Dabar populiaru
Publikuota: 2010 spalio 4d. 17:06

123 tonos numarintų gyvūnų. Kaip sumažinti šį skaičių

Reg. Nr. 187 (NUMARINTAS)
LGGD nuotr. / Šio šunelio jau nėra gyvo. Gyvūnų karantinavimo tarnyba niekam nereikalingą keturkojį numarino.

Šiandien Šv. Pranciškaus Asyžiečio varduvės – šventojo, be visų kitų, raginusio globoti ir gyvūnus. Šiandien ir eilinis pirmadienis, kai vėl išsiilgę darbo skubėjome pro spūstis, namuose palikę savo uodeguotuosius išrinktuosius.

Nepiktnaudžiausiu Brisiaus galo pasakojimo metodais ir stilistika. Nebandysiu šiurpinti gal kam iškalbinga, bet man, o, manau, ir skaitytojui ne ką daugiau suvokiama 123 tonų kasmet utilizuotų gyvūnų statistika.

Tarp jų benamiai šunys ir katės – pačių šeimininkų priduoti gyvūnai; šungaudžių pagauti, galbūt ir visai nekaltai pasprukę ar pasimetę mylinčių šeimininkų keturkojai. Krizės laikotarpiu tas nepaprastas skaičius kasdien vis didėja.

Pradėsiu nuo benamių. Yra geraširdžių žmonių, kuriems jie rūpi ir kurie aukoja savo laiką ir lėšas, stengdamiesi jiems padėti – maitindami, suteikdami prieglobstį (čia kalbu ir apie gyvūnų prieglaudas).

Gyvūnų prieglaudose, pagal įstatymų nustatytą tvarką, vykdoma populiacijos kontrolė ir gyvūnai yra sterilizuojami. Sterilizuojami ir dėl to, kad tai vienintelis, nors kol kas ir bevaisis būdas sumažinti patenkančių į gyvūnų prieglaudas gyvūnų skaičių.

Noriu perspėti tuos nuoširdžius žmones, kad įstatymas leidžia benamių kačių (apie šunis negali būti kalbos) šėrimą tik tuo atveju, jei yra dalyvaujama jų populiacijos kontrolės programoje.Yra ir kita grupė gerų žmonių, tiesiog savo valia padedančių benamiams gyvūnams išgyventi, parūpinančių jiems ėdesio. Jau nesakysiu, kad taip jiems yra sudaromos lengvesnės sąlygos veistis, tačiau noriu perspėti tuos nuoširdžius žmones, kad įstatymas leidžia benamių kačių (apie šunis negali būti kalbos) šėrimą tik tuo atveju, jei yra dalyvaujama jų populiacijos kontrolės programoje, o tai reiškia, kad šeriamos katės turi būti sterilizuotos ir paskiepytos.

Kitais atvejais, bet kam pasiskundus ar šiaip gyvūnus pastebėjus miesto Gyvūnų karantinavimo tarnybai, ji privalo gyvūnus karantinuoti ir neatsiradus šeimininkui utilizuoti. Todėl, norėdami šerti savo kieme ar kur netoliese apsigyvenusią katę (kates), turėtumėte pasirūpinti jų sterilizavimu ir paskiepijimu.Taip pat turėtumėte savo seniūnijai pristatyti prašymą ir planą – kur norėtumėte įrengti šėryklą ir įsipareigoti ją prižiūrėti. Šėrykla negali būti arti vietų, kur gyvena ar būna žmonės, o ypač netoli vaikų žaidimų aikštelių.

Atlikus kačių sterilizaciją ir vakcinavimą, galėsite būti ramūs, kad šungaudžiai jūsų globojamų kačių nelies, nes sterilizuojant jos bus pažymimos, nukerpant joms vieną trečdalį ausytės. Žinoma, toks susitarimas negalioja, jei gyvūnas dėl ligos ar savo elgesio, kelia grėsmę žmonėms ar kitiems gyvūnams.

Norintiems tinkamai pasirūpinti laukinėmis katėmis, rekomenduoju informacijos ir pagalbos kreiptis į jų mieste veikiančią gyvūnų prieglaudą, kurios savanoriai noriai padės ar bent jau suteiks žinių, kokioje veterinarijos klinikoje galima būtų pigiau atlikti sterilizaciją. Katino kastravimo kaina bus apie 40 Lt, katytės sterilizacijos kaina – apie 80 Lt.

Progai pasitaikius, noriu paskatinti namų bendrijas surinkti ir paaukoti reikiamą sumą jų kiemo katėms sterilizuoti, po to galėsite žymiai ramiau ir tyliau gyventi, nes katės nesives palikuonių, mažiau plis ligos, nebebus morčiaus serenadų, nes sterilizuotos katės jas pamirš, bet neįleis į savo teritoriją kitų kačių.

Atėjo eilė ir tikriesiems šeimininkams. Tikiu, kad gyvenime pasitaiko įvairių situacijų, todėl nesiryžtu beatodairiškai jų smerkti, nes dar tikiu ir tuo, kad nė vienas žmogus nepaliktų savo augintinio be širdies graužaties. Patvirtinimui, galiu pasakyti, kad kai kurie iš jų kartais nė nenuvokia, kad savo gyvūną atiduoda lygiai kaip ir tikros gyvūnų prieglaudos gyvūnų prieglauda vadinamai karantinavimo tarnybai. Todėl primygtinai siūlau prieš atiduodant gyvūną pasidomėti, kur atiduodate savo gyvūną ir kas jo laukia, nes kartais ne pikta valia padaroma tai, kas nebuvo ketinta.

Karantinavimo tarnybos, pagal mūsų šalies įstatymą, suteikia gyvūnui vadinamąją globą iki 14 dienų, o po to jį privalo utilizuoti (mažai kam žinomu būdu). Išskirtiniu atveju, tarnyba, turėdama tam sąlygas, gali suteikti ilgesnę globą, bet ar lengva būtų jums išskirti kokį išskirtinį atvejį, kai gaminate šimtą su kaupu tonų?

Karantinavimo tarnyba turi 3 pagrindines funkcijas – pagauti be priežiūros esantį gyvūną ir jį utilizuoti, neišvengiamai suteikiant trumpalaikę globą. Teko girdėti, kad net pagavus gyvūną, turintį mikroschemą, apie tai jo šeimininkas nėra informuojamas. Taigi šeimininko paieškos į šias funkcijas, ko gero, neįeina.

Šeimininkams, susiduriantiems su finansiniais sunkumais ir sukantiems galvą, kaip išlaikyti savo keturkojį augintinį, galiu išduoti paslaptį.Kito tipo, visuomeniniu ar asmeniniu pagrindu, veikiančios gyvūnų prieglaudos, kaip tik išsikelia šiuos uždavinius – rasti esamą ar naują šeimininką gyvūnui, visomis priemonėmis kovojant, kad jo netektų užmigdyti (tai daroma tik tuo atveju, jei gyvūnas beviltiškai serga ar yra smarkiai sužeistas, stengiantis išvaduoti jį nuo nereikalingų kančių).

Kartais, priimant gyvūną į tokią prieglaudą, yra tikimasi, kad šeimininkas nedidele suma bent iš dalies prisidės prie gyvūno išlaikymo, kol jam bus surasti nauji namai. Daugumą tai atbaido, o kai kuriuos netgi piktina.

Noriu pasinaudoti šiandiena ir paraginti visus, neabejingus toms dar gyvoms uodegytėms, prisidėti prie savo rajonų prieglaudų gyvavimo bent simboline suma. Galbūt kaip tik ten per kokį nelemtą nuotykį kurią dieną bus išgelbėtas jūsų augintinis.

„Lesės“ tinklalapyje rasite beveik visų Lietuvoje veikiančių gyvūnų prieglaudų ir miestų karantinavimo tarnybų kontaktus bei skelbimus, todėl čia drąsiai galite ieškoti ir savo augintinio, jei šis netyčia pasimestų, prašyti pagalbos savanorių ir įdėti savo pamestinuko skelbimą.

Paremdami prieglaudas, sumažinsite ir paskutinę metinių tonų sudedamają dalį – gyvūnus, pagautus šungaudžių, bet turinčius šeimininkus, nes remdami prieglaudas sužinosite ir kur jos yra, kur ieškoti savo augintinio jam dingus, ir laiku spėsite užkirsti kelią į tą milžinišką utilizuotojų kalną.

Šeimininkams, susiduriantiems su finansiniais sunkumais ir sukantiems galvą, kaip išlaikyti savo keturkojį augintinį, galiu išduoti paslaptį, kad pigiau nei bet kuris sausas maistas šuniui jums atsieis turguje pirkti skerdienos atpjovas, kurias galite užšaldyti šaldiklyje ir kurių kasdienai dideliam šuniui reikės maždaug kilogramo. Kartais pridėkite košės ir daržovių ir netrukus jūsų augintinis atrodys taip, kad galėsite reklamuoti sausą maistą.

Ieškodami sprendimų, o ne pasiteisinimų, bendromis pastangomis galime nuveikti labai daug ir tikiuosi, kad šiandiena tai parodys.

Temos: 1 Lesė, VšĮ
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min