TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Akmenėje ritasi paskutiniai drugeliai – lėliukės atvežtos iš Peru, Indonezijos, Brazilijos, Indijos

Drugeliai
Mindaugo Laukio nuotr. / Drugeliai
Šaltinis: 15min
0
A A

Į Akmenės krašto muziejų atkeliavo jau paskutinės šiais metais tropinių drugių lėliukės. Nuo šios savaitės čia kasdien ritasi spalvingi drugeliai iš Peru, Indonezijos, Brazilijos, Indijos. Netrukus specialioje oranžerijoje skraidys arti šimto drugių, tačiau kai kurie drugeliai gyvena tik keletą dienų, tad suskubkite ir nepraleiskite progos jais pasigrožėti dar šiais metais. Muziejuje galėsite pamatyti ir didžiausią Lietuvoje dieninių drugelių kolekciją.

Keliolika skirtingų rūšių

Muziejaus lankytojai žvarbstantį rudenį galės pasijusti it tropikuose: grožėtis elegantiškai sklandančiais įspūdingų dydžių ir spalvų drugeliais, o drąsiausieji galės kyštelti nosį ir į tikras džiungles – „Drugelių namais“ vadinamą oranžeriją. 

Lankytojų laukia pasakiško grožio drugiai Morpho peleides. Apie šiuos drugius sakoma, kad jiems praskleidus sparnus ant žemės nusileidžia dangus. Tai išsiskiriantis tiek spalva, tiek dydžiu vaivorykštinis drugelis, kuris aptinkamas Centrinėje Amerikoje, Paragvajuje ir Trinidade. Šis drugys neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškiu mėlynos spalvos blizgesiu (Morpho sparnų ilgis siekia iki 20 cm). 

Pamatysite ir „drugelius-aitvarus“ (Idea leuconoe), „uodeguotuosius kėkštus“ (Graphium agamemnon) ir nuo rugsėjo tebelakiojančius „drugeliais-milžinais“, „drugeliais-pelėdomis“  vadinamus Caligo memnon. Iš viso naujoje siuntoje yra net keliolika skirtingų rūšių bei porūšių drugelių. 

Akmenės muziejuje sumontuota estetiška oranžerija, joje įrengtas ekonomiškas ir ekologiškas LED apšvietimas, ją apšildo specialus, drėgmei atsparus, elektrinis radiatorius, viduje veikia ultragarsinis oro drėkintuvas.

„Drugeliai-milžinai“ imituoja pelėdas

Įspūdingieji „drugiai-pelėdos“ (Caligo memnon) yra Nymphalidae šeimos drugeliai. Jie dar vadinami „drugeliais-milžinais“. Šis porūšis natūraliai veisiasi Amazonės baseino miškuose. Jų sparnų dydis – nuo 115 iki 130 mm, bet gali pasiekti ir 150 mm. Caligo memnon drugeliai, kaip įprasta šios rūšies atstovams, maitinasi pūvančio vaisiaus sultimis. Ant sparnų jie turi didžiules „akis“, kurios labai panašios į pelėdų akis, todėl jie ir vadinami „drugiais-pelėdomis“.

Caligo drugiai natūraliai veisiasi Centrinės ir Pietų Amerikos šalių teritorijose: Peru, Meksikoje ir kt. Šie drugiai aktyviausiai skraido prieblandos metu. Apie tokį jų elgesį sufleruoja ir lotyniškas pavadinimas „Caligo“ (lot. caligo – tamsa). Jų apatinio sparno struktūra yra apgaubta paslaptimi. Manoma, kad pamėgdžiojama grobuonių akių struktūra atlieka atbaidymo funkciją. Mat drugeliais mintančių gyvūnų (pavyzdžiui, driežai Anolis) vengia žengti į už juos didesnių plėšrūnų medžioklės plotus. Tačiau klausimas, kodėl gyvūnai plėtoja tokias sudėtingas kitos rūšies imitacijas, iki galo dar lieka neatsakytas.

Terminas pasigrožėti drugeliais nėra ilgas, nes kai kurie drugeliai gyvena tik keletą dienų. Maždaug iki lapkričio 10 d. gyvų drugelių oranžerijoje skraidys daugiausia, tačiau tikslų drugelių ritimosi laiką ir gyvenimo trukmę nuspėti sunku. 

Didžiausia drugių kolekcija 

Akmenės krašto muziejuje saugoma ir eksponuojama vieno žinomiausių Lietuvoje dieninių drugių kolekcionieriaus Boriso Izenbeko (1910–2006) kolekcija. „Lietuvos zoologas, biomedicinos mokslų daktaras Povilas Ivinskis teigė, kad mūsų saugoma kolekcija yra didžiausia dieninių drugių kolekcija Lietuvoje“, – sakė muziejaus vadovė Lionė Stupurienė.

Pasak jos, B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5 000 dieninių drugių iš viso pasaulio (ekspozicijoje šiuo metu – arti 2 000). Keliolika kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomos.

B. Izenbekas drugiais susidomėjo 1955 m. Gaudė juos ten, kur gyveno – Ukmergės, Akmenės apylinkėse, kelionėse Kazachstane, Kirgizijoje, Tadžikijoje, Armėnijoje, Buriatijoje, Altajuje. Kolekcionierius aktyviai bendravo su Prancūzijos, Čekijos, Anglijos, Vokietijos, Ispanijos, Kanados, Japonijos, JAV ir Rusijos kolekcionieriais bei drugių specialistais. Didžioji dalis drugių atsisiųsti sovietmečiu, naudojantis pašto paslaugomis. Visą laisvalaikį ir lėšas kolekcionierius skyrė egzotinių drugių įsigijimui, savo kolekcijos tvarkymui. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min