TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kai ateina laikas atsisveikinti, arba atvirai apie eutanaziją

Sprendimas, kad atėjo laikas atsisveikinti su savo augintiniu, – vienas sunkiausių.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Sprendimas, kad atėjo laikas atsisveikinti su savo augintiniu, – vienas sunkiausių.
Šaltinis: 15min
0
A A

Nors ir gaila, bet kiekvieno augintinio šeimininkas anksčiau ar vėliau susiduria su tokia problema kaip atsisveikinimas su mylimu gyvūnu. Vienas nemaloniausių veterinarijos gydytojų darbo momentų yra pranešti savininkui apie būtinybę eutanazuoti gyvūną, ir tik šeimininkas turi teisę priimti šį sprendimą.

Kas yra eutanazija?

Eutanazija – tai neskausmingas ir greitas gyvūno gyvybės nutraukimas, suleidžiant mirtiną migdomųjų vaistų dozę.

Kada veterinaras siūlo eutanaziją?

Jūsų veterinarijos gydytojas eutanazuoti gyvūną siūlys tik tada, kai matys, kad gyvūno būklė yra tikrai bloga. Eutanazija siūloma, kai gyvūnas yra sunkiai sužeistas (pavyzdžiui, traumuotas stuburas), serga sunkiai pagydoma ar nepagydoma liga, skirtas gydymas neduoda norimo rezultato, o gyvūno būklė dėl ligos yra itin bloga, augintinis yra išsekęs, senas, kenčia didelius skausmus, yra agresyvus.

Dokumentai

Prieš atlikdamas eutanaziją veterinarijos gydytojas paprašys Jus pasirašyti sutikimą nugaišinti gyvūną bei, esant reikalui, išduos pažymą, kad gyvūnas buvo eutanazuotas.

Kaip  atliekama eutanzija?

Atsižvelgiant į gyvūno būklę, dydį gyvūnui dažnai pirmiausia sukeliama bendra nejautra, t. y. suleidžiami vaistai, kuriais atliekama narkozė operacijų metu. Gyvūnas įvedamas į gilų miegą. Tada suleidžiami preparatai sukeliantys mirtį. Eutanazijai skirti vaistai suleidžiami į veną (tai galima atlikti ir ne narkotizuotam gyvūnui) arba, jei gyvūnas yra labai mažas, į širdį (šiuo atveju, tai atliekama tik narkotizuotam gyvūnui).

Ar būti kartu su gyvūnu?

Jūsų veterinarijos gydytojas eutanazuoti gyvūną siūlys tik tada, kai matys, kad gyvūno būklė yra tikrai bloga.Tai kiekvieno šeimininko teisė. Gyvūnas šiuo atveju gaišta be kančių, tačiau organizme dar kurį laiką vyksta tam tikri procesai (nevalingi raumenų spazmai, apsišlapinimas ir kt.), kurie gali sukelti papildomų nemalonių išgyvenimų šeimininkui.

Geriausia, ką galite padaryti, tai palaukti kol gyvūnas užmigs, po to, kai jam bus suleista narkozė, ir tada palikti gyvūną, kad veterinarijos gydytojas suleistų mirtiną migdomųjų dozę.

Ką daryti toliau?

Nors ir nemaloniai skamba, Jūsų augintinis po eutanazijos tampa gaišena, kurią reikia utilizuoti. Lietuvoje kol kas nėra jokių legalių gyvūnų kapinių. Kiek teko susidurti, žmonės savo augintinius linkę palaidoti miškuose, soduose. Deja, tai nėra legalu.

Visi Lietuvoje kritę, nugaišinti gyvūnai turėtų atsidurti UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“, kur jie yra sudeginami.

Ar tikrai jau laikas?

Nė vienas veterinaras nesiūlo užmigdyti gyvūno vien todėl, kad tai lengviausias problemos sprendimo būdas. Veterinaras siūlydamas eutanaziją remiasi ne vien savo patirtimi, bet ir klinikinių, laboratorinių tyrimų duomenimis. Pasiūlymą eutanazuoti turėtumėte priimti kaip specialisto, nešališko žmogaus nuomonę, kuris realiai mato gyvūno būklę ir nesivadovauja emocijomis.

Gal leisti nugaišti pačiam gyvūnui?

Ne. Nesitikėkite, kad gyvūnas namuose nugaiš greitai ir neskausmingai. Palikti gyvūną laukti gaišimo yra jo kankinimas. Jei Jūs nenorite užmigdyti savo augintinio, turite jį gydyti.

Atminkite, kad eutanazija vienintelis būdas lengvai ir garbingai gyvūnui nugaišti.

ZOO-pagalba-580x150
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min