dumblo srautas.

Paskutiniais Vengrijos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, per nelaimę iš viso žuvo 7 žmonės, vienas vis dar laikomas dingęs be žinios, o 123 patyrė įvairių sužalojimų.

Kai raudono dumblo jūra iš sugriuvusios saugyklos nusirito per septynis kaimus ir miestelius, katastrofos aukomis tapo ne tik žmonės, bet ir gyvūnai – šunys, katės ir daugelis kitų naminių augintinių. Daugelis jų nuskendo nuodingoje upėje, kiti patyrė cheminių nudegimų.

Didžiuliu greičiu ir netikėtai pasipylus dumblo srautui, vietos gyventojai patys buvo atsidūrę mirtinai pavojingoje situacijoje ir tik vienas kitas spėjo padėti savo augintiniams ar juos išgelbėti.

Daugelis gyvūnų, kurie buvo pakliuvę į dumblo srautą, nebegali paeiti. Jų kojos padengtos skausmingomis pūslėmis. Juos tenka nešti. Daugelis jų nebeišgyvens.Tuo metu, kai šalies ugniagesiai, civilinės saugos specialistai ir kitos specialiosios tarnybos teikė pagalbą nuo katastrofos nukentėjusiems žmonėms, į nelaimės vietą išskubėjo ir kelių Vengrijos savanoriškųjų gyvūnų globos organizacijų gelbėtojai, kurie katastrofos zonoje be poilsio dirba jau visą savaitę.

Štai, kaip Vengrijos spauda aprašė tai, ką pamatė vienos iš gyvūnų globos organizacijų – „Nojaus gyvūnų prieglaudos“ (NOÉ Állatotthon Alapítvány) – atstovai, atskubėję į katastrofos vietą.

„Savanoriai kelias pastarąsias dienas eina per nelaimės nusiaubtas vietoves iš namo į namą, iš tvarto į tvartą, iš pašiūrės į pašiūrę, stengdamiesi išgelbėti tuos, kas dar liko gyvas. Vaizdai, kuriuos jiems tenka stebėti, yra šiurpinantys. Jie aptiko kelis šimtus negyvų vištų, kiaulių, galvijų ir kelias dešimtis gyvybių netekusių šunų ir kačių.

Šunys, kurie buvo pririšti prie grandinių, neturėjo jokių galimybių išsigelbėti. Jie paskendo arba buvo mirtinai nudeginti šio agresyvaus raudono dumblo.

Dumblo sudėtyje yra didelis kiekis natrio hidroksido, o dėl to dumblo pH yra aukštas. Ši raudona masė naikina tiek augaliją, tiek ir gyvus organizmus. Įkvėpus jos garų galima nudegti kvėpavimo takus. Ji veikia panašiai kaip kanalizacijos valiklis – visi žinome, kaip jis sugraužia vonios vamzdžiuose įstrigusias plaukų sąvėlas ir kitas biologines atliekas.

Šeimininkai mėgino gelbėti savo augintinius, užkeldami juos ant stalų ar spintų savo namuose, tačiau kai kur dumblo lygis kilo dar aukščiau. Tik tie, kuriuos šeimininkai užnešė į pastogę ar ant stogų, buvo išgelbėti.

Daugelis gyvūnų, kurie buvo pakliuvę į dumblo srautą, nebegali paeiti. Jų kojos padengtos skausmingomis pūslėmis. Juos tenka nešti. Daugelis jų nebeišgyvens. Jie vemia raudonu dumblu. Šarmas išdegino jų akis, nosis ir snukius. Kai kurie šunys išsidraskė savo akis, nes nuo sąlyčio su dumblu jas ėmė beprotiškai skaudėti.

Deja, daugelis gyvų rastų gyvūnų yra apakę arba jų būklė tokia sunki, kad jie net negali nusilengvinti be žmogaus pagalbos. Kai kuriuos iš jų teks eutanazuoti, kad jiems nebereikėtų ilgiau kankintis, kitiems reikės medicininės priežiūros visą likusį jų gyvenimą.“

Gyvūnų gelbėtojai rinko nukentėjusius keturkojus nuodingo dumblo srovės nusiaubtuose kaimuose ir vežė juos į savo prieglaudas. Ten pirmiausiai jie buvo plaunami, po to – gydomi.

Nuotraukos ir vaizdo įrašai iš tragedijos vietos vaizdžiai rodo, koks yra nelaimės mastas ir ką teko ištverti ne tik žmonėms, bet ir jų augintiniams. Jie taip pat liudija pasiaukojantį Vengrijos gyvūnų globėjų darbą, susitelkimą katastrofos akivaizdoje ir žmogaus, nepaliekančio bėdoje savo mažesniųjų draugų, humanizmą.

VIDEO: Helping the Animal Victims of the Hungarian Disaster.

VIDEO: Állatmentés

Vengrijos gyvūnų globos organizacijų interneto svetainių nuorodos:

http://www.noeallatotthon.hu/index.php?lang=en
http://www.allatvedelmiorszem.hu/
http://www.rex.hu/
http://www.silentroar.org/
http://lelenc.hu/hirek/

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min