Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 2d. 10:57

Vilniaus gyvūnų kapinėse – ir granitiniai antkapiai, ir plastmasinės gėlės, ir angeliukai

Gyvūnų kapinės
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Gyvūnų kapinės

Vilnius nuo 2011-ųjų pabaigos turi oficialias gyvūnų kapines miesto pakraštyje, Liudvinavo gatvėje, netoli „Regitros“. Jose palaidota jau šimtai gyvūnų, kabo skelbimas dėl laidojimo darbų, akį traukia granitiniai antkapiai, tačiau aiškėja, kad prižiūrėtojo ši teritorija iki šiol neturi. Ir net kapinių ribos nėra aiškios.

Apsilankius Vilniaus gyvūnų kapinėse vaizdai stulbina: granitiniai paminklai, metalinės tvorelės, dirbtinės gėlės, pernai augusių gėlių likučiai, žvakės ir net angeliukai, matyt, saugantys amžinąjį gyvūnų miegą.

Laidojama gana tvarkingomis eilėmis, į akis krenta nebent tai, kad labai skiriasi plotai, kuriuos augintinių šeimininkai linkę pažymėti kaip jų šuns ar katės kapą. Vienur viso labo įbesta paprasta lentelė, o kitur, atrodo, vietos pasilikta ir kitiems augintiniams.

Palaidojimas – 130 eurų

Vilniaus miesto savivaldybės Gyvūnų globos ir apsaugos komisijos pirmininkė Violeta Podolskaitė, apsilankiusi oficialiose gyvūnų kapinėse sostinėje, teigia negalinti atsistebėti, kad didelė teritorija iki šiol nėra tinkamai prižiūrima.

Apie 4 hektarų sklypas Liudvinavo gatvėje, Paneriuose, netoli „Regitros“, gyvūnų kapinėms skirtas dar 2011 metais. Prieš kelias dienas ten apsilankiusi V.Podolskaitė pamatė, kad apie 1,5 ha teritorija jau yra užlaidota, tačiau iki šiol teritorija net neaptverta, kai kur laidojama jau už numatyto sklypo ribų.

„Mes jau seniai kėlėme klausimus dėl tų kapinių, skirti hektarai sparčiai tirpsta, o kadangi tos tvarkos niekaip negalima pasitvirtinti, aš pirmą kartą po ilgos pertraukos nuvažiavau ten. Buvo sumanymas šalia statyti gyvūnų prieglaudą, tuo pačiu administruoti ir kapines, kontroliuoti.

Prieš mėnesį buvome susitikę su savivaldybės administracijos direktoriumi Povilu Poderskiu, jis pasikvietė „Grindos“ direktorių Kęstutį Vaiciekiūtį, tai sakiau tik viena jiems – reikia skubėti, nes laidojama sparčiai. Ir kapai labai įspūdingi, marmurai sudėti, iškalti šunų, kačių vardai, datos, žvakelės, gėlės, žaisliukų prikrauta“, – kalbėjo V.Podolskaitė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gyvūnų kapinės
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gyvūnų kapinės

Jos teigimu, kai kurie aptverti plotai tikrai įspūdingi, o esą nežinia, ar toje vietoje palaidotas žiurkėnas, ar didelis šuo. „Kadangi nėra tvarkos, žmonės daro, kaip išmano. Gavau gal prieš mėnesį nuotrauką, kad prikasta tų duobyčių, kažkas tai padaręs traktoriumi. Ir telefonas nurodytas, kad kažkas iškasa duobę, užkasa nugaišusį gyvūną ir kažkokią lentelę pastato. Dabar mes sužinojome, kad ši paslauga kainuoja 130 eurų“, – pasakojo V.Podolskaitė.

Išsiaiškinti sunku nebuvę, V.Podolskaitės kolega Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoje Vilniaus taryboje Vidas Urbonavičius tiesiog paskambino nurodytu telefonu ir paklausė. Bet V.Podolskaitė sako negalinti atsistebėti kaina – ji išties nemaža, nors paslaugą teikia nelabai aišku kas, proceso nekontroliuoja nei Vilniaus savivaldybė, nei jos įmonė „Grinda“, niekas neskelbė konkurso ir t.t.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gyvūnų kapinės
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gyvūnų kapinės

„Nėra atsakingų už tas kapines. Ribos nepažymėtos, tvoros nėra. Jokios pagarbos tiems žmonėms, kurie ten laidoja savo augintinius, nenumatome ir kas bus toliau. Reikia galvoti apie kremavimą, juk kažką reikės daryti“, – kalbėjo V.Podolskaitė. Ji sakė negalinti suprasti, kodėl iki šiol nėra taisyklių, kaip naudotis gyvūnų kapinėmis.

Tvorą dar tik statys

Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius 15min tvirtino, kad jau artimiausiu metu viskas šioje teritorijoje bus sutvarkyta. „Norint, kad gyvūnų mylėtojai savo augintinius laidotų tvarkingose kapinaitėse, jau artimiausiu metu bus nustatytos aiškios kapinių ribos, aptverta ir sutvarkyta teritorija, pažymėti takai, pastatyti informaciniai stendai su aktualia informacija vilniečiams“, – teigė jis. Bet kodėl tai iki šiol nebuvo padaryta, neaišku.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gyvūnų kapinės
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gyvūnų kapinės

Vis dėlto G.Runovičius tvirtina, kad Vilniaus miesto savivaldybė turi pasitvirtinusi aiškias taisykles, kaip turi būti laidojami gyvūnai. „Taisyklės parengtos vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos rekomendacijomis, kuriomis privalo vadovautis visi gyvūnų augintojai, užkasantys (laidojantys) savo augintinių gaišenas Vilniaus miesto gyvūnų kapinėse“, – sakė G.Runovičius.

Šiuose reikalavimuose rašoma, kad vieta gyvūnų kapinėse skiriama nemokamai, žmogus palaidoti augintinį gal pats ar ką nors samdyti. Gyvūnų gaišenas galima užkasti individualiose ar grupinėse duobėse, duobė (kapas) turi būti tokio gylio, kad žemės sluoksnis, užpiltas ant gaišenos (-ų), būtų ne mažiau kaip 1 metro storio. Taip pat numatyta, kokį plotą gyvūnų kapas gali užimti, kokio aukščio paminklai leidžiami – ne aukštesni nei 0,6 metro. Tiek, kad kol kas nelabai buvo kam prižiūrėti, ar tos tvarkos laikomasi.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gyvūnų kapinės
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gyvūnų kapinės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:17
00:44
00:10

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min