Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 29d. 16:41

Vilnius turės zoologijos sodą su beždžionėlėmis, lemūrais, pitonais, vėžliais

Auksagalvės liūtbeždžionės
ZOOPARK nuotr. / Auksagalvės liūtbeždžionės

Vilnius turės zoologijos sodą „ZOOPARK“. Ketvirtadienį duris atversiančiame sode lankytojų lauks apie 60 skirtingų gyvūnų rūšių. Čia bus ir įvairiaspalvių loriketų, ir simpatiškųjų marmozečių, ir mielų lemūrų. Šio sodo steigėjai tikina, kad visi gyvūnai įsigyti legaliai, visi gimę nelaisvėje, o sąlygas Vilniuje žadama suteikti tokias, kad jie jaustųsi čia patogiai. Tačiau ne visi tuo tiki.

Pasaulyje ir Lietuvoje apie zoologijos sodus galima išgirsti įvairių nuomonių. Tarkim, kad gyvūnai turi gyventi laisvėje, nes narvuose jie tik kankinasi. Vis dėlto Vilniuje pasiryžta atidaryti zoologijos sodą. Iki šiol didelis zoologijos sodas buvo Kaune, Lietuvoje galima rasti jų ir daugiau – didesnių ar mažesnių jų yra apie 10.

Privatus projektas

Kaip atidarymo išvakarėse 15min pasakojo naujojo zoologijos sodo steigėjo VŠĮ ZOOPARK.LT atstovė Ana Šmidt, Vilnius niekada neturėjo savo zoologijos sodo, todėl buvo sugalvota pastatyti jį būtent čia.

„Tai privatus projektas, nepriklausantis nuo valstybės finansavimo. „Ogmios miestas“ pasirinktas dėl gero pasiekiamumo ir turiningo šeimos laisvalaikio koncepcijos. Ir dėl to, kad būtent čia buvo vienintelės tinkamos patalpos įrengimui“, – sakė A.Šmidt.

Jos teigimu, pagal pasaulio zoologijos sodų kūrėjų viziją, vis daugiau zoologijos sodų kelsis į miestų centrus dėl globalinės urbanizacijos.

„Mūsų pasirinktos gyvūnų rūšys ne be reikalo dažnai sutinkamos ir kituose zoologijos soduose. Kadangi vienas iš pagrindinių zoosodų tikslų yra edukacija ir žmonių supažindinimas su gamta, edukacijų metu vaikai lengviau įsimins informaciją matydami pozityvius gyvūnų atvaizdus.

Šalia aptvarų bus iškabintos lentelės su aprašymais apie gyvūnus, o gyvūnų prižiūrėtojai labai maloniai pasidalins savo žiniomis apie gyvūnus, nes beveik visi yra baigę arba tebestudijuojantys gamtos mokslus. Yra du atskiri kambariai, talpinantys po klasę, kuriuose vyks edukacinės pamokos su mikroskopais, gyvačių išnaromis, plunksnomis ir t.t.“, – pasakojo zoologijos sodo atstovė.

ZOOPARK nuotr./Nykštukinės marmozetės
ZOOPARK nuotr./Nykštukinės marmozetės

Visa informacija apie edukacines programas jau greitai turėtų būti paskelbta zoologijos sodo interneto svetainėje zoopark.lt.

Iš Čekijos, Latvijos, Vokietijos

Paklausta, iš kur į Vilnių atkeliavo gyvūnai, A.Šmidt vardijo: „Katiniai lemūrai atkeliavo iš Čekijos. Paprastųjų marmozečių šeima – iš Rygos zoologijos sodo, liūtbeždžionės ir nykštukinės marmozetės – iš Vokietijos. Jau dabar žmonės nerimauja socialiniuose tinkluose, ar visi gyvūnai įsigyti legaliai, ar jie atkeliavo su visa reikiama dokumentacija, skiepais.

Norime pabrėžti, kad visi gyvūnai, kurie apsigyvena ZOOPARKE, yra gimę nelaisvėje ir įsigyti legaliai. Nėra nė vieno individo iš gyvosios gamtos. Dėl kiekvieno gyvūno ZOOPARK yra atsakingas Aplinkos ministerijai.“

Visi gyvūnai, kurie apsigyvena ZOOPARKE, yra gimę nelaisvėje ir įsigyti legaliai.

Zoologijos sodo atstovė pasakojo, jog pastate „Ogmios mieste“ įrengta moderni rekuperacinė sistema, kad oras būtų valomas, šildomas ir šaldomas pagal poreikius.

„Atskira 500 kv. m patalpa yra paversta tikromis džiunglėmis, kuriose pasodinti trijų rūšių bambukai, atkeliavę iš Ispanijos, Italijos ir Olandijos, kiti atogrąžų klimato augalai. Statybininkams, inžinieriams, architektams ir dekoratoriams buvo tikras iššūkis paversti patalpą atogrąžomis su nuolat palaikoma drėgme.

ZOOPARK nuotr./Daugiaspalvė loriketa
ZOOPARK nuotr./Daugiaspalvė loriketa

Mūsų dekoratoriai Marius Kiaunė ir Žydrė Lataitienė su komanda parinko augalus, kurie galėtų išgyventi patalpose ir būtų tinkami gyvūnams. Dekoratoriai pasistengė įrengti džiunglių, apleisto Madagaskaro uosto, dykumos ir kitas zonas taip, kad jos maksimaliai primintų natūralią gyvūnų gyvenimo erdvę“, – sakė A.Šmidt.

Čia bus ir šiuolaikiškas triušių miestelis, 7 tūkst. litrų akvariumas, 8 metrų aukščio medis. A.Šmidt teigimu, visi gyvūnai yra vienodai įdomūs ir nuostabūs, Lietuvoje gal tik rečiau galima pamatyti nykštukines marmozetes, spalvotąsias papūgas loriketės, didžiausius Lietuvoje vėžlius ir katinius lemūrus.

Lyginti su Kaunu neketina

Lyginti Vilniaus zoologijos sodo su Kauno naujojo steigėjai nelinkę, esą sostinėje apsigyvens tik smulkūs žinduoliai, nariuotakojai, kelios rūšys paukščių ir žuvų. Be to, Kauno zoologijos sodas gyvuoja jau 80 metų ir laukia rekonstrukcijos, o Vilniuje ZOOPARK ką tik įsikūrė.

„Mūsų visuomenėje labai trūksta komunikacijos apie zoologijos sodų realią veiklą ir keliamus tikslus, nykstančių gyvūnų rūšių problematiką, ekologiją ir vaistų ir kosmetikos pramonės įtaką gyvūnų pasauliui. Europoje yra renovuoti arba įsteigti šiuolaikiški ir puikiai organizuoti zoologijos sodai, kuriuose vyksta edukacijos, vykdoma mokslinė veikla ir kt. Gyvūno gyvenimo džiaugsmas priklauso nuo gyvūnų prižiūrėtojų, kurie atsakingi ne tik už gerovę, maitinimo valandų laikymąsi ir švaros palaikymą, bet ir už užimtumą ir treniravimą“, – kalbėjo A.Šmidt.

ZOOPARK nuotr./Žaliasis medžių pitonas
ZOOPARK nuotr./Žaliasis medžių pitonas

Naujasis Vilniaus zoologijos sodas duris lankytojams atidaro priešpaskutinę vasaros dieną, rugpjūčio 30-ąją.

Bus ir protestas

Zoologijos sodo atidarymas Vilniuje ne visiems atrodo šventė. 15min pasiekė Lauryno Stasiukyno išplatintas pranešimas, kad atidarymo metu šalia zoologijos sodo vyks ir protestas – žadama 16 val. organizuoti „viešą pareiškimą prieš tokių zoologijos sodų atidarymą“.

„Verslininkai kuria vaikų žaidimų aikštelę – zoologijos sodą, o žaislais taps laukiniai gyvūnai. Nenumaldomai artėja rugsėjo 1-oji – Mokslo ir žinių diena, tačiau gražia rugsėjo pradžia džiaugsis ne visi. Laukiniams gyvūnams: kapibaroms, surikatoms, katiniams lemūrams, raudonrankei ir perukinei tamarinoms bei daugeliui kitų – tai kalėjimo iki gyvos galvos pradžia“, – sakoma pranešime.

Protesto organizatorių teigimu, jie sunerimę dėl laukinių gyvūnų laikymo sąlygų uždaroje patalpoje, be to, jų teigimu, prašymas patvirtinti šio zoologijos sodo atidarymą buvo atmestas du kartus, nes jis esą neatitiko zoologijos sodams keliamų reikalavimų. Trečiąjį kartą prašymas atidaryti kontaktinį zoologijos sodą „Ogmios mieste“ buvo patvirtintas tenkinant minimalius zoologijos sodams keliamus reikalavimus.

Zoologijos sodo įkūrėjai neslepia, kad leidimą gauti buvę sunku – dokumentus papildyti teko ne vieną kartą. Tačiau šiuo metu, jų teigimu, gyvūnams sudarytos tikrai geros sąlygos.

Aplinkos apsaugos agentūra, daugiau nei po dvejus metus trukusių procedūrų, šią vasarą išdavė leidimą viešajai įstaigai „Zooparkas“ vykdyti zoologijos sodo veiklą, BNS patvirtino Aplinkos apsaugos agentūros Leidimų skyriaus vedėjas Darius Mikelaitis.

„Jiems suteikta teisė tos veiklos vykdymui. Prašymo nagrinėjimas užtruko apie porą metų. Tiesiog pareiškėjas tuo metu netenkino keliamų reikalavimų, šiuo metu buvo išpildytos visos sąlygos, kurios numatytos teisės aktų reikalavimuose, priešingu atveju leidimas nebūtų išduotas. Veiklos vykdymo metu yra kontrolės mechanizmas, bus žiūrima, kaip ji vykdoma“, – sakė D. Mikelaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prezidentūra teisinasi dėl atšauktos kelionės į Latviją: mašina spėję nebūtume

Aktualu

Badaujantys kaliniai jau pradėjo žalotis, bet jie sulaukė palaikymo iš laisvės

Aktualu

LSDP kandidato į prezidentus varžytuves laimi V.Andriukaitis

Kultūra

Artūras Tereškinas: Meilės pažadų simfonija

Sportas

„Skrieja kamuolys“: šaltis Bukarešte, ateitis Tautų lygos D divizione, anglai, vokiečiai ir VAR „Premier“ lygoje

Geriausios mėgėjų panoramos – „EPSON International Pano Awards“ nugalėtojos

Aktualu

Alytaus meras V.Grigaravičius antros kadencijos nesieks

Gazas

Žurnalistas V.Milius sieks rekordo: elektromobiliu „Hyundai Kona“ skries į pajūrį

Vardai

Pirmadienį 15min studijoje – Ilona Balsytė: apie „Muzikos galią“, teatro žaidimus ir „Keistuolius“

Maistas

Salotos su žuvimi pasotins, bet neapsunkins: 12 pasiūlymų pietums ar vakarienei

Gyvenimas

Apokalipsės belaukiant: ką būtina žinoti apie antibiotikus

Aktualu

Kandidatas į Vilniaus merus V.Navickas pristatė rinkimų programą: siūlo dviejų lygių savivaldą

Vardai

Niujorką netikėtai įsimylėję Ugnė Galadauskaitė ir Marius Siparis susuko nuotaikingą kelionės video

Pasaulis kišenėje

Audra Tenerifėje: gigantiškos bangos plovė daugiaaukščio balkonus

Sportas

Julija Jefimova ir Marija Šarapova pateko tarp seksualiausių Rusijos moterų

Mokslas.IT

Kinijos „dirbtinė Saulė“ įkaitinta iki 100 milijonų laipsnių

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

Gazas

Daiktų rinkinys, kurį žiemą privalu vežiotis automobilyje

Verslas

R.Staselis dirbs Nacionalinės Lietuvos energetikos asociacijos ekspertu

Aktualu

Kelių direkcijos vadovu paskirtas V.Andrejevas

Naujienos

15min iš Glazgo Sportas

Nuostabioje kalnų papėdėje Brendanas Rodgersas pasakojo, kaip gerbia „Sūduvą“

24sek

Neįprastas vaizdas Slovėnijoje: Šaras išvien su teisėjais

24sek

Broliai Lavrinovičiai pergale debiutavo Prienų klube, jame pasirodė ir D.Šalenga

Vardai

Natalija ir Sigitas Martinavičiai santuokos negelbės – dramatiškų skyrybų byla pasiekė teismą

Gazas

Rusija šurmuliuoja: Maskvoje parodytas naujasis Vladimiro Putino limuzinas „Aurus“

Verslas

Britai uždraudė natūralios kontracepcijos reklamą

Vardai

„Pop Ladies“ permainos: Anželai Adamovič pagimdžius sūnų, ją pakeitė nauja narė

Aktualu

Kaunietė siekia surasti, kas sankryžoje pražudė kačiuką: išmetė lyg šiukšlę?

Gyvenimas

Nemiga signalizuoja apie rimtesnes ligas – kada kreiptis į gydytojus?

Aktualu

D.Trumpas pranešė apie būsimą Baltųjų rūmų patarėjo D.McGahno pasitraukimą iš posto

Aktualu

S.Skvernelis ragina atidžiau spręsti klausimus dėl valdininkų atleidimo

Pasaulis kišenėje

Liūdnas vaizdas: nykstančio kaimo negelbėja net naujai išasfaltuota gatvė

Vardai

Šiandien Michaelui Jacksonui būtų 60 metų: jo palikimas – amžiams gyvuosianti popmuzikos klasika

Verslas

„Gazprom“ pusmečio pelnas šoktelėjo 65 proc.

Gyvenimas

Iš mirties nagų ištrūkęs dizaineris Ž.Maslauskas: „Kūryba ir mažas sūnelis neleidžia pasiduoti ligai“

Verslas

Šildymo sezonas purtys pinigines – šilumininkai puolė pirkti biokurą brangiau nei žiemą

Mokslas.IT

Sąmokslo teorijos: kaip jos atsiranda ir kodėl jomis tikime

Protestuose prieš pensinio amžiaus didinimą skambant šūkiams apie Vladimiro Putino atsistatydinimą, Rusijos vadovas bandė išgelbėti reitingus ir kreipėsi į tautą. Vis dėlto esminių pokyčių nepasiūlė: tiek vyrai, tiek moterys į pensiją išeis penkeriais metais vėliau. 

Aktualu

V.Putinas kreipėsi į tautą: siūlė švelninti įstatymo projektą dėl pensinio amžiaus didinimo

Mokslas.IT

Klimatologai neguodžia: ateinantys ketveri metai bus gerokai karštesni už 2018-uosius

Aktualu

Istorija Kupiškio ligoninėje: susižeidusiam vyrui nepadėjusiai gydytojai gresia nemalonumai

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min